Gospodarka butlami do gazów technicznych.

UCHWAŁA Nr 740
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 30 października 1954 r.
w sprawie gospodarki butlami do gazów technicznych.

W celu usprawnienia gospodarki butlami do gazów technicznych Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Gospodarowanie butlami do gazów technicznych należy do Ministra Przemysłu Chemicznego.
§  2.
1.
Ilekroć w uchwale mowa jest o butlach, należy przez to rozumieć butle stalowe, służące jako zbiorniki przenośne do tlenu, acetylenu, bezwodnika kwasu węglowego, wodoru, powietrza sprężonego, azotu, argonu, gazów sprężonych, skroplonych lub rozpuszczonych pod ciśnieniem.
2.
Ilekroć w uchwale mowa jest o zakładach produkcyjnych, należy przez to rozumieć zakłady produkujące gazy techniczne, wymienione w wykazie ustalonym przez Ministra Przemysłu Chemicznego.
3.
Ilekroć w uchwale mowa jest o Biurze Zbytu, należy przez to rozumieć Ministerstwo Przemysłu Chemicznego - Centralny Zarząd Zbytu, Biuro Zbytu Gazów Technicznych, Materiałów i Sprzętu Spawalniczego.
§  3.
Butle bez względu na ich wartość uważa się za składniki majątku trwałego.
§  4.
Butle jako składniki majątku trwałego mogą posiadać:
1)
zakłady produkcyjne,
2)
zakłady produkujące butle do gazów technicznych, zakłady lecznicze i apteki, instytuty naukowo-badawcze, zakłady naukowe oraz inne jednostki państwowe i spółdzielcze, posiadające butle jako składową część urządzeń technicznych a w szczególności: wyposażenia statków morskich i rzecznych, agregatów przeciwpożarowych, sygnalizacji świetlnej w portach, urządzeń stanowiących wyposażenie pociągów i wagonów ratunkowych samochodów przystosowanych do napędu gazem płynnym lub gazem wysokoprężnym,
3) 1
przedsiębiorstwa obrotu produktami naftowymi, podległe Centralnemu Zarządowi Obrotu Produktami Naftowymi "CPN" - w odniesieniu do butli stalowych do gazu płynnego propanu.
§  5.
Jednostki państwowe i spółdzielcze, nie mające w myśl § 4 prawa posiadania butli, w ciągu 14 dni od dnia wejścia w życie uchwały:
1)
zwrócą posiadane próżne butle zakładom produkcyjnym, od których je otrzymały w związku z dostawą gazów technicznych,
2)
przekażą najbliżej położonemu odpowiedniemu zakładowi produkcyjnemu znajdujące się u nich próżne butle, w których posiadanie weszły w inny sposób, aniżeli wymieniony w pkt 1, lub które nie mogą być zwrócone zakładom produkcyjnym określonym w tym punkcie,
3)
zawiadomią właściwy (pkt 1 i 2) zakład produkcyjny o posiadanych butlach napełnionych gazem podając ich ilość, rodzaj i pojemność, wybite na butli cechy, oraz przekażą je lub zwrócą niezwłocznie po opróżnieniu, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały.
§  6.
Jednostki państwowe posiadające butle i jednostki spółdzielcze posiadające butle które zgodnie z dekretem z dnia 26 października 1949 r. o wykupie butli do gazów technicznych (Dz. U Nr 55, poz. 439) podlegały wykupowi na rzecz Skarbu Państwa, przekazują butle nieodpłatnie w sposób określony w §§ 2 i 3 uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 27 maja 1949 r. w sprawie zasad wzajemnego przekazywania maszyn urządzeń technicznych, środków transportowych i innych przedmiotów majątku trwałego przez urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe (Monitor Polski Nr A-59, poz. 800).
§  7.
1.
Zakłady produkcyjne w ciągu 40 dni od dnia wejścia w życie uchwały podadzą do wiadomości Biura Zbytu ilość, rodzaj i pojemność butli posiadanych, przejętych oraz zgłoszonych w trybie § 5 pkt 3 według stanu na dzień 30 po dniu wejścia w życie uchwały.
2.
Zakłady produkcyjne na podstawie danych, o których mowa w ust. 1, zaprowadzą ewidencję butli jako składników majątku trwałego.
3. 2
(skreślony).
§  8.
1.
Zakłady produkcyjne obowiązane są podawać do wiadomości Biura Zbytu dane dotyczące planowanej produkcji gazów technicznych i inne dane uzasadniające potrzebę posiadania butli.
2.
O zmianie danych, o których mowa w ust. 1, zakład produkcyjny obowiązany jest zawiadomić Biuro Zbytu w ciągu 7 dni od dnia zajścia zmiany.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w przypadkach przestoju lub awarii w zakładach produkcyjnych.
§  9.
Do Biura Zbytu należy czuwanie nad prawidłową gospodarką butlami, a w szczególności:
1)
ustalanie ilości butli potrzebnych na okres roku dla zakładów produkcyjnych oraz opracowanie rocznych i kwartalnych bilansów parku butlowego,
2)
ustalanie corocznie dla każdego zakładu wskaźnika częstotliwości obiegu butli,
3)
składanie właściwym organom wniosków o wydanie decyzji w zakresie przekazania butli wskazanym zakładom w trybie uchwały powołanej w § 6,
4)
wydawanie decyzji zakładom produkcyjnym w przedmiocie użyczenia butli innym zakładom produkcyjnym na okres czasu nie przekraczający 6 miesięcy w przypadkach gospodarczo uzasadnionych, a w szczególności w razie planowanej przerwy w produkcji gazów technicznych lub awarii w zakładzie produkcyjnym,
5)
ustalanie na podstawie opinii zainteresowanych zakładów produkcyjnych rejonów obiegu butli,
6)
ustalanie kolejności numerów butli dla zakładów produkcyjnych,
7)
prowadzenie ewidencji ilościowej butli posiadanych i użyczanych przez zakłady produkcyjne.
§  10.
W ciągu 2 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały Biuro Zbytu władne jest nakazać zakładom produkcyjnym przekazanie butli innym zakładom produkcyjnym, bez zachowania przepisu § 9 pkt 3. Przekazanie następuje według zasad § 6.
§  11. 3
(skreślony).
§  12.
Uchwała nie dotyczy jednostek podległych Ministrom Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego co do butli stanowiących środki trwałe tych jednostek.
§  13.
Uchwała nr 16 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1952 r. w sprawie zasad obrotu opakowaniami (Monitor Polski Nr A-9, poz. 82) nie ma zastosowania do butli.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1955 r.
1 § 4 pkt 3 dodany przez § 1 uchwały nr 707 z dnia 3 września 1955 r. (M.P.55.84.998) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1955 r.
2 § 7 ust. 3 skreślony przez § 1 uchwały nr 163 Rady Ministrów z dnia 12 września 1988 r. w sprawie uchylenia upoważnień naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków i wzorów umów (M.P.88.28.250) z dniem 1 stycznia 1989 r.
3 § 11 skreślony przez § 1 uchwały nr 163 Rady Ministrów z dnia 12 września 1988 r. w sprawie uchylenia upoważnień naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków i wzorów umów (M.P.88.28.250) z dniem 1 stycznia 1989 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.109.1499

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Gospodarka butlami do gazów technicznych.
Data aktu: 30/10/1954
Data ogłoszenia: 20/11/1954
Data wejścia w życie: 01/01/1955