Nadzór nad gospodarczą działalnością spółdzielczości pracy oraz zasady współdziałania Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy z organami administracji państwowej.

UCHWAŁA NR 710
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 października 1954 r.
w sprawie nadzoru nad gospodarczą działalnością spółdzielczości pracy oraz zasad współdziałania Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy z organami administracji państwowej.

W związku z utworzeniem Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy jako organizacji centralnej zrzeszającej wszystkie spółdzielnie pracy - w celu stworzenia warunków prawidłowego wykonania przez ten Związek jego statutowych zadań w ramach gospodarki narodowej - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Bezpośredni nadzór nad gospodarczą działalnością spółdzielni pracy sprawuje Centralny Związek Spółdzielczości Pracy.
§  2.
Dotychczasowy zakres działania Ministrów: Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, Transportu Drogowego i Lotniczego oraz Żeglugi w dziedzinie określonej w § 1 przechodzi do Zarządu Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy, z zastrzeżeniem współdziałania z zainteresowanymi ministrami w sprawach wymienionych w §§ 7 i 8.
§  3.
W sprawach wynikających ze statutowego zakresu działania Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy może występować bezpośrednio do właściwych naczelnych organów administracji państwowej. Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy współdziała z właściwymi organami administracji państwowej, a w szczególności opracowuje projekty planów gospodarczych spółdzielczości pracy oraz planów inwestycyjnych i przedkłada je Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego celem włączenia ich do projektu narodowego planu gospodarczego, a projekty planów finansowych - także Ministerstwu Finansów.
§  4.
1.
W sprawach działalności inwestycyjnej spółdzielczości pracy Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy wykonuje funkcje inwestora centralnego.
2.
W sprawach działalności inwestycyjnej zrzeszonych spółdzielni wojewódzkie i krajowe związki spółdzielni pracy wykonują funkcje inwestorów naczelnych.
§  5.
1.
Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy kontroluje wykonanie funduszu płac zrzeszonych spółdzielni pracy oraz wydaje decyzje w zakresie zezwoleń na wypłatę środków na pokrycie przekroczeń tego funduszu, w ramach uprawnień kierowników urzędów centralnych.
2.
W zakresie zezwoleń na wypłatę środków na pokrycie przekroczeń funduszu płac zarządy wojewódzkich i krajowych związków spółdzielni pracy posiadają uprawnienia zarządów byłych central spółdzielni, określone zarządzeniem Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 9 września 1953 r. w sprawie przekazania prezesom central spółdzielni i central spółdzielczo-państwowych niektórych uprawnień do wydawania zezwoleń na wypłatę środków na pokrycie przekroczeń funduszu płac w przedsiębiorstwach spółdzielczych (Monitor Polski Nr A-87, poz. 1075).
§  6.
W sprawach dotyczących spółdzielczości pracy, a związanych z uprawnieniami rad narodowych do kierowania terenową działalnością gospodarczą, wojewódzkie związki spółdzielni pracy współdziałają bezpośrednio z prezydiami wojewódzkich rad narodowych, a w szczególności przedkładają projekty wojewódzkiego planu gospodarczego spółdzielczości pracy i terenowego planu inwestycyjnego wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego w celu skoordynowania i włączenia do terenowych planów województwa.
§  7.
1.
W zakresie spółdzielczości transportowej Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy, uzgadnia z Ministrem Transportu Drogowego i Lotniczego:
1)
projekty planów usług transportowo-spedycyjnych, obsługi i naprawy pojazdów mechanicznych oraz planów produkcji części zamiennych, akcesoriów i urządzeń;
2)
założenia projektów inwestycyjnych w zakresie zajezdni, warsztatów naprawczych oraz stacji obsługi.
2.
Szczegółowe zasady współdziałania w sprawach określonych w ust. 1 zostaną określone wspólnie przez Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego oraz Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy po uzgodnieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 30 listopada 1954 r.
§  8.
1.
W zakresie spółdzielczości rybołówstwa morskiego Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy uzgadnia z Ministrem Żeglugi:
1)
projekty planów połowów morskich, przetwórstwa i zaopatrzenia techniczno-materiałowego;
2)
projekty planów inwestycyjnych;
3)
projekty zmian cen i płac;
4)
sprawy polityki osadnictwa oraz lokalizacji obiektów produkcyjnych.
2.
Minister Żeglugi zabezpieczy spółdzielczości pracy rybołówstwa morskiego:
1)
planowe wykonanie nowych jednostek oraz remontu taboru spółdzielczego przez stocznie podległe Ministerstwu Żeglugi;
2)
pokrycie planowych potrzeb w zakresie typowych materiałów rybackich, rozprowadzanych centralnie dla rybołówstwa morskiego przez Morską Centralę Zaopatrzenia;
3)
pomoc organizacyjną dla dalszego rozwoju spółdzielni pracy rybołówstwa morskiego;
4)
korzystanie z doświadczeń oraz pomoc Morskiego Instytutu Rybackiego i Instytutu Morskiego (Morskiego Instytutu Technicznego);
5)
korzystanie z serwisu radiowego Centralnego Zarządu Rybołówstwa Morskiego;
6)
przydział absolwentów zasadniczej (kutrowej) szkoły rybackiej resortu Ministerstwa Żeglugi;
7)
pomoc w szkoleniu rybaków morskich.
3.
Szczegółowe zasady współdziałania w sprawach określonych w ust. 1 i 2 oraz koordynacja spraw połowów i skupu, przetwórstwa i dostaw ryby świeżej zostaną określone wspólnie przez Ministra Żeglugi oraz Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy po uzgodnieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 30 listopada 1954 r.
§  9.
1.
Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy opracowuje i zgłasza w przepisanym trybie projekty aktów prawodawczych dotyczących swojego statutowego zakresu działania.
2.
Projekty aktów prawodawczych opracowane przez naczelne organy administracji państwowej podlegają uzgodnieniu z Centralnym Związkiem Spółdzielczości Pracy w sprawach objętych jego statutowym zakresem działania.
§  10.
Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczego opracuje w terminie do dnia 31 marca 1955 r. projekt aktu ustawodawczego regulującego całokształt zagadnień spółdzielczości.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz zainteresowanym ministrom.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1954 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.107.1421

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Nadzór nad gospodarczą działalnością spółdzielczości pracy oraz zasady współdziałania Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy z organami administracji państwowej.
Data aktu: 26/10/1954
Data ogłoszenia: 16/11/1954
Data wejścia w życie: 01/10/1954, 16/11/1954