Ogłoszenie wytycznych Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 2 czerwca 1953 r. w sprawie składania i rozpatrywania wniosków o nadanie tytułu naukowego docenta.

OBWIESZCZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO CENTRALNEJ KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ DLA PRACOWNIKÓW NAUKI
z dnia 27 czerwca 1953 r.
dotyczące ogłoszenia wytycznych Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 2 czerwca 1953 r. w sprawie składania i rozpatrywania wniosków o nadanie tytułu naukowego docenta.

Na podstawie § 7 regulaminu Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki, stanowiącego załącznik do uchwały nr 339 Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. (Monitor Polski Nr A-42, poz. 601) ogłasza się Wytyczne Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 2 czerwca 1953 r. w sprawie składania i rozpatrywania wniosków o nadanie tytułu naukowego docenta, stanowiące załącznik do niniejszego obwieszczenia.
Przewodniczący Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki: A. Rapacki

ZAŁĄCZNIK 

WYTYCZNE PREZYDIUM CENTRALNEJ KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ DLA PRACOWNIKÓW NAUKI Z DNIA 2 CZERWCA 1953 R. W SPRAWIE SKŁADANIA I ROZPATRYWANIA WNIOSKÓW O NADANIE TYTUŁU NAUKOWEGO DOCENTA

W wykonaniu ust. 12 uchwały nr 2 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 29 kwietnia 1953 r. ustala się, co następuje:

I.

1.
Centralna Komisja kwalifikacyjna dla Pracowników Nauki będzie rozpatrywać wnioski i nadawać tytuły naukowe docenta osobom, które odpowiadają wymaganiom określonym w cz. I uchwały nr 2 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 29 kwietnia 1953 r.
2.
Zgodnie z § 9 regulaminu Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki, stanowiącego załącznik do uchwały nr 339 Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. (Monitor Polski Nr A-42, poz. 601), postępowanie kwalifikacyjne w sprawie nadania tytułu naukowego podejmuje Centralna Komisja Kwalifikacyjna na wniosek złożony do Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej przez właściwego ministra lub Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
3.
Do wniosku właściwego ministra o nadanie tytułu naukowego docenta powinny być dołączone następujące dokumenty:
a)
życiorys kandydata do tytułu naukowego ze szczególnym uwzględnieniem jego działalności naukowej, zawodowej i społeczno-politycznej,
b)
wypełniona ankieta dla ubiegających się o tytuły naukowe samodzielnego pracownika nauki na specjalnym formularzu Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej,
c)
dowód posiadania stopnia naukowego kandydata nauk,
d)
wykaz prac naukowych z podaniem tytułu pracy, roku jej wydania oraz wydawcy,
e)
pisemne opinie co najmniej 2 referentów wyznaczonych przez rektora (dyrektora instytutu) spośród profesorów zwyczajnych lub nadzwyczajnych, reprezentujących daną specjalność lub pokrewne, a w razie uzasadnionych trudności - spośród docentów lub osób pełniących funkcje samodzielnych pracowników nauki, zawierające ocenę działalności i dorobku naukowego kandydata w okresie od jego ostatniego awansu bądź ostatnich 3 lat oraz wnioski,
f)
odpis protokołu z posiedzenia senatu w szkole wyższej poszerzonego o zaproszonych przez rektora samodzielnych pracowników nauki właściwego wydziału lub z posiedzenia rady naukowej w instytucie naukowym zawierającego opinię w przedmiocie wniosku o nadanie tytułu naukowego.
4.
Do wniosku złożonego przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk powinny być dołączone dokumenty wymienione w ust. 3 lit. a), b), c) i d). Tryb przeprowadzenia oceny działalności i dorobku naukowego kandydata ustala Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

II.

5.
Zgodnie z ust. 5 i 10 uchwały nr 2 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej z dnia 29 kwietnia 1952 r., podjętej na podstawie art. 49 i art. 71 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38), o nadanie tytułu naukowego docenta ubiegać się mogą osoby, nie mające stopnia naukowego kandydata nauk, pełniące funkcje samodzielnego pracownika nauki lub będące pomocniczymi pracownikami nauki, jeżeli:
a)
odpowiadają wszystkim wymaganiom określonym w ust. 5 i 10 uchwały nr 2 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej,
b)
posiadają umiejętność kierowania pracą naukową.
6.
Z wnioskiem o nadanie tytułu naukowego docenta osobom wymienionym w ust. 5 mogą w terminie do dnia 30 czerwca 1954 r. występować do Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej właściwi ministrowie i Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
7.
Do wniosku dołącza się dokumenty wymienione w ust. 3 i 4 niniejszych wytycznych z tą zmianą, że zamiast dowodu wymienionego w ust. 3 lit. c) dołącza się dowód posiadania stopnia doktora (starego typu).
8.
Ponadto załącza się po jednym egzemplarzu prac naukowych stanowiących podstawę do wystąpienia z wnioskiem o nadanie tytułu naukowego. Na żądanie Biura Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej kandydat jest obowiązany dostarczyć również egzemplarze innych swoich prac naukowych albo większą liczbę egzemplarzy prac dołączonych do wniosku. W razie niemożności dołączenia egzemplarzy prac naukowych kandydat powinien wskazać, gdzie prace te mogą być dostępne.
9.
Opinie referentów dołączone do wniosku o nadanie tytułu naukowego docenta osobom wymienionym w ust. 5 powinny zawierać:
a)
ocenę działalności i dorobku naukowego kandydata za cały okres jego pracy, a w szczególności za okres ostatnich 3 lat,
b)
ocenę prac stanowiących podstawę do wystąpienia z wnioskiem o nadanie tytułu naukowego docenta, dokonaną w myśl wymagań określonych w ust. 5 lit. b) i ust. 10 lit. a) uchwały nr 2 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 29 kwietnia 1953 r.

III.

10.
Zgodnie z ust. 8 uchwały nr 2 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 29 kwietnia 1953 r. właściwi ministrowie i Prezydium Polskiej Akademii Nauk mogą - z zachowaniem wymagań przewidzianych w ust. 3, 7 i 8 niniejszych wytycznych - w przypadkach uzasadnionych szczególnym dorobkiem naukowym kandydata wystąpić do Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej z wnioskiem o nadanie tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego.
11.
Do wniosku ministra należy dołączyć zamiast opinii wymaganej w ust. 3 lit. f) niniejszych wytycznych odpis protokołu z posiedzenia senatu poszerzonego o zaproszonych przez rektora samodzielnych pracowników nauki właściwego wydziału lub z posiedzenia rady naukowej zawierającego uchwałę w przedmiocie wniosku o nadanie tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego, o której mowa w ust. 8 uchwały nr 2 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 29 kwietnia 1953 r. W głosowaniu biorą również udział zaproszeni przez rektora samodzielni pracownicy nauki właściwego wydziału.
12.
Do wniosku zgłoszonego przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk powinny być dołączone dokumenty wymienione w ust. 4, 7 i 8 niniejszych wytycznych. Tryb przeprowadzenia oceny działalności i dorobku naukowego kandydata ustala Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

IV.

13.
Dokonując oceny działalności i dorobku naukowego należy brać pod uwagę nie tylko dorobek w formie publikacji, lecz również związane z działalnością naukową kandydata twórcze osiągnięcia mające znaczenie dla rozwoju gospodarki i kultury narodowej oraz jego wkład do kolektywnej pracy katedry lub zespołu.
14.
We wszystkich przypadkach przewidzianych w cz. I, II i III niniejszych wytycznych Centralna Komisja Kwalifikacyjna może żądać złożenia innych danych i dokumentów oraz udzielenia wyjaśnień.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-66.809

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Ogłoszenie wytycznych Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 2 czerwca 1953 r. w sprawie składania i rozpatrywania wniosków o nadanie tytułu naukowego docenta.
Data aktu: 27/06/1953
Data ogłoszenia: 15/07/1953
Data wejścia w życie: 15/07/1953