Rozliczenie z cudzoziemcami oraz obywatelami polskimi zamieszkałymi za granicą wkładów Społecznego Funduszu Oszczędnościowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 16 listopada 1954 r.
w sprawie rozliczenia z cudzoziemcami oraz obywatelami polskimi zamieszkałymi za granicą wkładów Społecznego Funduszu Oszczędnościowego.

Na podstawie art. 5 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. w sprawie rozliczenia z uczestnikami Społecznego Funduszu Oszczędnościowego (Dz. U. Nr 31, poz. 123) oraz art. 9 ust. 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 10 lipca 1954 r. w sprawie konwersji wkładów Społecznego Funduszu Oszczędnościowego na obligacje Narodowej Pożyczki Rozwoju Sił Polski (Monitor Polski Nr A-68, poz. 859) mają zastosowanie również do konwersji wkładów oszczędnościowych cudzoziemców oraz zamieszkałych za granicą obywateli polskich - ze zmianami przewidzianymi w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
Przypadające cudzoziemcom lub obywatelom polskim zamieszkałym za granicą z konwersji wkładów Społecznego Funduszu Oszczędnościowego na obligacje Narodowej Pożyczki Rozwoju Sił Polski:
1)
obligacje pożyczki - oddział Powszechnej Kasy Oszczędności składa do depozytu regularnego w Banku Handlowym w Warszawie S.A. na imię uczestnika (spadkobierców uczestnika) Społecznego Funduszu Oszczędnościowego,
2)
kwoty podlegające w myśl § 11 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 10 lipca 1954 r. w sprawie konwersji wkładów Społecznego Funduszu Oszczędnościowego na obligacje Narodowej Pożyczki Rozwoju Sił Polski (Monitor Polski Nr A-68, poz. 859) wypłacie w gotówce - oddział Powszechnej Kasy Oszczędności wpłaca do Banku Handlowego w Warszawie S.A. na imienny rachunek zablokowany uczestnika Społecznego Funduszu Oszczędnościowego.
§  3.
Bank przechowuje zdeponowane obligacje pożyczki bezpłatnie, bez obowiązku administrowania depozytem.
§  4.
Powszechna Kasa Oszczędności, przesyłając osobom wymienionym w § 2 rozliczenie z tytułu konwersji:
1)
dołącza do rozliczenia kopię dowodu złożenia obligacji pożyczki do depozytu, informując równocześnie o częstotliwości i terminach losowań pożyczki (także o terminie ostatniego losowania) oraz o terminie przedawnienia należności z tytułu wylosowanych obligacji nie zgłoszonych do wykupu,
2)
podaje odpowiednie dane, dotyczące wpłaty dokonanej na rachunek zablokowany (§ 2 pkt 2).
§  5.
Wylosowane obligacje pożyczki będące w depozycie Bank Handlowy w Warszawie S.A. zgłasza do wykupu tylko na każdorazowe żądanie właściciela depozytu. Wpłata kwot z wylosowanych obligacji następuje na jego zablokowany rachunek w tym banku.
§  6.
Podjęcie obligacji pożyczki z depozytu wymaga zezwolenia dewizowego.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.120.1696

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozliczenie z cudzoziemcami oraz obywatelami polskimi zamieszkałymi za granicą wkładów Społecznego Funduszu Oszczędnościowego.
Data aktu: 16/11/1954
Data ogłoszenia: 24/12/1954
Data wejścia w życie: 24/12/1954