Zaopatrzenie zakładów przemysłu drobnego w surowce wtórne ze źródeł będących w dyspozycji Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem i Centrali Odpadków Użytkowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA
z dnia 15 czerwca 1953 r.
w sprawie zaopatrzenia zakładów przemysłu drobnego w surowce wtórne ze źródeł będących w dyspozycji Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem i Centrali Odpadków Użytkowych.

W związku z § 14 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 września 1952 r. w sprawie zaopatrywania zakładów przemysłu drobnego w surowce wtórne (Monitor Polski Nr A-84, poz. 1332) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przedsiębiorstwa państwowego przemysłu drobnego, spółdzielnie pracy zrzeszone w Związku Spółdzielni Przemysłowych i Rzemieślniczych, Centrali Spółdzielni Inwalidów i Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego oraz szkoły zawodowe podległe Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła są upoważnione do bezpośredniego zakupu surowców wtórnych znajdujących się w składnicach Centrali Odpadków Użytkowych, zwanej dalej w skrócie C.O.U. i składnicach Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem, zwanego dalej w skrócie C.Z.G.Z., z wyjątkiem surowców wtórnych gospodarowanych centralnie stosownie do § 18 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 września 1952 r. w sprawie zaopatrywania zakładów przemysłu drobnego w surowce wtórne (Monitor Polski Nr A-84, poz. 1332).
§  2.
1.
Jednostki wymienione w § 1 mają prawo zakupu surowców wtórnych - przydatnych do produkcji w ich zakładach - w ilościach wypływających z planów produkcyjnych. Oparte na tej podstawie zamówienia powinny być zaopiniowane przez wydziały przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych pod kątem widzenia potrzeby dokonania zakupu.
2.
Zakup surowców, o których mowa w ust. 1, powinien nastąpić na podstawie pisemnego zamówienia złożonego po uprzednim sprawdzeniu, czy dany artykuł znajduje się na składzie.
§  3.
Indywidualne zakłady rzemieślnicze mają prawo nabywania surowców wtórnych na podstawie wydanych przez wydziały przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) zaświadczeń, stwierdzających celowość sprzedaży tych surowców.
§  4.
Przedstawiciele jednostek wymienionych w § 1 mają prawo wstępu do składnic C.O.U. i C.Z.G.Z. celem dokonania wyboru surowca wtórnego na podstawie pisemnego upoważnienia wydziału przemysłu prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwego ze wzglądu na siedzibę danej składnicy.
§  5.
W zakresie rozliczeń przy sprzedaży surowców wtórnych obowiązują przepisy uchwały nr 877 Prezydium Rządu z dnia 12 grudnia 1951 r. w sprawie zasad rozliczeń za dostawy, usługi i roboty między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-103, poz. 1500).
§  6.
Składnice C.O.U. i C.Z.G.Z. obowiązane są umieszczać na fakturach i listach przewozowych adnotacje "Surowce wtórne".
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-61.751

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zaopatrzenie zakładów przemysłu drobnego w surowce wtórne ze źródeł będących w dyspozycji Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem i Centrali Odpadków Użytkowych.
Data aktu: 15/06/1953
Data ogłoszenia: 27/06/1953
Data wejścia w życie: 27/06/1953