Tryb i warunki zgłaszania uprawy tytoniu dla celów naukowo-badawczych i szkoleniowych oraz warunki przekazywania tytoniu przez instytuty naukowo-badawcze.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO
z dnia 12 lipca 1954 r.
w sprawie trybu i warunków zgłaszania uprawy tytoniu dla celów naukowo-badawczych i szkoleniowych oraz warunków przekazywania tytoniu przez instytuty naukowo-badawcze.

Na podstawie art. 1 ust. 4 i 6 dekretu z dnia 24 czerwca 1953 r. o uprawie tytoniu i wytwarzaniu wyrobów tytoniowych (Dz. U. Nr 34, poz. 144) zarządza się, co następuje:
§  1.
Instytuty naukowo-badawcze, nazywane dalej "instytutami", mogą w granicach ich zadań statutowych uprawiać bez uzyskiwania specjalnych zezwoleń rośliny tytoniowe dowolnych odmian i w dowolnych ilościach w celach naukowo-badawczych. O rozpoczętej uprawie tytoniu instytuty obowiązane są zawiadomić Centralny Zarząd Przemysłu Tytoniowego w terminie do 30 czerwca roku uprawy, podając miejsce uprawy, gatunek i odmiany uprawianych roślin tytoniowych, powierzchnię uprawy lub ilość zasadzonych roślin każdej odmiany oraz rodzaj i zakres doświadczeń uprawowych.
§  2.
Instytuty obowiązane są udostępnić wyznaczonym przez dyrektora Centralnego Zarządu Przemysłu Tytoniowego pracownikom przemysłu tytoniowego oględziny doświadczalnych plantacji tytoniu oraz udzielać im objaśnień i informacji w sprawach prowadzonych uprawowych doświadczeń tytoniowych.
§  3.
1.
Liście tytoniowe, nie zużyte do badań naukowych, instytuty obowiązane są wysłać do przedsiębiorstwa przemysłu tytoniowego wskazanego przez Centralny Zarząd Przemysłu Tytoniowego, adresując do najbliższej od przedsiębiorstwa stacji kolejowej. Centralny Zarząd Przemysłu Tytoniowego powiadomi najpóźniej do końca września roku uprawy instytuty, prowadzące uprawę tytoniu, o terminach i miejscach dostawy tytoniu, nie zużytego do badań naukowych.
2.
Dostawa tytoniu ma nastąpić na koszt instytutu. Przedsiębiorstwo przemysłu tytoniowego ocenia dostarczony tytoń według obowiązujących zasad klasyfikacyjnych i należność obliczoną według cen uchwalonych przez Prezydium Rządu przekazuje w ciągu 7 dni na rzecz instytutu.
§  4.
Do wyrażenia zgody na uprawę rośliny tytoniowej przez szkoły rolnicze i rolnicze instytucje oświatowe dla celów szkoleniowych upoważnione są następujące przedsiębiorstwa przemysłu tytoniowego:
1)
na obszarze województw: bydgoskiego, gdańskiego, poznańskiego, koszalińskiego i szczecińskiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Grudziądzu;
2)
na obszarze województw: białostockiego, olsztyńskiego i warszawskiego oraz m. st. Warszawy - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Ełku;
3) 1
na obszarze m. Łodzi oraz województw łódzkiego i kieleckiego z wyjątkiem powiatu pińczowskiego i powiatu kazimierskiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Jędrzejowie;
4) 2
na obszarze województwa krakowskiego oraz powiatu pińczowskiego i powiatu kazimierskiego województwa kieleckiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Krakowie;
5)
na obszarze województw: opolskiego, stalinogrodzkiego, wrocławskiego i zielonogórskiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Wodzisławiu Śląskim.
6) 3
na obszarze województwa lubelskiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Lublinie;
7) 4
na obszarze województwa rzeszowskiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Leżajsku.
§  5.
1.
Wnioski o udzielenie zgody na uprawę tytoniu w myśl § 4 należy składać w wytwórniach w terminie do końca kwietnia roku uprawy.
2.
Wniosek powinien zawierać:
1)
nazwę i siedzibę szkoły rolniczej lub rolniczej instytucji oświatowej;
2)
miejsce uprawy tytoniu;
3)
odmiany roślin tytoniowych;
4)
zamierzoną powierzchnię plantacji lub ilość roślin tytoniowych.
3.
Właściwa wytwórnia obowiązana jest załatwić wniosek w ciągu 14 dni.
§  6.
Szkoły rolnicze i rolnicze instytucje oświatowe, które uzyskały zgodę na uprawę tytoniu, upoważnione są również do wyhodowania rozsady tytoniowej w ilości potrzebnej do obsadzenia dozwolonej plantacji lub też do nabycia tej ilości rozsady u osób upoważnionych do jej hodowli.
§  7.
Nie zużyte liście tytoniowe, zebrane z plantacji, o których mowa w § 4, powinny być dostarczone wytwórni w trybie i na warunkach określonych w § 3.
§  8.
1.
O ile kierownictwo instytutu naukowo-badawczego, szkoły rolniczej lub rolniczej instytucji oświatowej nie ma warunków odpowiednich do zbioru liści, ich wysuszenia i prawidłowego przygotowania do odstawy, powinno zarządzić, i dopilnować zniszczenia uprawianych roślin.
2.
Kierownik instytutu, szkoły lub instytucji oświatowej obowiązany jest sporządzić przy udziale przedstawiciela miejscowej rady narodowej protokół o zniszczeniu tytoniu i sposobie zniszczenia.
3.
Tytoń wyhodowany na małych plantacjach, obejmujących mniej niż 10 m2 lub mniej niż 50 roślin, należy z reguły niszczyć po wykorzystaniu plantacji.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 28 lipca 1956 r. (M.P.56.65.760) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 sierpnia 1956 r.
2 § 4 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 28 lipca 1956 r. (M.P.56.65.760) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 sierpnia 1956 r.
3 § 4 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 28 lipca 1956 r. (M.P.56.65.760) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 sierpnia 1956 r.
4 § 4 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 28 lipca 1956 r. (M.P.56.65.760) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 sierpnia 1956 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.94.1036

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb i warunki zgłaszania uprawy tytoniu dla celów naukowo-badawczych i szkoleniowych oraz warunki przekazywania tytoniu przez instytuty naukowo-badawcze.
Data aktu: 12/07/1954
Data ogłoszenia: 08/10/1954
Data wejścia w życie: 08/10/1954