Zwrot pojemników do przewozu cegły.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 30 października 1954 r.
w sprawie zwrotu pojemników do przewozu cegły.

Na podstawie § 5 uchwały nr 253 Prezydium Rządu z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie stosowania pojemników do przewozu cegły oraz § 2 ust. 1 uchwały nr 16 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1952 r. w sprawie zasad obrotu opakowaniami (Monitor Polski Nr A-9, poz. 82) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przy dostawach cegły w pojemnikach (kontenerach) należy posługiwać się wyłącznie pojemnikami zdatnymi do użytku. Cegielnie, zwane dalej "dostawcami", obowiązane są przed wysyłką cegły sprawdzić stan pojemników.
§  2.
Każdy pojemnik powinien mieć trwałe oznaczenie, zawierające nazwę i adres dostawcy oraz typ pojemnika.
§  3.
Dostawca cegły obowiązany jest podać w dokumentach dostawcy ilość wydanych (załadowanych) pojemników, ich typ, dane techniczne oraz termin zwrotu.
§  4.
1.
Pojemniki powinny być zwrócone niezwłocznie po ich opróżnieniu, nie później jednak niż w ciągu sześciu dni.
2.
Termin sześciodniowy liczy się od daty odbioru cegły do dnia zwrotu pojemników lub do dnia nadania pojemników do przewozu publicznym środkiem transportu. Dzień wysyłki określa data stempla przewoźnika na liście przewozowym.
§  5.
W przypadku dokonania dostawy cegły w pojemnikach przed terminem określonym w zamówieniu termin zwrotu pojemników należy liczyć od daty przewidzianej w zamówieniu.
§  6.
1.
W razie niezwrócenia pojemników w terminie przewidzianym w § 4 odbiorca obowiązany jest zapłacić dostawcy tytułem kary umownej za każdy dzień opóźnienia po 5 złotych przez pierwsze dziesięć dni i po 10 złotych za dni następne. Do okresu opóźnienia nie wlicza się niedziel i dni świątecznych.
2.
Zapłata kary umownej za opóźnienie nie zwalnia odbiorcy od obowiązku zwrotu pojemników w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dostawcę.
3.
W razie niezwrócenia pojemników mimo upływu dodatkowego terminu odbiorca obowiązany jest zapłacić dostawcy dwukrotna wartość nie zwróconych pojemników niezależnie od kary za zwłokę, chyba że udowodni, iż zaginięcie lub zniszczenie pojemników nie było skutkiem działania lub zaniechania odbiorcy.
4.
Od obowiązku zapłaty kary umownej przewidzianej w ust. 1 i od obowiązku zwrotu dwukrotnej wartości pojemników (ust. 3) odbiorca jest zwolniony, jeżeli w terminie przewidzianym dla zwrotu pojemników zawiadomi dostawcę o niemożności zwrotu na skutek zaginięcia lub zniszczenia pojemników i udowodni, że zaginięcie lub zniszczenie nie było skutkiem działania lub zaniechania odbiorcy.
5. 1
50% sum uzyskanych z tytułu kar umownych dostawcy przekazują bezpośrednio na dochód budżetu Państwa.
§  7.
W przypadku gdy stacja kolejowa lub przystań żeglugi śródlądowej miejsca nadania odmówi przyjęcia pojemników, odbiorca zwolniony jest od kary umownej. Okoliczność ta powinna być stwierdzona zaświadczeniem wskazującym przyczyny odmowy przyjęcia pojemników do przewozu, ich ilość oraz czas, w ciągu którego stacja (przystań) odmówiła przyjęcia ładunku.
§  8.
Dostawca powinien prowadzić ewidencję wysyłek i zwrotów pojemników.
§  9.
1.
W przypadku gdy puste pojemniki wysyłane są koleją lub transportem rzecznym, odbiorca cegły ponosi koszty transportu pojemników tylko do stacji kolejowej lub przystani żeglugi śródlądowej miejsca przeznaczenia.
2.
W przypadku gdy puste pojemniki wysyłane są środkiem transportowym nie wymienionym w ust. 1, odbiorca ponosi koszty transportu pojemników do cegielni.
3.
Inne koszty związane z odbiorem pustych pojemników ponosi dostawca.
§  10.
Puste pojemniki należy przesyłać najtańszym środkiem transportu. Przy transporcie kolejowym na liście przewozowym należy zaznaczyć, że przedmiotem przesyłki są opakowania używane (taryfa towarowa PKP, poz. 1867).
§  11.
Odbiorca cegły obowiązany jest najpóźniej następnego dnia po nadaniu pustych pojemników do przewozu wysłać do dostawcy zawiadomienie, podając datę nadania, środek przewozu, ilość i typ nadanych pojemników.
§  12.
Przy odbiorze pojemników należy niezwłocznie sprawdzić ich stan i w razie stwierdzenia braków lub uszkodzeń sporządzić protokół przy udziale przedstawiciela dostawcy lub czynnika społecznego, a odpis protokołu przesłać niezwłocznie dostawcy pojemników pod rygorem utraty roszczenia z tego tytułu.
§  13.
1.
W razie niemożności zwrotu pojemników na skutek zaginięcia lub zniszczenia odbiorca obowiązany jest zawiadomić o tym dostawcę w terminie przewidzianym dla zwrotu pojemników (§ 4) i uiścić jednorazowo tytułem kary umownej dwukrotną wartość cennikową pojemnika, z wyjątkiem przypadku, gdy zaginięcie lub zniszczenie nie było następstwem działania bądź zaniechania odbiorcy.
2.
W razie niewykonania przepisu ust. 1 mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 6.
§  14.
Ministrowie Kolei i Żeglugi wydadzą zarządzenia zobowiązujące kierowników stacji kolejowych i przystani żeglugi śródlądowej do podstawiania taboru dla przewozu pustych pojemników do cegły w ramach zatwierdzonego planu kwartalno-miesięcznego z zaleceniem podstawiania taboru w pierwszej kolejności.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 6 ust. 5 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 19 marca 1955 r. (M.P.55.28.272) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 marca 1955 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.111.1553

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zwrot pojemników do przewozu cegły.
Data aktu: 30/10/1954
Data ogłoszenia: 27/11/1954
Data wejścia w życie: 27/11/1954