Wprowadzenie obowiązujących warunków technicznych dla wyrobów ważnych w gospodarce narodowej.

UCHWAŁA NR 398
RADY PAŃSTWA
z dnia 30 maja 1953 r.
w sprawie wprowadzenia obowiązujących warunków technicznych dla wyrobów ważnych w gospodarce narodowej.

W celu wzmocnienia dyscypliny technologicznej i zapewnienia produkcji znacznej części wyrobów o ustalonych jednoznacznie cechach, na odpowiednim poziomie technicznym oraz o właściwościach odpowiadających wymaganiom odbiorców i użytkowników, a w związku z tym w celu podniesienia jakości produkcji, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), w których resortach prowadzona jest działalność produkcyjna, przedstawią Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 15 czerwca 1953 r. w trzech egzemplarzach wykaz ważnych dla gospodarki narodowej wyrobów, produkowanych w podległych im zakładach pracy, nie objętych dotychczas obowiązującymi normami państwowymi lub normami resortowymi.
2.
Wykaz, o którym mowa w ust. 1, powinien obejmować:
1)
wszystkie wyroby wyszczególnione imiennie w Narodowym Planie Gospodarczym na 1953 r.;
2)
ważniejsze spośród wyrobów wymienionych grupowo w Narodowym Planie Gospodarczym na 1953 r.;
3)
w oddzielnym zestawieniu wyroby określone w pkt 1 i 2, dla których przewidziane jest w Narodowym Planie Gospodarczym lub w planach resortowych wprowadzenie do dnia 31 grudnia 1953 r. obowiązujących norm państwowych lub norm resortowych, ze wskazaniem terminów wprowadzenia tych norm.
§  2.
1.
Dla wyrobów, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1 i 2, opracowane zostaną zgodnie z przepisami niniejszej uchwały warunki techniczne, które ustalą jakościową charakterystykę wyrobów, decydującą o eksploatacyjnych i użytkowych właściwościach wyrobów, dopuszczalne odchylenia cech jakościowych, sposób przeprowadzania kontroli jakości i sposób odbioru wyrobów.
2.
Opracowanie warunków technicznych stanowi część działalności normalizacyjnej w zakresie opracowywania norm państwowych i resortowych.
§  3.
1.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego przeprowadzi kontrolę, skoordynuje i zatwierdzi w terminie do dnia 30 czerwca 1953 r. wykazy, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1 i 2, oraz określi dla poszczególnych resortów miesięczne plany opracowania projektów warunków technicznych w ten sposób, żeby opracowanie wszystkich projektów zostało zakończone do dnia 31 października 1953 r.
2.
Upoważnia się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do indywidualnego przedłużenia określonych w ust. 1 terminów na udokumentowany wniosek zainteresowanego resortu.
§  4.
Ustala się następujący tryb opracowywania warunków technicznych:

A. Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego zleci Polskiemu Komitetowi Normalizacyjnemu opracowanie i przesłanie do zainteresowanych resortów w terminie do dnia 15 czerwca 1953 r. szczegółowych instrukcji ustalających zakres opracowywanych warunków technicznych, formę, wzory i tryb ich uzgadniania z Polskim Komitetem Normalizacyjnym.

B. Zainteresowani ministrowie (kierownicy urzędów centralnych):

1)
zorganizują opracowanie przez podległe im zakłady pracy, zgodnie z instrukcjami, o których mowa w ust. 1, projektów warunków technicznych dla wszystkich wyrobów objętych zatwierdzonymi wykazami oraz zgodnie z miesięcznymi planami opracowania (§ 3 ust. 1);
2)
zapewnią sukcesywne przesyłanie w terminie od dnia 1 lipca 1953 r. do dnia 31 października 1953 r. opracowanych projektów warunków technicznych do Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i zainteresowanych resortów, zgodnie z miesięcznymi planami opracowania, o których mowa w § 3 ust. 1;
3)
zgłoszą do Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w terminie 15 dni od daty otrzymania przesyłanych im projektów warunków technicznych uwagi do tych projektów;
4)
w przypadku zgłoszenia przez Polski Komitet Normalizacyjny uwag do opracowanych projektów warunków technicznych opracują je ponownie w myśl tych uwag Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i prześlą do Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w ciągu 30 dni od daty otrzymania uwag nowy projekt warunków technicznych;
5)
wprowadzą sukcesywnie - w miarę zatwierdzania przez Polski Komitet Normalizacyjny - warunki techniczne jako obowiązujące w podległych im zakładach pracy;
6)
zaprowadzą ewidencję obowiązujących warunków technicznych;
7)
składać będą sprawozdania resortowemu wiceprezesowi Rady Ministrów, przesyłając ich odpisy do Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Kontroli Państwowej:
a)
dnia 30 każdego miesiąca, w okresie od lipca 1953 r. do listopada 1953 r., z wykonania zadań wymienionych w pkt 2-6,
b)
dnia 1 każdego miesiąca, w okresie od czerwca 1953 r. do stycznia 1954 r., z realizacji wprowadzania obowiązujących norm państwowych i norm resortowych, przewidzianych w Narodowym Planie Gospodarczym i w planach resortowych na 1953 r. (§ 1 ust. 2 pkt 3).
§  5.
1.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego zleci Polskiemu Komitetowi Normalizacyjnemu:
1)
przeprowadzenie kontroli przesłanych do Polskiego Komitetu Normalizacyjnego projektów warunków technicznych pod względem ujęcia wszystkich wymaganych cech i właściwości jakościowych wyrobów, jak również sprawdzenie zgodności projektów z normami podstawowymi oraz z wymaganiami instrukcji (§ 4 lit. A);
2)
rozpatrywanie merytorycznych zastrzeżeń zgłoszonych przez zainteresowane resorty oraz wprowadzenie odpowiednich poprawek do projektów warunków technicznych w terminie 45 dni od daty otrzymania projektu, a w przypadkach poważnych zastrzeżeń merytorycznych jak również istotnych odchyleń od wymagań instrukcji lub norm podstawowych, powodujących konieczność gruntownego przerobienia lub zmiany projektów, przesłanie ich w tymże terminie wraz z uwagami do resortu, który projekt opracował, w celu ponownego opracowania;
3)
zatwierdzanie sukcesywnie przesyłanych warunków technicznych w terminach nie przekraczających 45 dni od daty ich otrzymania;
4)
prowadzenie ewidencji zatwierdzonych warunków technicznych;
5)
złożenie w terminie do dnia 20 listopada 1953 r. pisemnego sprawozdania resortowym wiceprezesom Rady Ministrów z wykonania obowiązków wynikających z przepisów pkt 1-4.
§  6.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych, w których resortach prowadzona jest działalność produkcyjna, zapewnią dla wszystkich nowouruchamianych produkcji, nie objętych obowiązującymi normami państwowymi lub normami resortowymi, opracowanie, uzgodnienie z zainteresowanymi odbiorcami i przesłanie do zatwierdzenia przez Polski Komitet Normalizacyjny projektów warunków technicznych.
§  7.
Zmiana zatwierdzonych warunków technicznych może nastąpić po uzgodnieniu jej z Polskim Komitetem Normalizacyjnym w trybie przewidzianym dla ustalania warunków technicznych.
§  8.
Zabrania się dopuszczania do obrotu poczynając od dnia 1 sierpnia 1953 r. wyrobów pochodzących z nowouruchamianej produkcji, na które nie ma obowiązujących norm państwowych, norm resortowych lub zatwierdzonych obowiązujących warunków technicznych.
§  9.
Koszty związane z opracowaniem warunków technicznych pokrywane są - zgodnie z przepisami zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 10 października 1952 r. w sprawie zasad finansowania działalności normalizacyjnej w resortach (Biuletyn PKPG Nr 43, poz. 206) - ze środków obrotowych zainteresowanych zakładów pracy.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i zainteresowanym ministrom.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024