Sporządzanie i przeliczanie kosztorysów robót budowlano-montażowych oraz montażu maszyn i urządzeń przemysłowych.

ZARZĄDZENIE NR 121
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 2 września 1953 r.
w sprawie sporządzania i przeliczana kosztorysów robót budowlano-montażowych oraz montażu maszyn i urządzeń przemysłowych.

W związku z uchwałą nr 380 Prezydium Rządu z dnia 23 maja 1953 r. w sprawie opracowywania i zatwierdzania cenników oraz katalogów norm kosztorysowych na roboty budowlano-montażowe zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Biura projektowe powinny sporządzać kosztorysy na roboty budowlano-montażowe oraz montaż maszyn i urządzeń przemysłowych na lata 1953 i 1954 w cenach podanych w obowiązujących i ogłoszonych w urzędowym spisie cennikach oraz katalogach norm kosztorysowych, zwanych dalej cennikami.
2.
Cenniki zatwierdzone w trybie przewidzianym w § 5 uchwały nr 380 Prezydium Rządu z dnia 23 maja 1953 r. sporządzone zostały w zasadzie na podstawie cen materiałów i robocizny z 1950 r. Niektóre cenniki oparte są wyjątkowo na cenach lat następnych.
§  2.
1.
Przeliczenia kosztorysów sporządzonych na podstawie tych cenników z poziomu cen cennika na poziom cen bieżących, to jest na ceny 1953 r. (netto), powinien dokonać inwestor w porozumieniu z przedsiębiorstwami wykonawczymi przez zastosowanie współczynników przeliczeniowych (mnożników), podanych w poszczególnych cennikach.
2.
Wymienione współczynniki przeliczeniowe (mnożniki) na ceny 1953 r. (netto) uwzględniają zmiany cen materiałów, robocizny, transportu i obowiązujące obniżki cen kosztorysowych z tytułu zadań oszczędnościowych w latach 1950-1953.
3.
Przeliczeniu podlegają te grupy pozycji kosztorysowych, które dotyczą robót przewidzianych do wykonania w danym roku.
§  3.
Współczynników przeliczeniowych (mnożników) nie stosuje się do faktur wystawianych z tytułu zatrudnienia robotników zamiejscowych.
§  4.
Przy sporządzaniu kosztorysów na podstawie obowiązujących cenników nie należy uwzględniać żadnych zmian spowodowanych przez wprowadzenie nowych norm pracy i stawek jednostkowych, obowiązujących w budownictwie od 15 czerwca 1953 r. ze względu na przyjętą zasadę niezmienności funduszu płac przy zastosowaniu nowych norm pracy i stawek jednostkowych.
§  5.
1.
W celu umożliwienia dokonania przeliczeń na ceny 1953 r. (netto) biura projektowe obowiązane są zamieszczać na kosztorysach klauzulę określającą podstawy kalkulacyjne cen kosztorysowych oraz zgrupować poszczególne części kosztorysu w grupy odpowiadające rodzajom robót podanym w tabeli współczynników przeliczeniowych (mnożników) załączonej do poszczególnych cenników.
2.
Biura projektowe są również obowiązane do obliczenia dla każdej części kosztorysu, sporządzonego na podstawie cen z 1950 r., współczynnika "K", określającego stosunek poziomu cen kosztorysowych z dowolnego miesiąca 1950 r. do poziomu cen z marca 1950 r., zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 marca 1951 r. w sprawie realizacji uchwały nr 109 Prezydium Rządu z dnia 21 lutego 1951 r. o oszczędności w budownictwie (Monitor Polski Nr A-26, poz. 326).
3.
Przy sporządzaniu analizy szczegółowej dla pozycji nie objętych obowiązującymi cennikami wyceny jednostkowe dla tych pozycji powinny być oparte na cenach materiałów i robocizny tego roku, którego ceny stanowiły podstawę do opracowania obowiązującego cennika
§  6.
Kosztorysy sporządzone według norm i cenników obowiązujących przed wprowadzeniem w życie cenników wymienionych w urzędowym spisie zachowują swą ważność. W celu zastosowania ich do rozliczeń za roboty wykonywane w 1953 r. należy powyższe kosztorysy przeliczyć na ceny 1953 r. (netto) przez zastosowanie właściwych współczynników przeliczeniowych (mnożników).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-85.1011

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sporządzanie i przeliczanie kosztorysów robót budowlano-montażowych oraz montażu maszyn i urządzeń przemysłowych.
Data aktu: 02/09/1953
Data ogłoszenia: 21/09/1953
Data wejścia w życie: 21/09/1953, 01/01/1953