Budżety dzielnicowych rad narodowych.

UCHWAŁA NR 796
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 listopada 1954 r.
w sprawie budżetów dzielnicowych rad narodowych.

Na podstawie art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130) oraz art. 15 ust. 1 i art. 37 dekretu z dnia 17 grudnia 1952 r. o uchwalaniu i wykonywaniu budżetu Państwa (Dz. U. z 1952 r. Nr 50, poz. 334 i z 1954 r. Nr 25, poz. 94) Rada Ministrów za zgodą Rady Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
Z dniem 1 stycznia 1955 r. wchodzą w życie przepisy dekretu z dnia 17 grudnia 1952 r. o uchwalaniu i wykonywaniu budżetu Państwa (Dz. U. z 1952 r. Nr 50, poz. 334 i z 1954 r. Nr 25, poz. 94) - w stosunku do budżetów dzielnicowych rad narodowych, zwanych w dalszym ciągu budżetami dzielnicowymi.
§  2.
1.
Budżety zbiorcze miast podzielonych na dzielnice obejmują jednostkowe budżety tych miast oraz budżety dzielnicowe.
2.
Z jednostkowych budżetów miejskich finansowane są zadania wspólne dla całego miasta.
3.
Z budżetów dzielnicowych finansuje się zadania o znaczeniu dzielnicowym.
§  3.
1.
Z budżetów dzielnicowych finansowane są w szczególności:

w zakresie oświaty:

przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły podstawowe dla pracujących, domy dziecka i młodzieży, pogotowia opiekuńcze, pomoc dzieciom w rodzinach własnych i zastępczych, świetlice dziecięce, półkolonie, ogrody jordanowskie, kolonie i obozy dziecięce, wczasy dzieci w mieście, dożywianie dzieci w szkołach i w świetlicach dziecięcych;

w zakresie kultury:

dzielnicowe domy kultury, świetlice i biblioteki dzielnicowe;

w zakresie zdrowia:

szpitale dzielnicowe, lecznictwo otwarte dzielnicowe oraz przychodnie przy zakładach pracy, żłobki, położne rejonowe, kuchnie mleczne, wyprawki niemowlęce, higiena szkolna;

w zakresie handlu:

zakłady żywienia zbiorowego znaczenia dzielnicowego;

w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej:

kąpieliska, łaźnie, zarządy budynków mieszkalnych, ciepłownie rejonowe, ochrona substancji mieszkaniowej, studnie publiczne, ulice, place, mosty i wiadukty, utrzymanie czystości na ulicach i placach, oświetlenie ulic i placów, zieleń (parki i skwery) w obrębie dzielnicy, ogrody działkowe, cmentarze wojenne, gospodarka terenami nie zabudowanymi;

w zakresie rolnictwa:

popieranie produkcji roślinnej i zwierzęcej;

w zakresie administracji:

utrzymanie dzielnicowej rady narodowej, komisyj, prezydium i podległych mu jednostek administracyjnych.

2.
Rady Narodowe w m. st. Warszawie i m. Łodzi oraz - za zgodą wojewódzkich rad narodowych - miejskie rady narodowe innych miast podzielonych na dzielnice mogą ze względu na warunki lokalne dokonywać na określony rok budżetowy przesunięć niektórych zadań między budżetem miejskim i budżetami dzielnicowymi.
§  4.
W zakresie unormowanym niniejszą uchwałą tracą moc przepisy § 9 ust. 1 pkt 12 i § 10 uchwały nr 195 Rady Ministrów z dnia 17 marca 1951 r. - Instrukcja nr 15 w sprawie podziału większych miast na dzielnice oraz zakresu działania dzielnicowych rad narodowych i ich organów (Monitor Polski Nr A-43, poz. 543).
§  5.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Finansów.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024