Zm.: zarządzenie z dnia 8 sierpnia 1953 r. w sprawie kosztów dodatkowych z tytułu zatrudnienia robotników zamiejscowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA MIAST I OSIEDLI
z dnia 20 stycznia 1954 r.
zmieniające zarządzenie z dnia 8 sierpnia 1953 r. w sprawie kosztów dodatkowych z tytułu zatrudnienia robotników zamiejscowych.

W związku z zarządzeniem nr 120 Prezesa Rady Ministrów i Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 11 września 1953 r. w sprawie zasad planowania i rozliczania dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników zamiejscowych oraz ustalenia wysokości tych kosztów w produkcji budowlano-montażowej (Monitor Polski Nr A-85, poz. 1010) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Budownictwa Miast i Osiedli z dnia 8 sierpnia 1953 r. w sprawie kosztów dodatkowych z tytułu zatrudnienia robotników zamiejscowych (Monitor Polski Nr A-80, poz. 956 i Nr A-116, poz. 1508) wprowadza się zmiany następujące:
1)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. 1. W celu stworzenia podstaw do planowania i rozliczeń kosztów dodatkowych z tytułu zatrudnienia pracowników zamiejscowych w roku 1954 dla poszczególnych centralnych zarządów oraz zarządów wprowadza się następujące wskaźniki:

lp. jednostka wskaźnik %
1. Centralny Zarząd Budownictwa Miejskiego - Warszawa 1 0
2. " " " " - Śląsk 2 5
3. " " " " - Północ 2 2
4. " " " " - Południe 3 0
5. " " " " - Zachód 3 0
6. " " Robót Instalacyjnych Budownictwa Miejskiego 2 1
7. " " Robót Inżynieryjnych Budownictwa Miejskiego 3 0
8. " " Budownictwa Wojskowego 3 3
9. Zarząd Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych 4 0
10. "Geoprojekt", Przedsiębiorstwo Geologiczne nadzorowane przez Centralny Zarząd Biur Projektowych 13 0

2. Wskaźniki powyższe określają średnią wysokość kosztów dodatkowych związanych z zatrudnieniem pracowników zamiejscowych w stosunku do sumy przerobowej danego centralnego zarządu w roku 1954 i odnoszą się do robót wykonywanych własnymi siłami przez generalnych wykonawców bądź podwykonawców.

3. Wskaźniki ustalone w ust. 1 obowiązują wszystkie nadzorowane przez dany centralny zarząd lub zarząd przedsiębiorstwa bez różnicowania oraz niezależnie od ilości czy też faktu zatrudnienia pracowników zamiejscowych na danej budowie.

4. Dla przedsiębiorstw o wyraźnie występującej specyfice lub znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji pod względem zaopatrzenia w miejscowe siły robocze właściwe centralne zarządy lub zarządy w terminie do dnia 31 stycznia 1954 r. wystąpią do Ministra Budownictwa Miast i Osiedli z wnioskiem o wyrażenie zgody na zróżnicowanie wskaźnika.

5. Wskaźniki powyższe obejmują wszystkie rodzaje kosztów dodatkowych z tytułu zatrudnienia pracowników zamiejscowych; w związku z tym nie wolno wystawiać dodatkowych faktur z tytułu różnic płac w przypadku delegowania pracowników ze strefy płac wyższych do strefy płac niższych.";

2)
w § 4 dodaje się ust. 5 o brzmieniu następującym:

"5. Plany inwestycyjne i odpowiadające im plany produkcyjne wykonawstwa zarówno roczne, jak i kwartalno-miesięczne powinny zawierać tak w sumach ogólnych, jak w planach poszczególnych obiektów kwoty kosztów dodatkowych zatrudnienia pracowników zamiejscowych. Podstawę do wprowadzenia powyższych kwot do planu inwestora i wykonawcy stanowi dla danego przedsiębiorstwa wskaźnik, ustalony zgodnie z przepisami § 3 ust. 1.";

3)
w § 7 wyrazy "31 października 1953 r." oraz "1953 r." zastępuje się wyrazami "31 sierpnia 1954 r." oraz "1954 r."
§  2.
Traci moc okólnik nr 75 Ministra Budownictwa Miast i Osiedli z dnia 17 grudnia 1953 r. w sprawie obejmowania kosztów dodatkowych zatrudnienia robotników zamiejscowych planami inwestycyjnymi i produkcyjnymi.
§  3.
Zarządzenie obowiązuje od dnia 1 stycznia 1954 r. i odnosi się do rozliczeń za roboty wykonane po dniu 1 stycznia 1954 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024