Tryb akumulacji środków przeznaczonych na remonty awaryjne w przedsiębiorstwach państwowych działających według zasad rozrachunku gospodarczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 lipca 1953 r.
w sprawie trybu akumulacji środków przeznaczonych na remonty awaryjne w przedsiębiorstwach państwowych działających według zasad rozrachunku gospodarczego.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) oraz w związku z uchwałą Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zasad finansowania kapitalnych remontów przedsiębiorstw na rozrachunku gospodarczym (Biuletyn PKPG Nr 10, poz. 129) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Środki wydzielone jako rezerwa na remonty awaryjne z przeznaczonej na sfinansowanie kapitalnych remontów części funduszu amortyzacyjnego przedsiębiorstw państwowych, działających według zasad rozrachunku gospodarczego, akumulowane będą, począwszy od dnia 1 sierpnia 1953 r., na rachunkach scentralizowanej rezerwy awaryjnej, otwieranych:
1)
dla każdego centralnego zarządu (jednostki równorzędnej) właściwego dla podporządkowanych przedsiębiorstw (zakładów), rozliczających się z budżetem centralnym, oraz
2)
dla każdego wojewódzkiego zarządu przedsiębiorstw terenowych lub w razie jego braku - dla każdego wydziału prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwego dla podporządkowanych przedsiębiorstw, rozliczających się z wszystkimi budżetami jednostkowymi, objętymi budżetem zbiorczym danego województwa.
2.
Środki podlegające zgodnie z ust. 1 akumulacji na rachunkach scentralizowanej rezerwy awaryjnej przelewane będą przez przedsiębiorstwa (zakłady) w trybie i terminach ustalonych w odrębnych przepisach dla przelewów części funduszu amortyzacyjnego, przeznaczonej na finansowanie kapitalnych remontów planowych oraz finansowanie inwestycji.
3.
Rachunki scentralizowanej rezerwy awaryjnej prowadzone będą w Narodowym Banku Polskim.
§  2.
1.
Na rachunki wymienione w § 1 odprowadzona zostanie w dniu 1 sierpnia 1953 r. całość nie zużytych środków zakumulowanych, jako rezerwa na remonty awaryjne, na rachunkach kapitalnych remontów przedsiębiorstw (zakładów) według stanu na dzień 31 lipca 1953 r.
2.
Przelewu, o którym mowa w ust. 1, dokonają banki na podstawie poleceń udzielonych przez poszczególne przedsiębiorstwa (zakłady), po uzgodnieniu z bankiem stanu środków podlegających odprowadzeniu na rachunki scentralizowanej rezerwy awaryjnej.
§  3.
Finansowanie remontów awaryjnych odbywać się będzie począwszy od dnia 1 sierpnia 1953 r. ze środków przekazanych przedsiębiorstwu (zakładowi) na jego rachunek kapitalnych remontów z właściwego rachunku scentralizowanej rezerwy awaryjnej. W tym samym trybie będą pokrywane należności powstałe przed dniem 1 sierpnia 1953 r. z tytułu wykonanych remontów awaryjnych.
§  4.
1.
Przekazywanie środków z rachunku scentralizowanej rezerwy awaryjnej na rachunek kapitalnych remontów przedsiębiorstwa dokonywane będzie na wniosek przedsiębiorstwa (zakładu), do którego powinien być załączony protokół stwierdzający konieczność usunięcia awarii lub konieczność wykonania robót zapobiegających jej powstaniu (protokół konieczności). W protokole tym należy ponadto określić koszt nakładów oraz nazwę obiektu remontowanego i jego wartość.
2.
Dysponent rachunku scentralizowanej rezerwy awaryjnej obowiązany jest dokonać przelewu środków, o którym mowa w ust. 1, w wysokości odpowiadającej wartości nakładów, zatwierdzonych przez siebie, na wniosek przedsiębiorstwa (zakładu).
§  5.
W przypadkach gdy kwota planowo zakumulowana na rachunku scentralizowanej rezerwy awaryjnej jest niższa od zapotrzebowania środków wynikającego ze zgłoszonych i zatwierdzonych wniosków przedsiębiorstw (zakładów) (§ 4), bank może udzielić dysponentowi rachunku scentralizowanej rezerwy awaryjnej kredytu antycypacyjnego w granicach środków zaplanowanych do zakumulowania do końca danego roku, dla których nie upłynęły jeszcze terminy akumulacji.
§  6.
Środki zakumulowane na rachunkach scentralizowanej rezerwy awaryjnej, nie wykorzystane w ciągu roku, nie podlegają zablokowaniu i mogą być wykorzystywane przez dysponentów tych rachunków zgodnie z przeznaczeniem w roku następnym.
§  7.
Uchyla się § 4 pkt 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 marca 1951 r. w sprawie zasad finansowania i bankowej kontroli kapitalnych remontów przedsiębiorstw działających na zasadach rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr A-35, poz. 444).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1953 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024