Egzaminy kwalifikacyjne na nauczycieli języków obcych w szkołach wyższych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 21 stycznia 1954 r.
w sprawie egzaminów kwalifikacyjnych na nauczycieli języków obcych w szkołach wyższych.

Na podstawie art. 67 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) oraz §§ 5 i 6 uchwały nr 144 Rady Ministrów z dnia 14 lutego 1953 r. w sprawie określenia kwalifikacji wymaganych od nauczycieli języków obcych zatrudnionych w szkołach wyższych (Monitor Polski Nr A-24, poz. 281) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zakres egzaminów wymienionych w §§ 2-4 uchwały nr 144 Rady Ministrów z dnia 14 lutego 1953 r. w sprawie określenia kwalifikacji wymaganych od nauczycieli języków obcych zatrudnionych w szkołach wyższych (Monitor Polski Nr A-24, poz. 281) ustala się w sposób następujący:
1)
egzamin ze znajomości języka obcego obejmuje następujące części:
a)
pisemne opracowanie tematu związanego z życiem współczesnym i kulturą danego narodu,
b)
wykazanie się znajomością gramatyki opisowej w zakresie programu obowiązującego na odpowiednim kierunku filologicznych studiów uniwersyteckich,
c)
wykazanie się znajomością historii literatury danego narodu w zakresie programu opracowanego w tym celu przez komisje programowe Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego,
d)
wykazanie się praktyczną znajomością języka (czytanie i rozmowa na tematy z życia współczesnego i kultury współczesnej danego narodu, znajomość podstawowej terminologii i pojęć związanych z zakresem specjalności szkoły wyższej, w której kandydat ma być zatrudniony);
2)
egzamin z metodyki nauczania języka obcego obejmuje program studiów obowiązujący na odpowiednim kierunku filologicznych studiów uniwersyteckich z uwzględnieniem specyfiki nauczania danego języka obcego w szkołach wyższych.
§  2.
Egzaminy odbywają się w szkołach wyższych. Wykaz szkół wyższych ze wskazaniem wydziałów filologicznych i katedr, których pracownicy nauki mogą przeprowadzać egzaminy, ustala załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§  3.
Osoba, która obowiązana jest do złożenia egzaminów określonych w § 2 ust. 2, § 3 i § 4 uchwały nr 144 Rady Ministrów z dnia 14 lutego 1953 r., składa podanie o przeprowadzenie egzaminów do szkoły wyższej, w której pracuje lub zamierza pracować. Szkoła ta przesyła podanie do jednej ze szkół wyższych, o których mowa w § 2.
§  4.
Egzaminy składa się przed komisją egzaminacyjną powołaną przez rektora szkoły wyższej w składzie: dziekana wydziału filologicznego lub upoważnionego przez niego samodzielnego pracownika nauki - jako przewodniczącego oraz 3 członków samodzielnych pracowników nauki:
1)
egzaminatora odpowiedniej filologii,
2)
egzaminatora z metodyki nauczania,
3)
egzaminatora - pracownika nauki (biegle znającego dany język) tej specjalności, w zakresie której egzaminowany będzie uczył języka obcego.
§  5.
1.
Komisja ocenia oddzielnie wyniki poszczególnych części egzaminu, wymienionych w § 1 pkt 1, oraz egzamin, wymieniony w § 1 pkt 2, posługując się czterostopniową skalą stopni: bardzo dobry, dobry, dostateczny i niedostateczny.
2.
O wyniku egzaminów decyduje komisja większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
3.
Egzaminy uważa się za złożone z wynikiem uprawniającym do podjęcia pracy lub dalszego jej wykonywania, jeżeli egzamin z praktycznej znajomości języka (§ 1 pkt 1 lit. d) złożony został z wynikiem co najmniej dobrym, a pozostałe egzaminy - z wynikiem co najmniej dostatecznym.
4.
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący i członkowie komisji.
§  6.
1.
Osobie, która złoży egzamin z wynikiem uprawniającym do podjęcia pracy lub dalszego jej wykonywania, komisja wydaje zaświadczenie według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
2.
Sekretariat wydziału filologicznego prowadzi rejestr wydanych zaświadczeń.
3.
Kopie zaświadczeń wydanych przez komisje przechowuje się w aktach wydziału filologicznego.
§  7.
Zdający uiszcza opłatę egzaminacyjną w wysokości 80 zł. Opłatę zarachowuje się na dochody budżetowe Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego. W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie Minister Szkolnictwa Wyższego może zwolnić od opłaty egzaminacyjnej.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ SZKÓŁ WYŻSZYCH, W KTÓRYCH PRZEPROWADZA SIĘ EGZAMINY KWALIFIKACYJNE NA NAUCZYCIELI JĘZYKÓW OBCYCH W SZKOŁACH WYŻSZYCH

I.

Uniwersytet Warszawski - Wydział Filologiczny:

1. katedra języka rosyjskiego,

2. " historii literatury rosyjskiej i radzieckiej,

3. " filologii ukraińskiej,

4. " " słowiańskiej,

5. " " angielskiej,

6. " " romańskiej,

7. " " klasycznej,

8. " " węgierskiej,

9. " " ludów Azji Środkowej,

10. " " wschodu starożytnego,

11. " turkologii,

12. " sinologii,

13. " semitystyki,

14. " indianistyki.

II.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - Wydział Filologiczny:

1. katedra filologii rosyjskiej,

2. " " słowiańskiej,

3. " nowszych literatur słowiańskich,

4. katedra filologii romańskiej,

5. " " klasycznej I (hellenistyki),

6. " " " II (latynistyki),

7. " " orientalnej.

III.

Uniwersytet Poznański - Wydział Filologiczny:

1. katedra języków germańskich,

2. " historii literatury niemieckiej,

3. " filologii bałtyckiej.

IV.

Uniwersytet Łódzki - Wydział Filologiczny:

1. katedra filologii rosyjskiej.

V.

Uniwersytet Wrocławski im. Bolesława Bieruta - Wydział Filologiczny:

1. katedra filologii rosyjskiej,

2. " " germańskiej.

3. " " klasycznej I (hellenistyki),

4. " " " II (latynistyki).

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

ZAŚWIADCZENIE

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024