Nadawanie odznak "Wzorowego Kierowcy" kierowcom zwolnionym z czynnej służby wojskowej, którzy w czasie tej służby otrzymali wojskową odznakę "Wzorowego Kierowcy".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 7 kwietnia 1953 r.
w sprawie nadawania odznak "Wzorowego Kierowcy" kierowcom zwolnionym z czynnej służby wojskowej, którzy w czasie tej służby otrzymali wojskową odznakę "Wzorowego Kierowcy".

Na podstawie § 5 ust. 1 oraz §§ 6 i 7 uchwały nr 404 Prezydium Rządu z dnia 14 maja 1952 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Wzorowego Kierowcy" (Monitor Polski Nr A-49, poz. 671) zarządza się, co następuje:
§  1.
Nadana po raz pierwszy żołnierzowi w czynnej służbie wojskowej wojskowa odznaka "Wzorowego Kierowcy" odpowiada odznace "Wzorowego Kierowcy" I stopnia, po raz drugi - odznace II stopnia, a po raz trzeci - odznace III stopnia.
§  2.
1.
Kierowcy posiadający wojskową odznakę "Wzorowego Kierowcy" są uprawnieni do otrzymania cywilnej odznaki "Wzorowego Kierowcy" odpowiedniego stopnia (§ 1).
2.
Wojskowa odznaka "Wzorowego Kierowcy" nie podlega zwrotowi przy otrzymaniu odznaki cywilnej.
§  3.
1.
Warunkiem otrzymania odznaki wymienionej w § 2 ust. 1 przez żołnierza zwolnionego z czynnej służby wojskowej jest:
1)
objęcie przez niego pracy w charakterze kierowcy najdalej w ciągu 60 dni od daty zwolnienia ze służby,
2)
wniesienie podania do Ministerstwa Transportu Drogowego i Lotniczego za pośrednictwem uspołecznionego zakładu pracy, w którym kierowca jest zatrudniony.
2.
Do podania (ust. 1 pkt 2) należy dołączyć:
1)
zaświadczenie władz wojskowych stwierdzające nadanie wojskowej oznaki "Wzorowego Kierowcy" po raz pierwszy, drugi lub trzeci;
2)
zaświadczenie kierownika zakładu pracy stwierdzające, iż po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej posiadacz odznaki wojskowej podjął pracę w charakterze kierowcy w terminie określonym w ust. 1 pkt 1,
3)
dwie fotografie o wymiarze 3 cm X 4 cm.
3.
Zakład pracy przesyła podanie wraz z załącznikami do wydziału komunikacji drogowej prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy lub m. Łodzi), który z kolei przesyła je do Ministerstwa Transportu Drogowego i Lotniczego.
§  4.
1.
Wręczenie odznaki, dyplomu jej nadania i legitymacji oraz cofnięcie odznaki odbywa się w trybie przewidzianym w regulaminie odznaki "Wzorowego Kierowcy", stanowiącym załącznik do zarządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 16 czerwca 1952 r w sprawie ustalenia regulaminu odznaki "Wzorowego Kierowcy" (Monitor Polski Nr A-58, poz. 897).
2.
W przypadku cofnięcia kierowcy odznaki "Wzorowego Kierowcy" traci on również uprawnienia przewidziane w § 3 uchwały nr 404 Prezydium Rządu z dnia 14 maja 1952 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Wzorowego Kierowcy" (Monitor Polski Nr A-49, poz. 671), przysługujące mu z tytułu posiadania wojskowej odznaki "Wzorowego Kierowcy".
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024