Zbiórka surowców wtórnych (złomu i innych odpadków użytkowych) w ramach wiosennej akcji sanitarno-porządkowej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ
z dnia 12 marca 1954 r.
w sprawie zbiórki surowców wtórnych (złomu i innych odpadków użytkowych) w ramach wiosennej akcji sanitarno-porządkowej.

Na podstawie ust. 3 lit. d) uchwały nr 262 Prezydium Rządu z dnia 11 kwietnia 1953 r. w sprawie wiosennych akcji sanitarno-porządkowych (Monitor Polski Nr A-36, poz. 456) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy surowców wtórnych w postaci złomu stalowego i żeliwnego, złomu metali nieżelaznych i ich stopów, szmat, makulatury, wszelkiego rodzaju zużytych wyrobów gumowych, odpadów korka, kości zwierzęcych, stłuczki szklanej, butelek oraz złomu płyt gramofonowych.
§  2.
Prezydia rad narodowych:
1)
włączą do działalności specjalnych komitetów sanitarno-porządkowych utworzonych na podstawie ust. 7 pkt 1 uchwały nr 262 Prezydium Rządu z dnia 11 kwietnia 1953 r. (Monitor Polski Nr A-36, poz. 456) organizację zbiórki surowców wtórnych, o których mowa w § 1;
2)
powołają do specjalnych komitetów sanitarno-porządkowych jako przedstawicieli zainteresowanych instytucji:
a)
pełnomocników do spraw surowców wtórnych żelaza i stali,
b)
przedstawicieli jednostek skupu surowców wtórnych podległych Centralnemu Zarządowi Przemysłowych Surowców Wtórnych i Centralnemu Zarządowi Gospodarki Złomem lub przedstawicieli właściwych terenowo organizacji upoważnionych przez Centralny Zarząd Przemysłowych Surowców Wtórnych bądź Centralny Zarząd Gospodarki Złomem do skupu, jak Związek Spółdzielni Przemysłowych i Rzemieślniczych i Centrala Rolnicza Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
§  3.
Przedstawiciele, o których mowa w § 2 pkt 2, mają obowiązek:
1)
opracowania planu oraz harmonogramu zbiórki i odbioru surowców wtórnych;
2)
opracowania i dostarczenia materiałów do akcji popularyzowania zbiórki surowców wtórnych;
3)
nadzorowania właściwego wykorzystania środków przewozowych zmobilizowanych przez prezydia rad narodowych zgodnie z przepisami ust. 5 i 6 powołanej w § 2 pkt 1 uchwały oraz przebiegu akcji odbioru zebranych surowców wtórnych;
4)
nadzorowania i koordynowania odbioru zebranych surowców wtórnych w punktach skupu.
§  4.
1.
Punkty skupu surowców wtórnych pokrywają należność za zebrane surowce wtórne według obowiązujących cen.
2.
Za zebrane nieodpłatnie w ramach wiosennej akcji sanitarno-porządkowej surowce wtórne punkty skupu przekazują należność prezydiom właściwych terenowo rad narodowych najniższego stopnia.
§  5.
Surowce wtórne powinny być zbierane i gromadzone przy zachowaniu warunków sanitarnych, oddzielnie według rodzajów i zabezpieczone przed zniszczeniem w miejscach wskazanych przez:
1)
administracje domów - w blokach mieszkalnych;
2)
sołtysów - w gromadach;
3)
komórki gospodarcze - w zakładach pracy;
4)
kierowników szkół - w szkołach.
§  6.
Jednostki wymienione w § 5 mają obowiązek uzgodnienia z jednostkami skupu terminu odbioru zgromadzonych surowców wtórnych zgodnie z harmonogramem, o którym mowa w § 3 pkt 1.
§  7.
1.
Zgromadzone surowce wtórne, z wyjątkiem złomu stalowego i żeliwnego oraz złomu metali nieżelaznych i ich stopów powstającego w zakładach objętych planami dostaw tych surowców wtórnych, powinny być dostarczone do punktów skupu jednostek, o których mowa w § 2 pkt 2 lit. b), w sposób następujący:
1)
z bloków mieszkalnych, gromad i szkół - środkami przewozowymi zmobilizowanymi przez prezydia rad narodowych;
2)
z jednostek gospodarki uspołecznionej - własnymi środkami przewozowymi tych jednostek.
2.
Dostawa złomu z zakładów objętych planami dostaw złomu stalowego i żeliwnego oraz złomu metali nieżelaznych i ich stopów odbywa się zgodnie z tymi planami.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024