Zm.: zarządzenie z dnia 28 września 1951 r. w sprawie zasad tworzenia oddziałów zaopatrzenia robotniczego oraz ich organizacji.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 21 lipca 1953 r.
zmieniające zarządzenie z dnia 28 września 1951 r. w sprawie zasad tworzenia oddziałów zaopatrzenia robotniczego oraz ich organizacji.

Na podstawie § 10 uchwały nr 352 Prezydium Rządu z dnia 13 maja 1953 r. w sprawie organizacji zarządów zaopatrzenia robotniczego (Monitor Polski Nr A-52, poz. 582) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 28 września 1951 r. w sprawie zasad tworzenia oddziałów zaopatrzenia robotniczego oraz ich organizacji (Monitor Polski Nr A-87, poz. 1203) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Zarządzenie o utworzeniu OZR wydaje właściwy minister za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego. Wzór zarządzenia o utworzeniu OZR podany jest w załączniku nr 1 do zarządzenia.";

2)
w § 5 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Sklepy przyzakładowe mogą być tworzone w każdym poszczególnym przypadku na wniosek resortowego ministra uzgodniony z Ministrem Handlu Wewnętrznego, gdy zakład pracy znajduje się w znacznej odległości od miasta, a istniejące punkty zaopatrzenia wsi nie zabezpieczają zaopatrzenia pracowników zakładu pracy w artykuły powszechnego użytku. Szczegółowy tryb postępowania przy tworzeniu sklepów przyzakładowych określi Minister Handlu Wewnętrznego za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.";

3)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. 1. OZR działa na zasadzie wewnętrznego pełnego rozrachunku gospodarczego. Kierownik OZR podlega bezpośrednio dyrektorowi przedsiębiorstwa. W zakresie swoich funkcji kierownik OZR posiada uprawnienia zastępcy dyrektora przedsiębiorstwa.

2. Strukturę wewnętrzną OZR obrazują przykładowo:

1) ramowy schemat organizacyjny OZR nr 1 typ duży;

2) ramowy schemat organizacyjny OZR nr 2 typ mały,

stanowiące załączniki nr 2 i 3 do zarządzenia.";

4)
w § 7 ust. 1 pkt 5 otrzymuje brzmienia:

"5) surowce żywnościowe wyprodukowane w gospodarstwach pomocniczych powinny być dostarczane stołówkom i bufetom po cenach nie wyższych od obowiązujących cen rynkowych na dany artykuł; ewentualne nadwyżki surowców żywnościowych, które zostaną po wypełnieniu świadczeń wynikających z obowiązujących przepisów i po pokryciu własnych potrzeb, mogą być odstępowane innym stołówkom, bufetom albo uspołecznionym jednostkom żywienia zbiorowego lub handlu detalicznego po obowiązujących cenach rynkowych";

5)
§ 9 otrzymuje brzmienie:

"§ 9.

Plany gospodarcze OZR powinny być sporządzane zgodnie z instrukcją Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w sprawie planu oddziałów zaopatrzenia robotniczego, obowiązującą na dany rok.";

6)
§ 10 otrzymuje brzmienie:

"§ 10. Do zadań branżowych centralnych zarządów i jednostek równorzędnych, wchodzących w skład resortu, w którym utworzono zarząd (centralny zarząd) zaopatrzenia robotniczego (ZZR), należy m. in. opiniowanie planów, sprawozdań kwartalnych i rocznych z działalności OZR oraz wnioskowanie w sprawach tworzenia OZR i ich placówek.";

7)
§ 11 otrzymuje brzmienie:

"§ 11. 1. W centralnych zarządach i jednostkach równorzędnych, wchodzących w skład ministerstw, w których nie utworzono ZZR, o ile te centralne zarządy sprawują nadzór nad przedsiębiorstwami posiadającymi OZR, należy utworzyć komórki do spraw zaopatrzenia robotniczego.

2. Do zakresu działania komórek, o których mowa w ust. 1, należą sprawy wymienione w § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 21 lipca 1953 r. w sprawie organizacji wewnętrznej i szczegółowego zakresu działania zarządu zaopatrzenia robotniczego (Monitor Polski Nr A-71, poz. 860).";

8)
w § 12 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Pracownicy OZR są pracownikami przedsiębiorstwa i objęci są odrębnym planem zatrudnienia. Wynagrodzenie pracowników OZR ustala oddzielne zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.";

9)
w § 13 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Środki finansowe na pokrycie wydatków inwestycyjnych i kapitalnych remontów OZR powinny być objęte planem inwestycyjnym i planem kapitalnych remontów ZZR, a w przypadku nieistnienia ZZR - planem inwestycyjnym i planem kapitalnych remontów właściwego branżowego centralnego zarządu. Środki powyższe pokrywane będą przez właściwe ministerstwa za pośrednictwem ZZR lub branżowy centralny zarząd z sum przewidzianych na ten cel w budżecie, z tym że ustalone dla OZR limity inwestycyjne i kapitalnych remontów nie mogą być zużyte na inne cele, chyba że dokonanie inwestycji lub kapitalnych remontów w OZR nie jest możliwe.";

10)
§ 18 skreśla się;
11)
załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 28 września 1951 r. zastępuje się załącznikami, o których mowa w pkt 3.
§  2.
1.
Zarządzenia o utworzeniu OZR, wydane przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, powinny być dostosowane do wymagań określonych w § 1 pkt 1 w terminie do dnia 31 sierpnia 1953 r.
2.
Zarządzenia o utworzeniu OZR, wydane za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, nie wymagają ponownej zgody.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ZARZĄDZENIE NR ... MINISTRA ..........

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

RAMOWY SCHEMAT ORGANIZACYJNY ODDZIAŁU ZAOPATRZENIA ROBOTNICZEGO (OZR)

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

RAMOWY SCHEMAT ORGANIZACYJNY ODDZIAŁU ZAOPATRZENIA ROBOTNICZEGO (OZR)

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024