Wydawanie mięsa mniej wartościowego państwowym gospodarstwom rolnym.

OKÓLNIK
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 30 kwietnia 1953 r.
w sprawie wydawania mięsa mniej wartościowego państwowym gospodarstwom rolnym.

W celu właściwego zużytkowania mięsa mniej wartościowego pochodzącego ze zwierząt będących w posiadaniu państwowych gospodarstw rolnych zarządza się, co następuje:
1.
Mięso mniej wartościowe, pochodzące ze zwierząt będących w posiadaniu państwowych gospodarstw rolnych, należy wydawać tym gospodarstwom na ich żądanie. Odnosi się to również do mięsa uznanego pierwotnie za warunkowo zdatne, które następnie po poddaniu go jednemu z zabiegów unieszkodliwiających, przewidzianych w załączniku nr 16 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 29 stycznia 1929 r o urzędowym badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa w kraju (Dz. U. z 1929 r. Nr 32, poz. 305 i z 1930 r. Nr 70, poz. 555), zostało uznane za mniej wartościowe w myśl przepisów § 51 tego rozporządzenia.
2.
Jeżeli mięso warunkowo zdatne zostało zbadane poza rzeźnią, unieszkodliwienie go powinno być przeprowadzone na terenie gospodarstwa, do którego mięso to należy. W razie gdyby unieszkodliwienie na terenie danego gospodarstwa było połączone z dużymi trudnościami, to jeżeli mięso nie pochodzi ze zwierząt dotkniętych zaraźliwą chorobą ani podejrzanych o taką chorobę, lekarz weterynarii, który dokonał badania mięsa, może zezwolić na przeprowadzenie unieszkodliwienia w innym gospodarstwie tego samego zespołu państwowych gospodarstw rolnych.
3.
Unieszkodliwienie mięsa warunkowo zdatnego powinno być przeprowadzone w okresie zimowym nie później niż w ciągu 24 godzin, a w okresie letnim, w przypadku braku możliwości przechowywania mięsa w chłodni, nie później niż w ciągu 12 godzin od chwili zbadania mięsa. Lekarz weterynarii, który dokonał badania, może zarządzić, aby unieszkodliwienie zostało przeprowadzone w terminie krótszym, jeżeli według jego opinii zachodzi niebezpieczeństwo zepsucia się mięsa.
4.
Nadzór nad przeprowadzeniem zabiegu unieszkodliwiającego na terenie państwowego gospodarstwa rolnego wykonuje organ urzędowego badania właściwy dla obwodu, na terenie którego zabieg jest przeprowadzany.
5.
Lekarz weterynarii, po uznaniu mięsa za warunkowo zdatne, ustala w porozumieniu z kierownikiem gospodarstwa rodzaj zabiegu unieszkodliwiającego, jak również termin i sposób jego przeprowadzenia, a gdy unieszkodliwienie nie może być przeprowadzone bezpośrednio po zbadaniu mięsa - także sposób przechowania mięsa (pod zamknięciem) do czasu jego unieszkodliwienia. Jednocześnie, jeżeli nadzór nad unieszkodliwieniem mięsa ma być dokonany przez inny organ urzędowego badania, lekarz weterynarii wręcza kierownikowi gospodarstwa, w celu doręczenia właściwemu organowi urzędowego badania, pismo zlecające dokonanie nadzoru nad przeprowadzeniem unieszkodliwienia, podając potrzebne informacje co do rodzaju mięsa, powodu uznania mięsa za warunkowo zdatne oraz miejsca, terminu i sposobu przeprowadzenia unieszkodliwienia mięsa.
6.
Organ urzędowego badania, który otrzymał pismo wymienione w ust. 5, powinien udać się do wskazanego gospodarstwa i dopilnować, aby zabieg unieszkodliwiający został przeprowadzony w sposób określony przez lekarza weterynarii. O dokonaniu nadzoru organ urzędowego badania umieszcza odpowiednią notatkę w dzienniku urzędowego badania.
7.
Za dokonanie nadzoru nad unieszkodliwianiem mięsa warunkowo zdatnego w państwowych gospodarstwach rolnych kierownik gospodarstwa uiszcza opłatę w wysokości równej opłacie za urzędowe badanie danego zwierzęcia.
8.
O wydaniu mięsa mniej wartościowego należy umieścić odpowiednią adnotację w dzienniku urzędowego badania, podając w miarę możności wagę wydanego mięsa.
9.
Mięso mniej wartościowe, z uwagi na jego nietrwałość, powinno być zużytkowane w jak najrychlejszym terminie; organ weterynaryjny powinien uprzedzić o tym odbiorcę przy wydawaniu mięsa.
10.
Za przechowywanie mięsa warunkowo zdatnego na terenie państwowego gospodarstwa rolnego oraz za właściwe zużytkowanie mięsa mniej wartościowego jest odpowiedzialny kierownik gospodarstwa.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024