Kontrola gospodarki spirytusem w przedsiębiorstwach (zakładach) wyrobu, przerobu i zużycia spirytusu oraz wyrobu wódek resortu Ministerstwa Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO
z dnia 11 października 1954 r.
w sprawie kontroli gospodarki spirytusem w przedsiębiorstwach (zakładach) wyrobu, przerobu i zużycia spirytusu oraz wyrobu wódek resortu Ministerstwa Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 24 czerwca 1953 r. o wyrobie i przerobie spirytusu (Dz. U. Nr 34, poz. 143) zarządza się, co następuje:
§  1.
Kontrolę gospodarki spirytusem w resorcie Ministerstwa Przemysłu Rolnego i Spożywczego sprawują:
1)
w przedsiębiorstwach (zakładach) wyrabiających, oczyszczających i odwadniających spirytus, w wytwórniach wódek oraz w zbiornicach spirytusu - inspektorzy gospodarki spirytusem, zwani dalej w skróceniu "inspektorami";
2)
w wytwórniach octu oraz w innych przedsiębiorstwach przerabiających i zużywających spirytus - pracownicy kontroli technicznej lub inni, wyznaczeni przez dyrektora przedsiębiorstwa.
§  2.
1.
Do zakresu działania inspektorów oraz pracowników, o których mowa w § 1 pkt 2, należy:
1)
kontrola pod wzglądem ilościowym przyjmowania i wydawania spirytusu oraz wyrobów spirytusowych, jak też przyjmowania i wydawania spirytusu w obrocie wewnętrznym;
2)
dorywczy udział w przyjmowaniu surowców, przeznaczonych do produkcji spirytusu;
3)
kontrola skażania i magazynowania spirytusu skażonego oraz obrotu środkami skażania;
4)
dorywcze sprawdzanie objętości i mocy nalanych wyrobów;
5)
regulowanie i wykonywanie drobnych napraw przepływomierzy kontrolno-mierniczych w zakładzie;
6)
udział w sprawdzaniu (weryfikacji) zakładów;
7)
udział w rewizjach obrachunkowych łącznie z ustalaniem zapasów rzeczywistych spirytusu luzem, w półfabrykatach i w gotowych wyrobach;
8)
kontrola stwierdzanych ubytków przy oczyszczaniu, odwadnianiu, przerobie i zużyciu spirytusu czystego i skażonego, przy przemywaniu fuzli, jak również stwierdzanie ilości stłuczek w magazynach gotowych wyrobów;
9)
kontrola obliczania magazynowych i transportowych ubytków spirytusu;
10)
dopilnowanie legalizacji narzędzi mierniczych, o których mowa w pkt 9 i 11 załącznika do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 10 sierpnia 1951 r. w sprawie ustalenia rodzajów narzędzi mierniczych podlegających obowiązkowi legalizacji (Monitor Polski Nr A-76, poz. 1054), oraz dokonywanie przemiarów innych zbiorników i kadzi, które nie podlegają obowiązkowi legalizacji, jeżeli jest to niezbędne dla celów kontroli procesów produkcyjnych;
11)
inne czynności w zakresie kontroli gospodarki spirytusem w przedsiębiorstwach, określonych w dalszych przepisach zarządzenia, oraz zlecone przez władze nadrzędne.
2.
Przy wykonywaniu zadań, o których mowa w ust. 1, powinny być stosowane przepisy wymienione w art. 11 ust. 2 dekretu z dnia 24 czerwca 1953 r. o wyrobie i przerobie spirytusu (Dz. U. Nr 34, poz. 143).
§  3.
Inspektorów powołuje i odwołuje dyrektor przedsiębiorstwa za zgodą dyrektora właściwego centralnego zarządu. Inspektorzy podlegają bezpośrednio dyrektorowi przedsiębiorstwa.
§  4.
Sprawdzania (weryfikacji) urządzeń zakładów określonych w § 1 pkt 1 i 2 dokonują komisje weryfikacyjne, powołane przez dyrektorów właściwych centralnych zarządów (zarządów przemysłu), w następującym składzie: przewodniczący - przedstawiciel centralnego zarządu (zarządu przemysłu), zastępca przewodniczącego - inspektor, dwaj pracownicy działów technicznych zakładu, jeden pracownik działu zaopatrzenia oraz po jednym przedstawicielu podstawowej organizacji partyjnej PZPR i rady zakładowej. Z czynności komisji sporządza się protokół, który przesyła się do zatwierdzenia centralnemu zarządowi (zarządowi przemysłu).
§  5.
1.
Rewizje okresowe w zakresie obrachunku spirytusu (miesięczne, kwartalne i roczne) oraz nie przewidziane przeprowadzają komisje obrachunkowe.
2.
Funkcje komisji obrachunkowych spełniają komisje inwentaryzacyjne, powołane w trybie przewidzianym w §§ 4 i 5 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 20 lutego 1953 r. w sprawie inwentaryzacji oraz sporządzania i zatwierdzania sprawozdań finansowych (Monitor Polski Nr A-29, poz. 259), z tym że w skład komisji inwentaryzacyjnych dla obrachunku spirytusu wchodzą inspektorzy bądź pracownicy, o których mowa w § 1 pkt 2.
§  6.
1.
Inspektorzy i pracownicy określeni w § 1 pkt 2 oraz komisje wymienione w §§ 4 i 5 są uprawnieni do nakładania i zdejmowania urzędowych zabezpieczeń i plomb, pobierania prób zawierających spirytus oraz sporządzania przepisowych protokołów, adnotacji kontrolnych w księgach, świadectw i dokumentów przewozowych itp., jak również mają dostęp do pomieszczeń, urządzeń, ksiąg, akt i dokumentów zakładu.
2.
W przypadku wydania przez dyrektora przedsiębiorstwa polecenia niezgodnego z przepisami o kontroli produkcji i obrocie spirytusem bądź niewydania na wniosek inspektora niezbędnego zarządzenia lub polecenia inspektor obowiązany jest przedstawić pisemnie dyrektorowi przedsiębiorstwa swoje stanowisko w danej sprawie. W razie pisemnego potwierdzenia przez dyrektora przedsiębiorstwa wydanego uprzednio polecenia lub odmowy wydania potrzebnego zarządzenia inspektor obowiązany jest zawiadomić o tym właściwy centralny zarząd (zarząd przemysłu).
3.
Inspektor, który nie złoży wyżej wskazanego zawiadomienia, ponosi współodpowiedzialność za powstałe szkody i straty.
4.
Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio w przypadkach wykonywania kontroli przez pracowników, o których mowa w § 1 pkt 2.
§  7.
Do zadań centralnych zarządów (zarządów przemysłu), którym podporządkowane są przedsiębiorstwa określone w § 1 pkt 1 i 2, w zakresie kontroli gospodarki spirytusem należy:
1)
kontrola działalności inspektorów oraz pracowników, o których mowa w § 1 pkt 2;
2)
rozstrzyganie spraw w przypadkach określonych w § 6 ust. 2-4;
3)
podejmowanie decyzji w związku z protokołami i wnioskami komisji weryfikacyjnych i obrachunkowych.
§  8.
W miarę potrzeby Centralny Zarząd Przemysłu Spirytusowego oraz zainteresowane centralne zarządy (zarządy przemysłu) w porozumieniu z Centralnym Zarządem Przemysłu Spirytusowego wydadzą szczegółowe instrukcje regulujące sposób wykonywania kontroli przez inspektorów i pracowników określonych w § 1 pkt 2, z uwzględnieniem, warunków branżowo-technicznych. Instrukcje podlegają zatwierdzeniu przez Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 1954 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.102.1279

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Kontrola gospodarki spirytusem w przedsiębiorstwach (zakładach) wyrobu, przerobu i zużycia spirytusu oraz wyrobu wódek resortu Ministerstwa Przemysłu Rolnego i Spożywczego.
Data aktu: 11/10/1954
Data ogłoszenia: 29/10/1954
Data wejścia w życie: 01/12/1954