Rozliczenia Państwowego Zakładu Ubezpieczeń z budżetem centralnym z tytułu wpłat z zysku.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 lipca 1953 r.
w sprawie rozliczeń Państwowego Zakładu Ubezpieczeń z budżetem centralnym z tytułu wpłat z zysku.

Na podstawie § 30 ust. 3 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa (Monitor Polski Nr A-53, poz. 592) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
Przepisy niniejszego zarządzenia stosuje się do Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, zwanego w dalszym ciągu niniejszego zarządzenia "Zakładem".
§  2.
Zakład obowiązany jest uiszczać wpłaty z zysku, o których mowa w § 4, na rzecz budżetu centralnego.
§  3.
Wpłaty z zysku powinny być uiszczane na rachunek dochodów budżetowych Wydziału Finansowego Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy w Oddziale Narodowego Banku Polskiego.

Rozdział  2.

Zasady i tryb rozliczeń wpłat z zysku.

§  4.
Wpłata z zysku, stanowiąca nadwyżkę wynikającą z rocznych zamknięć rachunkowych Zakładu, wynosi:
1)
50% nadwyżki wynikającej z rocznych zamknięć rachunkowych Zakładu - do czasu gdy fundusz rezerwowy nie osiągnie wysokości przeciętnego rocznego przypisu składek ubezpieczeniowych z okresu 3 ostatnich lat;
2)
całą nadwyżkę - jeżeli fundusz rezerwowy osiągnie wysokość przewidzianą w pkt 1.
§  5.
Zakład obowiązany jest uiszczać:
1)
planowe wpłaty z zysku - w wysokości 1/8 części nadwyżki przewidzianej w zatwierdzonym przez Ministra Finansów planie działalności gospodarczej Zakładu na dany rok w przypadku określonym w § 4 pkt 1 lub 1/4 tej nadwyżki - w przypadku określonym w § 4 pkt 2;
2)
wpłaty z zysku wynikające z rozliczenia rocznego:
a)
wstępne - na podstawie sporządzonych rocznych zamknięć rachunkowych,
b)
ostateczne - na podstawie zatwierdzonych przez Ministra Finansów rocznych zamknięć rachunkowych.
§  6.
1.
Zakład obowiązany jest uiszczać wpłaty planowe (§ 5 pkt 1) w terminie do dnia 25 ostatniego miesiąca każdego kwartału za dany kwartał.
2.
Wstępne rozliczenie wpłat z zysku (§ 5 pkt 2 lit. a) powinno być dokonane w terminie 10 dni od daty sporządzenia rocznych zamknięć rachunkowych.
3.
Ostateczne rozliczenie wpłat z zysku (§ 5 pkt 2 lit. b) powinno być dokonane w terminie dwutygodniowym po zatwierdzeniu rocznych zamknięć rachunkowych.
4.
Za termin sporządzenia rocznych zamknięć rachunkowych uważa się dzień, w którym zamknięcia rachunkowe zostały przesłane do zatwierdzenia, za termin zatwierdzenia zamknięć rachunkowych zaś uważa się dzień, w którym zostały zatwierdzone.
§  7.
Wpłaty wynikające z rozliczeń, o których mowa w § 6 ust. 2 i 3, powinny być dokonane jednocześnie ze złożeniem rozliczenia.
§  8.
Stwierdzona na podstawie zatwierdzonych rocznych zamknięć rachunkowych nadpłata z tytułu wpłat z zysku podlega zaliczeniu na poczet najbliższych wpłat Zakładu z tego tytułu.

Rozdział  3.

Sprawozdawczość i kontrola.

§  9.
1.
Zakład obowiązany jest przedkładać organowi finansowemu (§ 3) w terminie 15 dni od daty zatwierdzenia przez Ministra Finansów planu działalności gospodarczej Zakładu - zestawienie planowanych na dany rok (z podziałem na kwartały) wpłat z zysku, udokumentowane uwierzytelnionym przez Zakład odpisem pisma Ministra Finansów zatwierdzającego plan działalności gospodarczej Zakładu na dany rok.
2.
W przypadku zmiany wysokości zatwierdzonej w planie na dany rok nadwyżki Zakład obowiązany jest o dokonanej zmianie zawiadomić w terminie dni 10 od daty tej zmiany organ finansowy (§ 3), dołączając uwierzytelniony przez Zakład odpis pisma Ministra Finansów zatwierdzającego zmianę.
§  10.
Zakład obowiązany jest w terminach przewidzianych dla dokonania wpłat z zysku (§ 6) przedkładać organowi finansowemu (§ 3) oraz Ministerstwu Finansów deklaracje, wskazując w nich wysokość dokonanej wpłaty oraz podstawę jej obliczenia bądź rozliczenia. Do deklaracji rocznej przedkładanej organowi finansowemu należy ponadto dołączyć poświadczony przez Zakład odpis decyzji Ministra Finansów w przedmiocie zatwierdzenia rocznych zamknięć rachunkowych Zakładu, uwidaczniającej wysokość ostatecznej nadwyżki za dany rok.

Rozdział  4.

Przepisy szczególne i końcowe.

§  11.
W sprawach nie uregulowanych przepisami niniejszego zarządzenia mają zastosowanie przepisy dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) i dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 56, poz. 506 i z 1953 r. Nr 9, poz. 27).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-75.902

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozliczenia Państwowego Zakładu Ubezpieczeń z budżetem centralnym z tytułu wpłat z zysku.
Data aktu: 30/07/1953
Data ogłoszenia: 20/08/1953
Data wejścia w życie: 01/01/1953, 20/08/1953