Właściwość organów do ustalania niektórych cen, opłat i stawek taryfowych oraz zasady i tryb składania wniosków o ustalenie cen, opłat i stawek taryfowych oraz określenie wytycznych do ich ustalenia.

UCHWAŁA NR 406
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 czerwca 1953 r.
w sprawie właściwości organów do ustalania niektórych cen, opłat i stawek taryfowych oraz w sprawie zasad i trybu składania wniosków o ustalenie cen, opłat i stawek taryfowych oraz określenie wytycznych do ich ustalenia.

Na podstawie art. 2 i 3 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 1
1.
Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego ustala w ramach wytycznych określonych przez Radę Ministrów następujące ceny, opłaty i stawki taryfowe:
1)
ceny artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, mianowicie:
a)
surowców, materiałów,
b)
półfabrykatów,
c)
opakowań,
d)
narzędzi, instrumentów, przyrządów itd.,
e)
maszyn, silników, aparatów i urządzeń produkcyjnych, pojazdów, jednostek pływających itd.,
f)
artykułów przeznaczonych wyłącznie na zaopatrzenie jednostek budżetowych;
2)
ceny surowców wtórnych;
3)
ceny artykułów przeznaczonych na eksport;
4)
stawki taryfowe za przewóz przesyłek przez przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej;
5)
ceny i opłaty za dostawy roboty i usługi świadczone w ramach gospodarki uspołecznionej.
2. 2
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może przekazywać właściwym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) oraz centralnym związkom lub centralom spółdzielni uprawnienia do ustalenia cen, opłat i stawek określonych w ust. 1.
3.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może przekazać prezydiom wojewódzkich rad narodowych uprawnienia do ustalania cen artykułów określonych w ust. 1 pkt 1, 2 i 5.
4.
Opracowywanie i zatwierdzanie cenników i katalogów norm kosztorysowych na roboty budowlano-montażowe oraz montaż maszyn i urządzeń przemysłowych następuje w trybie dotychczasowym i przez organy właściwe dotychczas do ich opracowywania i zatwierdzania.
§  2.
1.
Państwowa Komisja Cen przy Radzie Ministrów ustala w ramach wytycznych określonych przez Radę Ministrów następujące ceny, opłaty i stawki taryfowe:
1)
ceny detaliczne artykułów przeznaczonych na potrzeby ludności,
2)
ceny dokonywanego przez jednostki gospodarki uspołecznionej skupu artykułów rolnych i zwierzęcych oraz zwierząt hodowlanych, ryb i zwierzyny - nie objętych obowiązkiem dostaw lub kontraktacją,
3)
ceny w zakładach żywienia zbiorowego,
4)
taryfy i opłaty za usługi świadczone ludności zarówno przez przedsiębiorstwa i instytucje uspołecznione jak i osoby nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej,
5)
ceny materiałów siewnych z wyjątkiem nasion roślin przemysłowych oraz pasz z wyjątkiem pasz treściwych,
6)
ceny leków,
7)
ceny wydawnictw.
2.
Przy zatwierdzaniu cen artykułów przeznaczonych na zaopatrzenie przemysłu Państwowa Komisja Cen działa w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego.
3.
Państwowa Komisja Cen może zlecić ustalenie cen:
1)
artykułów służących dla zaopatrzenia lokalnego oraz usług, dla których nie ustala się cen ogólnie obowiązujących - prezydiom wojewódzkich rad narodowych,
2)
artykułów wytwarzanych przez spółdzielnie - centralom spółdzielni lub prezydiom wojewódzkich rad narodowych, ustalając wytyczne, według których powinny działać.
4. 3
Państwowa Komisja Cen może zlecić prezydiom wojewódzkich rad narodowych, centralom spółdzielni, związkom spółdzielni lub spółdzielniom ustalanie cen artykułów skupowanych przez spółdzielnie, z wyjątkiem cen podstawowych artykułów rolnych i hodowlanych.
§  3.
1.
Minister Obrony Narodowej lub upoważnione przez niego organy wojskowe ustalają w ramach określonych przez Radę Ministrów:
1)
opłaty i ceny za świadczenia i usługi dokonywane w ramach wojska na rzecz żołnierzy oraz innych osób uprawnionych do tych świadczeń i usług,
2)
cenniki wojskowe artykułów żywnościowych, paszy, umundurowania, wyposażenia i sprzętu wojskowego.
2.
Minister Obrony Narodowej przedstawia Radzie Ministrów do zatwierdzenia projekty wytycznych do ustalania cen i opłat wymienionych w ust. 1.
3. 4
Uprawnienia Ministra Obrony Narodowej określone w ust. 1 i 2 przysługują w stosunku do Wojsk Wewnętrznych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  3a. 5
1.
Minister Finansów ustala w ramach wytycznych, określonych przez Radę Ministrów, taryfy składek za ubezpieczenia majątkowe i osobowe, prowadzone przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń.
2.
Wniosek o określenie wytycznych do ustalenia składek, wymienionych w ust. 1, przedkłada Radzie Ministrów w formie projektu uchwały Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  4. 6
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) ustalają ceny, opłaty i stawki taryfowe w zakresie zleconym przez Radę Ministrów, Prezesa Rady Ministrów, Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Państwową Komisję Cen, a także przez ministrów (kierowników urzędów centralnych), o ile działają na podstawie upoważnienia Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów i Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
2. 7
(uchylony).
3. 8
(uchylony).
§  5.
Prezes Rady Ministrów może przekazać właściwym ministrom ustalanie niektórych kategorii cen należących do właściwości Państwowej Komisji Cen przy Radzie Ministrów.
§  6.
Zakres właściwości określony w §§ 1 i 2 nie dotyczy ustalania cen, opłat i stawek taryfowych należących do zakresu działania Rady Ministrów zgodnie z art. 1 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) i rozporządzeń wydanych na jego podstawie.
§  7.
1.
Wnioski w sprawie ustalania cen, opłat i stawek taryfowych, o których mowa w art. 1 ust. 1 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych, właściwi ministrowie przedkładają Radzie Ministrów za pośrednictwem Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, o ile dotyczą one spraw wymienionych w § 1 ust. 1, lub za pośrednictwem Państwowej Komisji Cen przy Radzie Ministrów, o ile dotyczą spraw wymienionych w § 2 ust. 1.
2.
Państwowa Komisja Cen działa w porozumienia z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego.
§  8.
1.
Wnioski w sprawie ustalenia cen detalicznych kierowane do Państwowej Komisji Cen przy Radzie Ministrów lub właściwego ministra powinny być w odpisie skierowane do Ministerstwa Handlu Wewnętrznego. Państwowa Komisja Cen lub właściwy minister ustala ceny po zasięgnięciu opinii Ministerstwa Handlu Wewnętrznego.
2.
Państwowa Komisja Cen w porozumieniu z Ministerstwem Finansów ustali zakres cen, opłat i stawek taryfowych, które wymagają uprzedniego zaopiniowania przez Ministerstwo Finansów.
§  9.
1.
Wniosek o określenie wytycznych dla ustalenia cen, opłat i stawek taryfowych, o których mowa w art. 2 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych, opracowują w formie projektów uchwał Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego lub Państwowa Komisja Cen przy Radzie Ministrów w zależności od kompetencji określonych w § 1 ust. 1 i w § 2 ust. 1.
2.
Państwowa Komisja Cen działa w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego.
§  10.
Uchwała dotyczy zarówno cen artykułów produkcji krajowej jak również cen artykułów pochodzących z importu.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz właściwym ministrom.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 782 z dnia 10 października 1953 r. (M.P.53.A-96.1336) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 września 1953 r.
2 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 uchwały nr 507 z dnia 2 lipca 1955 r. (M.P.55.65.850) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lipca 1955 r.
3 § 2 ust. 4 dodany przez § 1 uchwały nr 463 z dnia 26 listopada 1959 r. (M.P.60.5.20) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 19 stycznia 1960 r.
4 § 3 ust. 3 dodany przez § 1 uchwały nr 957a z dnia 10 grudnia 1955 r. (M.P.55.123.1601) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 23 grudnia 1955 r.
5 § 3a dodany przez § 1 uchwały nr 278 z dnia 18 maja 1954 r. (M.P.54.A-50.683) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1954 r.
6 § 4 zmieniony przez § 1 uchwały nr 939 z dnia 9 grudnia 1953 r. (M.P.53.A-115.1495) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 września 1953 r.
7 § 4 ust. 2 uchylony przez § 11 uchwały nr 942 z dnia 2 grudnia 1955 r. w sprawie powołania przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych wojewódzkich komisji cen (M.P.55.120.1582) z dniem 17 grudnia 1955 r.
8 § 4 ust. 3 uchylony przez § 11 uchwały nr 942 z dnia 2 grudnia 1955 r. w sprawie powołania przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych wojewódzkich komisji cen (M.P.55.120.1582) z dniem 17 grudnia 1955 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-57.722

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Właściwość organów do ustalania niektórych cen, opłat i stawek taryfowych oraz zasady i tryb składania wniosków o ustalenie cen, opłat i stawek taryfowych oraz określenie wytycznych do ich ustalenia.
Data aktu: 03/06/1953
Data ogłoszenia: 16/06/1953
Data wejścia w życie: 16/06/1953