Zasady obrotu opakowaniami stosowanymi przy dostawach towaru dokonywanych przez jednostki podległe Prezesowi Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU WYDAWNICTW, PRZEMYSŁU GRAFICZNEGO I KSIĘGARSTWA
z dnia 8 sierpnia 1953 r.
w sprawie zasad obrotu opakowaniami stosowanymi przy dostawach towaru dokonywanych przez jednostki podległe Prezesowi Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa.

Na podstawie § 2 ust. 1 uchwały nr 16 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1952 r. w sprawie zasad obrotu opakowaniami (Monitor Polski Nr A-9, poz. 82) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy następujących opakowań wypożyczanych, używanych przy dostawach towaru, dokonywanych przez jednostki podległe Prezesowi Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa:
1)
beczki żelazne ocynkowane, o jednym dnie otwieranym, hermetycznie zamykane, o pojemności 200 l,
2)
beczki żelazne ocynkowane, dwuobręczowe, o pojemności 200 l,
3)
transporterki żelazne ocynkowane o pojemności 50 l,
4)
transporterki żelazne ocynkowane o pojemności 25 l,
5)
hoboki ocynkowane o pojemności 50 l,
6)
hoboki ocynkowane o pojemności 25 l,
7)
bańki blaszane ocynkowane z nakrętką i uchwytem o pojemności 5 i 10 l.
§  2.
Za dostawcę uważa się podległy Prezesowi Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa zakład, który zapakował oraz dokonał wysyłki towaru w opakowaniu, za odbiorcę zaś - zakład, na który wystawiona jest faktura za dostawę towaru.
§  3.
Opakowania powinny być zwracane dostawcy przez odbiorcę nieodpłatnie, w stanie nie uszkodzonym.
§  4.
1.
Dostawca i odbiorca obowiązani są do prowadzenia ilościowej ewidencji ruchu opakowań w oparciu o zasady ustalone w branżowych planach kont.
2.
Dostawca i odbiorca obowiązani są do prowadzenia ewidencji terminów zwrotu.
§  5.
Na opakowaniach wypożyczanych powinny być trwale i widocznie oznaczone:
1)
nazwa i adres dostawcy,
2)
numer (znak) inwentarzowy opakowania (stanowiącego środki trwałe w rozumieniu przepisów o finansowaniu inwestycji),
3)
numer (znak) asortymentu opakowania (nie będącego środkiem trwałym, a zaliczonego do opakowania wypożyczanego),
4)
napis "Opakowanie wypożyczane".
§  6.
1.
Dostawca obowiązany jest podać w fakturze dotyczącej dostarczonego towaru również ilość i rodzaj opakowań oraz terminy zwrotu.
2.
Terminy zwrotu nie mogą być krótsze niż:
1)
45 dni dla opakowań wymienionych w § 1 pkt 1-3 i 5,
2)
90 dni dla opakowań wymienionych w § 1 pkt 4, 6 i 7.
§  7.
1.
Opakowania powinny być zwracane niezwłocznie po opróżnieniu ich z towaru, nie później jednak niż w terminie określonym w fakturze.
2.
Termin, o którym mowa w ust. 1, liczy się od daty odbioru towaru z zakładu dostawcy lub dnia wysłania towaru w opakowaniu do dnia zwrotu opakowania do zakładu dostawcy lub dnia wysyłki opakowania publicznym środkiem transportu. Dniem wysyłki jest data stempla na liście przewozowym.
§  8.
1.
W razie niezwrócenia opakowania w terminie:
1)
odbiorca obowiązany jest zapłacić dostawcy tytułem kary umownej trzykrotną wartość cennikową opakowania,
2)
dostawca wyznaczy odbiorcy odpowiedni dodatkowy termin do zwrotu opakowania; termin dodatkowy nie może być dłuższy niż określony w § 6 ust. 2.
2.
W razie niezwrócenia opakowania w terminie dodatkowym odbiorca obowiązany jest ponownie uiścić dostawcy tytułem kary umownej trzykrotną wartość cennikową opakowania.
3.
Uiszczenie kar umownych przewidzianych w ust. 1 i 2 nie zwalnia odbiorcy od obowiązku zwrotu opakowania.
4.
W przypadku niezwrócenia opakowania w terminie dodatkowym dostawca, niezależnie od żądania uiszczenia kary umownej określonej w ust. 2, wystąpi niezwłocznie z wnioskiem do właściwej państwowej komisji arbitrażowej o orzeczenie zwrotu opakowania przez odbiorcę i powiadomi o złożeniu tego wniosku jednostkę nadrzędną odbiorcy.
§  9.
1.
W przypadku uzasadnionej niemożności zwrotu opakowania w terminie określonym w fakturze, stwierdzonej przez jednostkę nadrzędną odbiorcy, a szczególnie konieczności dłuższego przechowywania towaru w opakowaniu, odbiorca powinien w terminie określonym dla zwrotu opakowania zawiadomić o tym dostawcę i podać termin zwrotu ustalony za zgodą jednostki nadrzędnej.
2.
W razie niewykonania przepisów ust. 1 lub niezwrócenia opakowania w podanym terminie ma zastosowanie przepis § 8.
§  10.
1.
W razie niemożności zwrotu opakowania na skutek jego zaginięcia lub zniszczenia odbiorca obowiązany jest powiadomić o tym dostawcę w terminie przewidzianym dla zwrotu opakowania i uiścić jednorazowo tytułem kary umownej trzykrotną wartość cennikową opakowania z wyjątkiem przypadku, gdy zaginięcie lub zniszczenie nie było skutkiem działania lub zaniechania odbiorcy.
2.
Kopia powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, powinna być przesłana Centralnemu Zarządowi Przemysłu Graficznego.
§  11.
1.
Koszty naprawy uszkodzeń i usunięcia braków zawinionych przez odbiorcę obciążają odbiorcę.
2.
Koszty remontu opakowań wynikłe z normalnego zużycia obciążają dostawcę.
§  12.
1.
Opakowanie należy starannie zabezpieczyć przed kradzieżą, uszkodzeniami, ogniem, szkodliwymi warunkami atmosferycznymi itp.
2.
Kierownictwo każdego zakładu odbiorcy wyznaczy kryte miejsce lub pomieszczenie na przechowywanie opróżnionych opakowań.
3.
Opakowania nie mogą być używane przez odbiorcę do przechowywania lub przewożenia innego towaru, a w szczególności farby graficznej innej barwy niż ta, do której jest przeznaczone opakowanie.
§  13.
1.
Koszt transportu przy zwrocie opakowań do zakładu dostawcy ponosi odbiorca. W przypadku gdy opakowania wysłane są publicznymi środkami transportu, odbiorca ponosi koszty transportu tylko do stacji lub portu miejsca przeznaczenia.
2.
Opakowania należy przesłać najtańszym środkiem transportu. Przy transporcie kolejowym na liście przewozowym należy zaznaczyć, że przedmiotem przesyłki są opakowania używane (taryfa towarowa PKP, poz. 1867).
3.
Wysyłający zobowiązany jest do zabezpieczenia opakowań przy transporcie zgodnie z wymaganiami przepisów przewoźnika.
§  14.
Odbiorca obowiązany jest najpóźniej następnego dnia po nadaniu opakowań do przewozu wysłać dostawcy zawiadomienie, podając datę nadania, środek przewozu, wagę, ilość i rodzaj opakowania.
§  15.
1.
Jeżeli towar w opakowaniu został odebrany ze składu lub zakładu dostawcy lub dostarczony przez niego własnymi środkami transportu, odbiorca powinien zbadać niezwłocznie opakowania i stwierdzić ewentualne braki w formie protokołu, sporządzonego przy udziale przedstawiciela dostawcy.
2.
Jeżeli dostawa została dokonana obcymi środkami transportu, odbiorca powinien niezwłocznie, lecz nie później niż w ciągu 7 dni od dnia odbioru, zbadać opakowania i w razie stwierdzenia braków lub wad sporządzić protokół przy udziale czynnika społecznego.
3.
O miejscu i czasie zamierzonego sporządzenia protokołu odbiorca powiadomi dostawcę w takim terminie, by mógł on delegować swego przedstawiciela. Niestawienie się przedstawiciela dostawcy nie wstrzymuje sporządzenia protokołu.
4.
W przypadku różnicy zdań między przedstawicielami odbiorcy i dostawcy co do stanu opakowań odbiorca może wezwać biegłego.
5.
W przypadku potwierdzenia przez biegłego zastrzeżeń odbiorcy koszt ekspertyzy ponosi dostawca, w przeciwnym razie odbiorca.
6.
W przypadku nieobecności przedstawiciela dostawcy przy sporządzaniu protokołu odbiorca powiadomi dostawcę o stwierdzonych protokolarnie wadach i brakach w terminie określonym w ust. 2 pod rygorem utraty roszczenia z tego tytułu.
§  16.
W przypadku gdy braki lub wady były tego rodzaju, że nawet przy należytej staranności nie mogły być ujawnione przy odbiorze (wydaniu) opakowań (wady ukryte), sporządzenie protokołu i powiadomienie dostawcy o brakach i wadach powinno nastąpić w ciągu 7 dni od dnia ich wykrycia, nie później jednak niż w terminie przewidzianym dla zwrotu opakowania.
§  17.
Przy odbiorze i ustaleniu braków i wad opakowań przez dostawcę stosuje się odpowiednio przepisy §§ 15 i 16.
§  18.
Opakowania nie nadające się do dalszego użytku ani też do remontu traktować należy jako odpadki.
§  18a. 1
1.
Upoważnia się Centralny Zarząd Zbytu Stali - Biuro Zbytu Wyrobów Blaszanych (BZWBl) do przeprowadzania kontroli wykonania przepisów niniejszego zarządzenia.
2.
Jednostki gospodarki uspołecznionej objęte obowiązkiem zwrotu opakowań obowiązane są udostępnić przedstawicielom BZWBl zaopatrzonym w odpowiednie upoważnienia przeprowadzenie kontroli, a w szczególności zezwolić im na wstęp do magazynów i innych pomieszczeń oraz udzielać im informacji i innych wyjaśnień w zakresie gospodarki opakowaniami metalowymi.
3.
Przepis ust. 1 i 2 nie dotyczy jednostek podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz Ministrowi Bezpieczeństwa Publicznego.
§  19.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 18a dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 25 maja 1954 r. (M.P.54.A-54.751) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 czerwca 1954 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-81.967

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady obrotu opakowaniami stosowanymi przy dostawach towaru dokonywanych przez jednostki podległe Prezesowi Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa.
Data aktu: 08/08/1953
Data ogłoszenia: 10/09/1953
Data wejścia w życie: 10/09/1953