Podział na dzielnice miasta Krakowa.

UCHWAŁA NR 667
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 7 października 1954 r.
w sprawie podziału na dzielnice miasta Krakowa.

Na podstawie § 2 ust. 2 uchwały nr 195 Rady Ministrów z dnia 17 marca 1951 r. - Instrukcja nr 15 w sprawie podziału większych miast na dzielnice oraz zakresu działania dzielnicowych rad narodowych i ich organów (Monitor Polski Nr A-43, poz. 543) Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
Wyraża się zgodę na utworzenie w mieście Krakowie pięciu dzielnic, a mianowicie:
1)
Stare Miasto,
2)
Zwierzyniec,
3)
Klepacz,
4)
Grzegórzki,
5)
Podgórze,

o następującym przebiegu granic:

1)
dzielnica Stare Miasto: od punktu zetknięcia się północno-zachodniego narożnika granicy jednostki katastralnej nr II (Wawel) z granicą jednostki katastralnej nr XI (Dębniki) na środku koryta Wisły granica biegnie w kierunku północno-wschodnim osią ulicy Podzamcze do punktu przecięcia się z linią przedłużenia na południe osi ulicy Straszewskiego, po czym skręca w kierunku północnym i wschodnim i biegnie osiami ulic: Straszewskiego, Podwale, 1 Maja, Basztowej i Lubicz do przecięcia się z zachodnią granicą torów kolejowych linii Kraków Główny - Kraków Płaszów; od tego punktu granica skręca w kierunku południowym i biegnie zachodnią granicą torów kolejowych tej linii i linią przedłużenia w kierunku południowym tej granicy do osi koryta Wisły; od tego punktu granica skręca w kierunku południowo-zachodnim i północno-zachodnim i biegnie osią koryta Wisły do punktu zetknięcia się północno-zachodniego narożnika granicy jednostki katastralnej nr II (Wawel) ze wschodnią granicą jednostki katastralnej nr XI (Dębniki);
2)
dzielnica Zwierzyniec: od południowo-zachodniego narożnika granicy dzielnicy Stare Miasto granica biegnie w kierunku zachodnim osią koryta Wisły do jej przecięcia się z granicą miasta Krakowa i powiatu krakowskiego, następnie skręca w kierunku północnym i biegnie granicą miasta Krakowa do przecięcia się z południową granicą torów kolejowych linii Stalinogród - Kraków Główny, po czym skręca na wschód i biegnie południową granicą tych torów kolejowych do zetknięcia się z zachodnią granicą jednostki katastralnej nr XVII (Krowodrza); od tego punktu granica biegnie w kierunku południowo-wschodnim granicą jednostki katastralnej nr XVII i osią rzeki Młynówki do przecięcia się z osią alei Słowackiego, po czym skręca w kierunku północno-wschodnim i biegnie osią alei Słowackiego do zetknięcia się z osią ulicy Krowoderskiej, wzdłuż której skręca ponownie w kierunku południowo-wschodnim i dobiega do granicy dzielnicy Stare Miasto; dalej granica biegnie w kierunku zachodnim i południowym północną i zachodnią granicą dzielnicy Stare Miasto do osi koryta Wisły;
3)
dzielnica Kleparz: południową granicę dzielnicy stanowi północna granica dzielnic Stare Miasto i Zwierzyniec, zachodnią i północną - granica miasta Krakowa; wschodnia granica dzielnicy biegnie od punktu przecięcia się osi ulicy Lubicz z zachodnią granicą torów kolejowych linii Kraków Główny - Kraków Płaszów w kierunku wschodnim do wschodniej granicy torów kolejowych tej linii, po czym skręca w kierunku północnym i biegnie wschodnimi granicami dworca osobowego Kraków Główny i wschodnią granicą torów kolejowych linii Kraków - Warszawa do przecięcia się z zachodnią granicą jednostki katastralnej nr XII (Prądnik Czerwony), wzdłuż której dobiega do północnej granicy miasta Krakowa;
4)
dzielnica Grzegórzki: zachodnią granicę dzielnicy stanowią wschodnie granice dzielnic Kleparz i Stare Miasto, wschodnią - zachodnia granica dzielnicy Nowa Huta, północną - granica miasta Krakowa; południowa granica dzielnicy biegnie osią koryta Wisły od południowo-wschodniego narożnika granicy dzielnicy Stare Miasto do południowo-zachodniego narożnika dzielnicy Nowa Huta;
5)
dzielnica Podgórze: północna granica dzielnicy biegnie osią koryta Wisły, południowa, wschodnia i zachodnia - granicą miasta Krakowa.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024