Zatwierdzenie jako obowiązujących cenników oraz katalogów norm kosztorysowych, stosowanych w innych resortach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HUTNICTWA
z dnia 30 sierpnia 1954 r.
w sprawie zatwierdzenia jako obowiązujących cenników oraz katalogów norm kosztorysowych, stosowanych w innych resortach.

Na podstawie § 6 uchwały nr 360 Prezydium Rządu z dnia 23 maja 1953 r. w sprawie opracowywania i zatwierdzania cenników oraz katalogów norm kosztorysowych na roboty budowlano-montażowe zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się jako obowiązujące dla celów kosztorysowania i rozliczania robót związanych z poszukiwaniem i eksploatacją rud żelaznych i metali nieżelaznych, a wykonywanych zarówno dla potrzeb resortu hutnictwa, jak i na zlecenie inwestorów innych resortów przez podległe przedsiębiorstwa, w których obowiązują zbiorowy układ pracy dla kopalnictwa rud metali nieżelaznych oraz warunki pracy dla kopalnictwa rud żelaznych, następujące cenniki kosztorysowe zatwierdzone przez Ministra Górnictwa:
1)
cennik nr 81/G/B/53 na roboty wiertnicze, poszukiwawcze i badawcze w górnictwie,
2)
cennik nr 3 c/G/M/53 na montaż urządzeń wydobywczych górniczych,
3)
cennik nr 76/G/B/53 na montaż konstrukcji stalowej zakładów mechanicznej przeróbki węgla oraz konstrukcji stalowej wież wyciągowych.
§  2.
Przy sporządzaniu kosztorysów na roboty wiertnicze, poszukiwawcze i badawcze oraz przy dokonywaniu rozliczeń za te roboty na podstawie wymienionego w § 1 pkt 1 cennika należy stosować w resorcie hutnictwa:
1)
dla wierceń mechanicznych za pomocą świdra - współczynnik 0,6,
2)
dla wszystkich wierceń ręcznych - współczynnik 0,9 oraz uwzględnić mnożnik M-53 i stawki kosztów ogólnych zgodnie z ustaleniami podanymi w tym cenniku.
§  3.
1.
Przy zawieraniu umów na roboty budowlano-montażowe wycenione według wymienionych w § 1 pkt 2 i 3 cenników oraz przy dokonywaniu rozliczeń za te roboty należy stosować mnożniki przeliczeniowe na ceny "netto" 1953 r. (M-53) w wysokości podanej w tych cennikach.
2.
Przy rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe wycenione na innych dotychczas obowiązujących podstawach należy stosować ustalone dla nich mnożniki przeliczeniowe (M-53).
3.
Wymienione w ust. 1 i 2 mnożniki (M-53) należy każdorazowo dostosować do wskaźnika strukturalnego, obowiązującego dane przedsiębiorstwo wykonawcze, w myśl zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 21 stycznia 1953 r. w sprawie przeliczenia planu inwestycyjnego i planu budownictwa na 1953 r. - zgodnie z metodą podaną w cennikach, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1954 r., w odniesieniu zaś do robót nie rozliczonych z powodu braku dokumentacji kosztorysowej - z mocą od dnia 1 czerwca 1953 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024