Utworzenie Państwowej Inspekcji Gazowniczej.

UCHWAŁA NR 335
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 13 maja 1953 r.
w sprawie utworzenia Państwowej Inspekcji Gazowniczej.

W uzupełnieniu uchwały nr 630 Prezydium Rządu z dnia 30 lipca 1952 r. w sprawie zasad użytkowania gazu (Monitor Polski Nr A-68, poz. 1031) oraz w celu zapewnienia racjonalnego i oszczędnego użytkowania gazu oraz zapobieżenia jego marnotrawstwu Prezydium Rządu postanawia, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się w Ministerstwie Górnictwa Państwową Inspekcję Gazowniczą, zwaną dalej w skrócie "Inspekcją".
2.
Inspekcja wchodzi w skład Centralnego Zarządu Gazownictwa i podlega jego dyrektorowi.
§  2.
Zadaniem Inspekcji jest:
1)
kontrola racjonalnego i oszczędnego wykorzystania gazu do celów przemysłowych, a w szczególności przestrzegania postanowień uchwały nr 630 Prezydium Rządu z dnia 30 lipca 1952 r. w sprawie zasad użytkowania gazu (Monitor Polski Nr A-68, poz. 1031);
2)
kontrola produkcji gazu pod względem wykorzystania urządzeń produkcyjnych, przesyłowych i pomiarowych w zakładach przemysłowych.
§  3.
1.
Kontrolę gospodarki gazem u odbiorców Inspekcja wykonuje przez sprawdzanie:
1)
stanu urządzeń odbiorczych gazu oraz sposobu ich działania;
2)
sposobu pomiaru oraz sposobu ewidencjonowania gazu;
3)
czy gaz jest pobierany zgodnie z przyznanymi limitami rocznymi, miesięcznymi i dobowymi oraz czy pobór gazu nie przekracza limitów szczytowych;
4)
prawidłowości gospodarki gazem, a zwłaszcza racjonalnego spalania gazu, wprowadzania usprawnień oraz ujawniania marnotrawstwa gazu;
5)
norm zużycia gazu, prawidłowości ich opracowania oraz ich przestrzegania;
6)
celowości i możliwości zastąpienia gazu innym paliwem;
7)
wykonania decyzji i zaleceń Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w sprawie wydanych na podstawie powołanej w § 2 uchwały z dnia 30 lipca 1952 r. zezwoleń na dalsze użytkowanie gazu oraz zapewnienia dostaw gazu dla inwestycji.
2.
Kontrolę gospodarki gazem u dostawców gazu do sieci dalekosiężnej Inspekcja wykonuje przez sprawdzanie zgodności obliczania ilości gazu oddawanego do sieci dalekosiężnej z zasadami racjonalnej gospodarki gazem.
§  4.
Dostawcy i odbiorcy gazu obowiązani są umożliwić organom Inspekcji wgląd do wszelkich materiałów dotyczących gospodarki gazem oraz ułatwić dostęp do wszelkich urządzeń gazowych, znajdujących się na terenie kontrolowanych zakładów.
§  5.
Protokoły i wnioski Inspekcji, zatwierdzone przez Ministerstwo Górnictwa, bada podstawę do wydania przez właściwych ministrów zarządzeń, mających na celu usunięcie uchybień w zakresie gospodarki gazowej stwierdzonych podczas kontroli.
§  6.
O przypadkach niewykonania zarządzeń Inspekcja zawiadamia organ nadrzędny odbiorcy lub dostawcy gazu nie stosującego się do zarządzenia.
§  7.
Minister Górnictwa przedłoży Prezydium Rządu w ciągu dwóch miesięcy projekt dekretu o Państwowej Inspekcji Gazowniczej, określający jej zadania i uprawnienia, a ponadto regulujący odpowiedzialność jednostek dostarczających i odbierających gaz oraz ich pracowników za niestosowanie przepisów i zasad dotyczących użytkowania gazu, jak również zarządzeń, wydawanych przez Inspekcję.
§  8.
Minister Górnictwa ustali w instrukcji, wydanej za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, szczegółowy zakres i sposób działania oraz organizację wewnętrzną Inspekcji.
§  9.
Zobowiązuje się Prezesa Państwowej Komisji Etatów do przydzielenia Centralnemu Zarządowi Gazownictwa w razie potrzeby odpowiedniej ilości etatów osobowych dla Inspekcji.
§  10.
Uchwała nie dotyczy jednostek podległych Ministrom Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Górnictwa, zainteresowanym ministrom oraz Prezesowi Państwowej Komisji Etatów.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-49.559

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Utworzenie Państwowej Inspekcji Gazowniczej.
Data aktu: 13/05/1953
Data ogłoszenia: 22/05/1953
Data wejścia w życie: 22/05/1953