Tryb i warunki przyznawania obniżeń obowiązkowych dostaw mleka.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKUPU
z dnia 25 kwietnia 1953 r.
w sprawie trybu i warunków przyznawania obniżeń obowiązkowych dostaw mleka.

Na podstawie § 10 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 kwietnia 1952 r. w sprawie obowiązkowych dostaw mleka przez indywidualne gospodarstwa rolne i mleczarskie (Dz. U. Nr 22, poz. 144, Nr 48, poz. 319 i Nr 51, poz. 337) i § 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 maja 1952 r. w sprawie obowiązkowych dostaw mleka przez spółdzielnie produkcyjne i ich członków oraz przez inne uspołecznione gospodarstwa rolne (Dz. U. Nr 28, poz. 193, Nr 48, poz. 320 i Nr 51, poz. 336) zarządza się, co następuje:
§  1.
Obniżenia obowiązkowych dostaw mleka mogą być przyznawane właścicielom lub posiadaczom indywidualnych gospodarstw rolnych lub mleczarskich, spółdzielniom produkcyjnym i ich członkom oraz innym uspołecznionym gospodarstwom rolnym oprócz gospodarstw rolnych, podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych, które:
1)
prowadzą wychów cieląt (cieliczek, buhajków), zakwalifikowanych do hodowli od krów nie zapisanych do ksiąg hodowlanych;
2)
prowadzą wychów cieląt (cieliczek, buhajków) od krów zapisanych do ksiąg hodowlanych;
3)
prowadzą wychów cieląt zakontraktowanych przez upoważnione do tego przedsiębiorstwa państwowe;
4)
posiadają buhaje "B" z białym świadectwem uznania lub buhaje "Ż" z żółtym świadectwem uznania.
§  2.
Obniżenia obowiązkowych dostaw mleka przewidziane w § 1 przysługują w wysokości:
1)
200 litrów mleka za każde cielę zakwalifikowane do hodowli;
2)
300 litrów mleka za każde cielę, pochodzące od krowy zapisanej do ksiąg wstępnych lub ksiąg głównych;
3)
300 litrów mleka za każde cielę rzeźne (cieliczkę lub buhajka) oraz za każdą cieliczkę hodowlaną, zakontraktowaną na wychów przez upoważnione do tego przedsiębiorstwa państwowe;
4)
400 litrów mleka za każdego buhaja "B" z białym świadectwem uznania;
5)
200 litrów mleka za każdego buhaja "Ż" z żółtym świadectwem uznania.
§  3.
W przypadku gdy na jedno cielę przysługuje obniżenie obowiązkowej dostawy mleka z kilku tytułów, przyznaje się tylko obniżenie z jednego tytułu (wyższe).
§  4.
1.
Obniżenia obowiązkowych dostaw mleka przewidziane w § 2 pkt 1 i pkt 2 przysługują gospodarstwom rolnym lub mleczarskim, jeżeli cielęta, których wychów stanowi podstawę obniżenia:
1)
znajdowały się w tych gospodarstwach w czasie od urodzenia do sześciu miesięcy;
2)
zostały zakwalifikowane do hodowli.
2.
Obniżenia obowiązkowych dostaw mleka przysługują tylko wówczas, gdy wyliczone wyżej warunki zachodzą łącznie.
3.
Obniżenia stosuje się w roku, w którym urodziło się cielę, a jeżeli cielę urodziło się w IV kwartale roku i gospodarstwo nie korzystało w tym roku z obniżenia obowiązkowych dostaw, obniżenie stosuje się w roku następnym.
§  5.
Obniżenia obowiązkowych dostaw mleka z tytułu zakontraktowania cieląt rzeźnych lub cieliczek hodowlanych (§ 2 pkt 3) przysługują od dnia zawarcia umowy kontraktacyjnej.
§  6.
Obniżenia obowiązkowych dostaw mleka z powodu posiadania buhaja (§ 2 pkt 4 i pkt 5) przysługują wyłącznie na rok, na który wydano lub przedłużono świadectwo uznania buhaja.
§  7.
Obniżenia obowiązkowych dostaw mleka określone w § 2 pkt 1 i pkt 2 nie przysługują, a przyznane cofa się w razie wyzbycia się lub poddania ubojowi cielęcia (cieliczki, buhajka) przed upływem 6-miesięcznego okresu chowu.
§  8.
Obniżenia obowiązkowych dostaw mleka z tytułu zakontraktowania cieląt rzeźnych lub cieliczek hodowlanych (§ 2 pkt 3) nie przysługują, a przyznane cofa się w przypadku niewykonania warunków umowy o wychów i dostawę cieląt rzeźnych lub cieliczek hodowlanych.
§  9.
1.
Wnioski o obniżenia obowiązkowych dostaw mleka należy składać do prezydium właściwej rady narodowej w terminie do dnia 31 grudnia roku, w którym przysługuje obniżenie.
2.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty, uzasadniające obniżenie obowiązkowych dostaw mleka (zaświadczenie gminnego lub powiatowego instruktora rolnego, świadectwo uznania, potwierdzenie zawarcia umowy o chów i dostawę cieląt rzeźnych, odpis umowy o wychów i dostawę cieliczek hodowlanych).
§  10.
1.
Decyzje w sprawie obniżenia obowiązkowych dostaw mleka właścicielom i posiadaczom indywidualnych gospodarstw rolnych lub mleczarskich wydają prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych na wniosek zobowiązanego do dostawy.
2.
Decyzje w sprawie obniżenia obowiązkowych dostaw mleka spółdzielniom produkcyjnym i ich członkom oraz innym uspołecznionym gospodarstwom rolnym (oprócz gospodarstw rolnych podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych) wydają prezydia powiatowych rad narodowych na wniosek zarządu spółdzielni, członka spółdzielni lub kierownika gospodarstwa uspołecznionego.
§  11.
O decyzji prezydium właściwej rady narodowej, przyznającej obniżenia obowiązkowych dostaw mleka, należy uczynić adnotację na świadectwie uznania buhaja, na umowie o wychów i dostawę cieląt rzeźnych, na potwierdzeniu zawarcia umowy o wychów i dostawę cieląt rzeźnych bądź na odpisie umowy o wychów i dostawę cieliczek hodowlanych.
§  12.
1.
Od decyzji prezydium właściwej rady narodowej w sprawie obniżenia obowiązkowych dostaw mleka z tytułu hodowli lub kontraktacji służy odwołanie.
2.
W postępowaniu odwoławczym stosuje się odpowiednio przepisy §§ 15-18 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 kwietnia 1952 r. w sprawie obowiązkowych dostaw mleka przez indywidualne gospodarstwa rolne i mleczarskie (Dz. U. Nr 22, poz. 144, Nr 48, poz. 319 i Nr 51, poz. 337) bądź §§ 17-19 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 maja 1952 r. w sprawie obowiązkowych dostaw mleka przez spółdzielnie produkcyjne i ich członków oraz przez inne uspołecznione gospodarstwa rolne (Dz. U. Nr 28, poz. 193, Nr 48, poz. 320 i Nr 51, poz. 336).
§  13.
Traci moc zarządzenie nr 113 Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji z dnia 16 lipca 1952 r. w sprawie trybu i warunków przyznawania indywidualnym gospodarstwom rolnym obniżeń obowiązkowych dostaw mleka.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024