Tryb postępowania biur projektowych przy zatwierdzaniu podstawowych projektów budowlanych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA MIAST I OSIEDLI
z dnia 23 stycznia 1954 r.
w sprawie trybu postępowania biur projektowych przy zatwierdzaniu podstawowych projektów budowlanych.

Na podstawie § 12 uchwały nr 817 Prezydium Rządu z dnia 1 grudnia 1951 r. w sprawie zatwierdzania projektów urbanistycznych i architektonicznych (Monitor Polski Nr A-102, poz. 1481) i w związku z zarządzeniem Ministra Budownictwa Miast i Osiedli z dnia 22 kwietnia 1953 r. w sprawie ustalenia wykazu biur projektowych upoważnionych do zatwierdzania podstawowych projektów budowlanych w zakresie budownictwa ogólnego (Monitor Polski Nr A-51, poz. 577) zarządza się, co następuje:
§  1.
Biura projektowe upoważnione do zatwierdzania podstawowych projektów budowlanych powołają w ramach organów weryfikacyjnych zespoły orzekające do rozpatrywania i zatwierdzania projektów wykonywanych przez te biura. Rozpatrzeniu podlegają projekty w zakresie architektury, konstrukcji i instalacji wewnętrznych.
§  2.
Członków zespołów orzekających powołuje i odwołuje dyrektor biura projektowego za zgodą właściwego ministra w porozumieniu z Ministrem Budownictwa Miast i Osiedli.
§  3.
Członkowie zespołów orzekających w zakresie rozpatrywania projektów przy sprawowaniu swych czynności są niezależni.
§  4.
Projekt przed rozpatrzeniem przez zespół orzekający powinien być uzgodniony z projektantami wszystkich specjalności i zweryfikowany.
§  5.
Projekt przedstawiony do zatwierdzenia przez zespół orzekający powinien zawierać wszystkie wymagane składniki i dokumenty zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  6.
Do zatwierdzenia należy złożyć projekt w trzech egzemplarzach, z których po zatwierdzeniu jeden pozostaje w archiwum biura, drugi przeznaczony jest dla inwestora, a trzeci przekazuje się prezydium terenowo właściwej rady narodowej (wydział budownictwa) sprawującemu nadzór w myśl obowiązujących przepisów.
§  7.
Projekt architektoniczno-konstrukcyjny przedstawiony do zatwierdzenia powinien ponadto zawierać:
a)
projekt wstępny zaakceptowany przez właściwego inwestora w jednym egzemplarzu oraz w razie potrzeby protokół rady technicznej biura projektowego,
b)
orzeczenie właściwego organu władzy ze stanowiska urbanistyczno-architektonicznego w jednym egzemplarzu,
c)
szczegółowy opis techniczny w jednym egzemplarzu.
§  8.
Projekt instalacji przedstawiony do zatwierdzenia powinien zawierać podstawowy projekt instalacji wewnętrznych w skali 1:100 lub 1:50 wraz z obliczeniami, opisem i kosztorysem w 3 egzemplarzach.
§  9.
Zespół orzekający zatwierdza projekt lub odmawia zatwierdzenia go wydając orzeczenie według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia. W orzeczeniu tym należy wymienić w razie potrzeby warunki lub zastrzeżenia, z którymi projekt zatwierdzono.
§  10.
Zespoły orzekające nie powinny zatwierdzać projektu z warunkami, które wymagają zasadniczych zmian w projekcie. Warunki i zastrzeżenia, z którymi projekt zostaje zatwierdzony, mogą dotyczyć tylko dokonania drobnych poprawek w rysunkach roboczych lub stanowić wskazówki dla wykonawcy.
§  11.
1.
Zatwierdzony projekt powinien być zaopatrzony w pieczątkę biura projektowego, zawierającą klauzulę zatwierdzającą (załącznik nr 2).
2.
Wszystkie egzemplarze projektu i załączone dokumenty należy po rozpatrzeniu zaopatrzyć w napis (pieczątkę) o następującej treści: "Rozpatrywano przy zatwierdzaniu projektu w dniu ...... roku ...." i podpis członka zespołu orzekającego właściwej specjalności.
§  12.
Za zatwierdzony należy uważać projekt zaopatrzony w pieczęć z klauzulą zatwierdzającą i orzeczenie.
§  13.
Odpisy orzeczenia, zawierającego warunki i zastrzeżenia, z którymi projekt został zatwierdzony należy przesłać do głównego projektanta, weryfikatora i głównego specjalisty.
§  14.
Nie może być zatwierdzony projekt wykonany sprzecznie z obowiązującymi normami, standardami, przepisami lub zasadami wiedzy technicznej oraz w razie stwierdzenia formalnych braków w dokumentacji technicznej.
§  15.
Członkowie zespołu orzekającego, każdy w swoim zakresie, są odpowiedzialni za zgodność projektu z obowiązującymi przepisami, za pełność projektu podstawowego oraz jego stronę formalną.
§  16.
Od wydanych orzeczeń (§ 9) służy prawo odwołania do Ministra Budownictwa Miast i Osiedli za pośrednictwem biura projektowego w terminie 14 dni od dnia następnego po doręczeniu.
§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lutego 1954 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ORZECZENIE Nr .....

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WZÓR PIECZĄTKI Z KLAUZULĄ ZATWIERDZAJĄCĄ, W KTÓRĄ POWINIEN BYĆ ZAOPATRZONY KAŻDY ZATWIERDZONY PROJEKT

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-22.363

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb postępowania biur projektowych przy zatwierdzaniu podstawowych projektów budowlanych.
Data aktu: 23/01/1954
Data ogłoszenia: 26/02/1954
Data wejścia w życie: 01/02/1954, 26/02/1954