Zmiany w organizacji techników przemysłowo-pedagogicznych.

UCHWAŁA Nr 90
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 23 lutego 1954 r.
w sprawie zmian w organizacji techników przemysłowo-pedagogicznych.

Celem zapewnienia właściwego dopływu należycie przygotowanych pod względem fachowym i pedagogicznym kadr nauczycielskich dla zasadniczych szkół zawodowych Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
I.
Organizuje się trzyletnie technika przemysłowo-pedagogiczne.
II.
Technika przemysłowo-pedagogiczne przygotowują nauczycieli posiadających kwalifikacje do praktycznego nauczania zawodu oraz do nauczania technologii zawodowej i materiałoznawstwa w danym kierunku szkolenia.
III.
Warunkiem przyjęcia do technikum przemysłowo-pedagogicznego jest:
a)
ukończenie 17 lat,
b)
ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej o kierunku odpowiadającym kierunkowi nauczania w technikum,
c)
odbycie co najmniej dwuletniej praktyki zawodowej w zakresie specjalności odpowiadającej kierunkowi nauczania w technikum; w przypadkach uzasadnionych Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego może zezwolić na przyjęcie do technikum kandydata z krótszą praktyką, jeżeli kandydat wyróżnia się szczególnym uzdolnieniem stwierdzonym przez zakład pracy, w którym odbywa praktykę.
IV.
Ustala się wysokość stypendium dla uczniów techników przemysłowo-pedagogicznych na kwotę 288 zł miesięcznie, z tym że stypendia może otrzymać do 100% uczniów.
V.
Dla umożliwienia zdobywania kwalifikacji nauczycielom nie kwalifikowanym mogą być organizowane:
a)
4-letnie wieczorowe technika przemysłowo-pedagogiczne dla pracujących oraz
b)
4-letnie technika przemysłowo-pedagogiczne zaoczne.
VI.
Szczegółowe warunki przyjęcia i szkolenia, programy nauki, statuty i regulaminy, zasady powoływania i regulaminy komisji egzaminacyjnych ustala Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego. Zobowiązuje się Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego do dostosowania organizacji dotychczas istniejących techników przemysłowo-pedagogicznych do zasad ustalonych niniejszą uchwałą.
VII.
Zobowiązuje się Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego do przeprowadzenia starannego doboru kandydatów do techników przemysłowo-pedagogicznych. Przyjęcia powinny być przeprowadzone przez komisje rekrutacyjne z udziałem czynnika społecznego. Kandydatom wzywanym na komisje rekrutacyjne przysługuje zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do siedziby komisji i z powrotem.
VIII.
Wykonanie uchwały porucza się właściwym ministrom oraz Prezesowi Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.
IX.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1954 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024