Rejestracja pojazdów mechanicznych, których używanie wymaga etatu samochodowego.

INSTRUKCJA
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 3 września 1954 r.
w sprawie rejestracji pojazdów mechanicznych, których używanie wymaga etatu samochodowego.

Na podstawie § 5 ust. 3 uchwały nr 104 Prezydium Rządu z dnia 1 marca 1952 r. w sprawie trybu rozdzielnictwa pojazdów samochodowych (Monitor Polski Nr A-23, poz. 297) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pojazdy mechaniczne (wszystkich rodzajów):
1)
parku samochodowego administracji państwowej (władz, urzędów i instytucji państwowych itp., wchodzących do budżetu Państwa);
2)
parku samochodowego organizacji społecznych dotowanych ze Skarbu Państwa oraz instytucji korzystających z funduszów społecznych;
3)
samochody osobowe i motocykle parku samochodowego gospodarki narodowej (przedsiębiorstw państwowych, instytucji i przedsiębiorstw spółdzielczych oraz central spółdzielczo-państwowych, z wyjątkiem pojazdów mechanicznych przeznaczonych do transportu publicznego)

- mogą być dopuszczone do ruchu na drogach publicznych po zarejestrowaniu ich przez prezydium właściwej rady narodowej (ust. 2) na jednostkę organizacyjną, zwaną dalej w skróceniu "jednostką", dla której ustalono odpowiednie etaty samochodowe.

2.
Rejestracji pojazdów, wymienionych w ust. 1, dokonują prezydia powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty) rad narodowych oraz Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi, właściwe ze względu na miejsce stałego postoju (garażowania) pojazdu.
§  2.
1.
Ustalenie etatu samochodowego stwierdza dowód przydziału etatu samochodowego, zwany dalej w skróceniu "dowodem przydziału".
2.
Dowód przydziału jest drukiem ścisłego zarachowania i składa się z dwóch odcinków, z których odcinek pierwszy przeznaczony jest dla prezydium rady narodowej, która rejestruje pojazd mechaniczny, drugi - dla jednostki.
§  3.
Dowody przydziału otrzymują ministerstwa (urzędy centralne), centralne instytucje społeczne, centrale spółdzielcze i centrale spółdzielczo-państwowe równocześnie z decyzją o ustaleniu etatów samochodowych; dokonają one rozdziału dowodów przydziału między podległe sobie jednostki.
§  4.
Jednostka zgłaszająca pojazd do rejestracji obowiązana jest przedstawić prezydium rady narodowej (§1 ust. 2) dowód przydziału.
§  5.
1.
Prezydium rady narodowej (§1 ust. 2) może zarejestrować pojazd mechaniczny na jednostkę tylko wówczas, jeżeli przedstawi ona dowód przydziału na dany rodzaj pojazdu.
2.
Prezydium rady narodowej rejestrując pojazd potwierdza jego zarejestrowanie na jednostkę przez odciśnięcie na odcinku dowodu przydziału, przeznaczonego dla jednostki, pieczęci prezydium i wypełnienie odpowiednich rubryk dowodu przydziału. Odcinek dowodu przydziału, przeznaczony dla prezydium rady narodowej, powinien być dołączony w sposób trwały do wniosku o rejestrację lub do karty stanu technicznego pojazdu. Odcinek dowodu przydziału przeznaczony dla jednostki przechowuje się w aktach jednostki.
3.
W razie zmiany miejsca postoju (garażowania) pojazdu albo w razie przydzielenia pojazdu innej jednostce w ramach tego samego ministerstwa (urzędu centralnego), centralnej instytucji społecznej, centrali spółdzielczej bądź centrali spółdzielczo-państwowej i przeniesienia go na teren właściwości innej rady narodowej pojazd może być przerejestrowany po stwierdzeniu, że był poprzednio zarejestrowany na podstawie ważnego dowodu przydziału. Przepisy ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  6.
1.
Cofnięcie etatu samochodowego następuje w drodze decyzji Państwowej Komisji Etatów. O cofnięciu etatu zawiadomione zostają:
1)
zainteresowana władza centralna (§ 3), która obowiązana jest zawiadomić o tym podległą sobie jednostkę,
2)
prezydium rady narodowej, które zarejestrowało pojazd.
2.
Prezydium rady narodowej (§ 1 ust. 2) po otrzymaniu zawiadomienia o cofnięciu etatu samochodowego (ust. 1) obowiązane jest niezwłocznie wycofać z ruchu pojazd, dla którego cofnięto etat samochodowy.
3.
W przypadku cofnięcia etatu samochodowego jednostka obowiązana jest zwrócić odcinek dowodu przydziału prezydium właściwej rady narodowej, które z kolei przesyła ten odcinek Państwowej Komisji Etatów.
4.
Wycofanie pojazdu z ruchu na drogach publicznych następuje przez unieważnienie dowodu rejestracyjnego i odebranie tablic ze znakami rejestracyjnymi oraz uczynienie adnotacji w dowodzie przydziału zarówno na odcinku, przeznaczonym dla jednostki, jak i na odcinku, przeznaczonym dla prezydium rady narodowej.
5.
W przypadku zmiany pojazdu, zarejestrowanego na podstawie dowodu przydziału, zarejestrowanie innego pojazdu na ten sam dowód przydziału może nastąpić dopiero po wycofaniu z ruchu pojazdu zarejestrowanego. Przepisy ust. 4 i § 5 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  7.
1.
Zarejestrowanie pojazdu mechanicznego bez dowodu przydziału jest zabronione.
2.
Pracownicy wydziałów komunikacji drogowej prezydiów rad narodowych, odpowiedzialni za czynności związane z rejestracją i dopuszczeniem pojazdu mechanicznego do ruchu, którzy zarejestrują pojazdy bez dowodów przydziału, będą pociągnięci do odpowiedzialności służbowej.
§  8.
1.
Prezydium rady narodowej (wydział komunikacji drogowej) obowiązane jest stale czuwać nad tym, aby ilość pojazdów mechanicznych będących w posiadaniu jednostek nie była większa od ilości etatów samochodowych.
2.
W razie stwierdzenia niezgodności prezydium rady narodowej (ust. 1) obowiązane jest spowodować przekazanie pojazdu stosownie do odrębnie wydanych zarządzeń.
§  9.
Traci moc instrukcja Ministra Transportu, Drogowego i Lotniczego z dnia 12 lipca 1952 r. w sprawie rejestracji pojazdów samochodowych, których używanie wymaga etatu samochodowego (Monitor Polski Nr A-69, poz. 1050).
§  10.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1955 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.90.1010

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Rejestracja pojazdów mechanicznych, których używanie wymaga etatu samochodowego.
Data aktu: 03/09/1954
Data ogłoszenia: 29/09/1954
Data wejścia w życie: 01/01/1955