Warunki ukończenia studiów II stopnia na wydziałach prawa uniwersytetów w 1953 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 5 maja 1953 r.
w sprawie warunków ukończenia studiów II stopnia na wydziałach prawa uniwersytetów w 1953 r.

Na podstawie art. 23 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) oraz art. 2 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. Nr 10, poz. 106) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Warunkiem ukończenia studiów II stopnia, otrzymania dyplomu oraz uzyskania tytułu magistra na wydziałach prawa jest:
1)
uzyskanie wszystkich wymaganych planem studiów zaliczeń,
2)
złożenie z wynikiem co najmniej dostatecznym wszystkich wymaganych planem studiów egzaminów,
3)
przyjęcie pracy magisterskiej,
4)
złożenie egzaminu magisterskiego.
2.
Dopuszczenie do egzaminu magisterskiego nastąpić może po spełnieniu warunków przewidzianych w ust. 1 pkt 1-3.
§  2.
1.
Studenci studiów II stopnia na wydziałach prawa obowiązani są złożyć wszystkie przewidziane po II semestrze egzaminy w czasie letniej sesji egzaminacyjnej.
2.
Egzaminy poprawkowe powinny się odbyć w terminie od 1 do 15 września 1953 r.
§  3.
1.
W przypadkach losowych dziekan może wyznaczyć indywidualne, dodatkowe terminy egzaminów.
2.
Wyznaczenie indywidualnego terminu z powodu danego wypadku losowego może nastąpić tylko raz.
§  4.
1.
Do egzaminów poprawkowych dopuszczeni mogą być studenci, którzy otrzymali ocenę niedostateczną nie więcej niż z jednego przedmiotu.
2.
Nie usprawiedliwione niestawienie się na egzamin powoduje wpisanie oceny niedostatecznej.
§  5.
1.
Jeżeli student nie uzyskał zaliczeń, otrzymał ocenę niedostateczną z więcej niż jednego przedmiotu lub otrzymał ocenę niedostateczną z egzaminu poprawkowego, wówczas dziekan zarządza skreślenie studenta z listy. Decyzja dziekana wymaga zatwierdzenia przez rektora.
2.
W przypadkach uzasadnionych wyjątkowo ważnymi okolicznościami, w szczególności jeżeli nieprzystąpienie do egzaminu lub złożenie go z wynikiem niedostatecznym spowodowane było długotrwałą chorobą studenta - dziekan może wyrazić zgodę na powtarzanie roku.
§  6.
1.
Praca magisterska powinna być złożona w terminie do 30 czerwca 1953 r.
2.
Niezłożenie pracy magisterskiej w terminie przewidzianym w ust. 1 lub jej nieprzyjęcie powoduje niedopuszczenie do egzaminu magisterskiego.
3.
Prawo ponownego złożenia pracy magisterskiej przysługuje tylko raz, w terminie wyznaczonym przez dziekana, nie dłuższym niż 6 miesięcy licząc od terminu poprzedniego.
4.
Złożenie egzaminu magisterskiego nastąpić powinno w ciągu 6 miesięcy po ponownym złożeniu pracy.
5.
Niezłożenie lub nieprzyjęcie pracy magisterskiej w następnym terminie powoduje utratę prawa do ubiegania się o tytuł magistra.
6.
W razie niezłożenia lub nieprzyjęcia pracy magisterskiej student otrzymuje nakaz pracy.
7.
Jeżeli niezachowanie przewidzianych w ust. 1 i 2 terminów spowodowane było wypadkiem losowym, dziekan może wyznaczyć dodatkowy indywidualny termin złożenia pracy magisterskiej.
§  7.
1.
W pracy magisterskiej student powinien wykazać opanowanie literatury naukowej przedmiotu oraz przygotowanie do samodzielnego opracowywania zagadnień naukowych.
2.
Oceny pracy magisterskiej dokonuje profesor kierujący pracą magisterską studenta (referent) oraz drugi samodzielny pracownik nauki wyznaczony przez dziekana (koreferent).
3.
W przypadku rozbieżności oceny o przyjęciu pracy magisterskiej decyduje dziekan na podstawie opinii trzeciego samodzielnego pracownika nauki tej samej specjalności, w razie potrzeby z innej uczelni.
§  8.
Egzamin magisterski powinien się odbyć w terminie od 1 do 30 września 1953 r. włącznie.
§  9.
1.
Egzamin magisterski jest wyłącznie ustny.
2.
W egzaminie magisterskim student powinien wykazać znajomość całości materiału przedmiotu kierunkowego dla danej specjalizacji, szczególnie w zakresie, z którego pisana jest praca magisterska, przy czym w toku egzaminu powinna odbyć się dyskusja nad pracą magisterską.
§  10.
Dla określenia wyniku egzaminu stosuje się oceny: bardzo dobrze, dobrze, dostatecznie i niedostatecznie. Pośrednich ocen nie stosuje się.
§  11.
Egzamin magisterski odbywa się przed komisją powołaną przez rektora, w skład której wchodzą:
1)
dziekan lub prodziekan wydziału jako przewodniczący,
2)
samodzielny pracownik nauki kierujący pracą magisterską studenta (referent pracy),
3)
samodzielny pracownik nauki danej specjalizacji.
§  12.
1.
Po złożeniu egzaminu magisterskiego z wynikiem co najmniej dostatecznym absolwent otrzymuje dyplom ukończenia studiów II stopnia i tytuł magistra zgodnie z uchwałą nr 758 Prezydium Rządu z dnia 10 września 1952 r. w sprawie wykazu szkół wyższych uprawnionych do nadawania dyplomu ukończenia studiów II stopnia lub równorzędnych oraz warunków i trybu ich nadawania w szkołach wyższych (Monitor Polski Nr A-80, poz. 1295) i zarządzeniem Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 lutego 1953 r. w sprawie ustalenia specjalności tytułu magistra i inżyniera magistra w szkołach wyższych (Monitor Polski Nr A-24, poz. 291).
2.
Komisja planowego zatrudnienia skieruje absolwenta do pracy wydając nakaz stosownie do przepisów ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. Nr 10, poz. 106).
§  13.
W razie niezłożenia egzaminu magisterskiego lub nieprzystąpienia do tego egzaminu w terminie przewidzianym w § 8 student otrzymuje skierowanie do pracy i może składać egzamin magisterski w nowym terminie wyznaczonym przez dziekana. Złożenie egzaminu w nowym terminie nastąpić może nie później niż w ciągu 6 miesięcy od daty poprzedniego egzaminu.
§  14.
1.
Składanie egzaminu magisterskiego w nowym terminie możliwe jest tylko raz, z wyjątkiem przypadków nieprzystąpienia do egzaminów z powodu wypadku losowego, w żadnym jednak razie składanie egzaminu magisterskiego nie jest możliwe po upływie 6 miesięcy licząc od daty urzędowo stwierdzonego ustania przyczyny nieprzystąpienia do egzaminu magisterskiego.
2.
W przypadku utracenia prawa do składania egzaminu magisterskiego student może otrzymać zaświadczenie o stanie odbytych studiów.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 maja 1953 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024