Finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów oddziałów zaopatrzenia robotniczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 stycznia 1954 r.
w sprawie finansowania inwestycji i kapitalnych remontów oddziałów zaopatrzenia robotniczego.

Na podstawie § 1 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o OZR, należy przez to rozumieć oddziały zaopatrzenia robotniczego.
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o przedsiębiorstwie, należy przez to rozumieć przedsiębiorstwo (zakład), przy którym OZR działa.
§  2.
Jeżeli w odniesieniu do inwestycji scentralizowanych inwestorem bezpośrednim jest OZR, wówczas:
1)
amortyzacja OZR podlega podziałowi na część przeznaczoną na inwestycje i część przeznaczoną na kapitalne remonty i akumulowana jest przez OZR na zasadach obowiązujących zakłady działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego,
2)
kapitalne remonty środków trwałych OZR finansowane są ze środków zakumulowanych na jego bankowym rachunku kapitalnych remontów.
§  3.
Jeżeli w odniesieniu do inwestycji scentralizowanych OZR nie jest inwestorem bezpośrednim, wówczas:
1)
OZR przelewa całość swej amortyzacji na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorstwa,
2)
przedsiębiorstwo odprowadza ze swego rachunku rozliczeniowego co miesiąc na finansowanie inwestycji i na finansowanie kapitalnych remontów zarówno własną amortyzację, jak i amortyzację wygospodarowaną przez OZR, przy czym amortyzacja OZR podlega podziałowi na część przeznaczoną na inwestycje i część przeznaczoną na kapitalne remonty w stosunku procentowym ustalonym dla przedsiębiorstwa,
3)
przedsiębiorstwo wykonuje kapitalne remonty środków trwałych OZR i finansuje je z ogółu środków zakumulowanych na bankowym rachunku kapitalnych remontów (pkt 2).
§  4.
1.
OZR dokonuje przelewu zaliczkowych miesięcznych rat amortyzacyjnych na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorstwa (§ 3 pkt 1) do dnia 20 każdego miesiąca w wysokości 1/3 części planowanego funduszu amortyzacyjnego na dany kwartał. Jeżeli po sporządzeniu bilansów okresowych i rocznych z bilansów tych wynika:
1)
że faktyczna amortyzacja przekracza kwoty przelane zaliczkowo, OZR przelewa nie dopłaconą kwotę bezzwłocznie na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorstwa,
2)
że faktyczna amortyzacja jest mniejsza od kwot przelanych zaliczkowo, OZR zalicza dokonaną nadpłatę na następną zaliczkową ratę miesięczną.
2.
Przedsiębiorstwo odprowadza ze swego rachunku rozliczeniowego zaliczkowe miesięczne raty amortyzacyjne łącznie, zarówno z tytułu amortyzacji własnej, jak i z tytułu amortyzacji OZR (§ 3 pkt 2), oraz dokonuje rozliczeń okresowych i rocznych odprowadzonych rat miesięcznych w terminach i na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1954 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024