Zasady wydawania przez banki specjalne środków na fundusz płac przedsiębiorstwom wykonawstwa inwestycyjnego oraz zasady i tryb kontroli bankowej.

UCHWAŁA NR 294
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 18 kwietnia 1953 r.
w sprawie zasad wydawania przez banki specjalne środków na fundusz płac przedsiębiorstwom wykonawstwa inwestycyjnego oraz zasad i trybu kontroli bankowej.

W związku z przepisami § 1 ust. 1 uchwały nr 53 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1953 r. w sprawie wzmocnienia kontroli funduszu płac w gospodarce socjalistycznej (Monitor Polski Nr A-15, poz. 210) Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Banki specjalne dokonują końcowych wypłat miesięcznych na fundusz płac kontrolowanym przedsiębiorstwom wykonawstwa inwestycyjnego proporcjonalnie do wykonania planu produkcji oraz stosownie do przepisów uchwały nr 53 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1953 r. (Monitor Polski Nr A-15, poz. 210) tylko w oparciu o zatwierdzone plany funduszu płac i oświadczenia określone w § 5 tej uchwały, a przedkładane właściwym oddziałom banków specjalnych przez wszystkie jednostki organizacyjne gospodarki uspołecznionej działające według zasad rozrachunku gospodarczego.
§  2.
Przekroczenia planów funduszu płac ustalane są za okresy kwartalne w oparciu o wynikające z dokumentów księgowych dane sprawozdawcze z wykonania planów produkcji, planów zatrudnienia i planów funduszu płac.
§  3.
1.
Wypłaty środków na fundusz płac za pierwszą połowę miesiąca w formie zaliczki dokonywane są na podstawie dokumentów wypłaty bez obowiązku przedkładania bankowi oświadczenia wymienionego w § 1.
2.
Wypłaty środków na fundusz płac za każdy miesiąc kwartału objętego planem funduszu płac dokonywane są przez banki specjalne proporcjonalnie do procentu wykonania planu produkcji za dany miesiąc i na podstawie dokumentów określonych w § 1.
3.
Jeżeli zapotrzebowane do wypłaty środki na płace przekraczają wysokość środków wynikających z wyliczenia według ust. 2, wówczas wypłaty zapotrzebowanych środków dokonane być mogą:
1)
gdy ma to miejsce po raz pierwszy w kwartale, a zapotrzebowane środki nie przewyższają 5% kwot ustalonych według ust. 2 - na podstawie decyzji kierownika oddziału banku, wydanej w porozumieniu z kierownikiem zainteresowanego przedsiębiorstwa; w razie wydania decyzji odmownej decyzję ostateczną w sprawie dokonania tej wypłaty może podjąć centrala banku na wniosek dyrektora centralnego zarządu lub jednostki równorzędnej;
2)
gdy ma to miejsce po raz drugi w kwartale, a zapotrzebowane środki nie przewyższają 3% kwot ustalonych według ust. 2 - na podstawie decyzji dyrektora centralnego zarządu lub jednostki równorzędnej;
3)
gdy ma to miejsce po raz trzeci w kwartale oraz we wszystkich przypadkach zapotrzebowania środków przekraczających marże tolerancyjne określone w pkt 1 i 2 - na podstawie decyzji właściwego ministra.
§  4.
1.
W przypadkach gdy wypłacone w trybie ustalonym w § 3 środki za dany kwartał przekroczą kwoty planowanego funduszu płac bądź gdy przy niewykonaniu planu produkcji przekroczą kwoty odpowiadające procentowemu wykonaniu planu produkcji, przekroczenia te powinny być pokryte w drodze redystrybucji oszczędności osiągniętych w danym kwartale w innych jednostkach na podstawie decyzji dyrektora centralnego zarządu (jednostki równorzędnej) lub decyzji ministra w ramach resortu przy braku oszczędności w ramach danego centralnego zarządu.
2. 1
W razie gdy przekroczenia za dany kwartał nie będą mogły być pokryte w drodze redystrybucji - odpowiednią decyzję o pokryciu podejmie właściwy minister.
3.
Pozostałości nie wykorzystanego w poprzednim kwartale funduszu płac nie mogą być wykorzystane w następnych kwartałach.
§  5.
1.
Środki na wypłaty pracownikom produkcyjnym (inżynieryjno-technicznym i administracyjno-biurowym) oraz pracownikom administracji (umysłowym i fizycznym) z wyłączeniem środków na wypłatę premii wydaje bank do wysokości planowanego na dany kwartał funduszu płac tych pracowników, pomniejszonego o równowartość etatów nie obsadzonych, lecz objętych planem, z zastosowaniem jednak podziału na poszczególne miesiące kwartału.
2.
Wypłata środków w wysokości przekraczającej obliczony zgodnie z ust. 1 fundusz płac dokonana być może na podstawie zezwolenia właściwego ministra z jednoczesnym pokryciem przekroczenia w drodze redystrybucji wyłącznie w ramach odpowiedniego centralnego zarządu (jednostki równorzędnej).
§  6.
1.
Środki na bezosobowy fundusz płac bank wydaje tylko w granicach planowanego bezosobowego kwartalnego funduszu płac.
2.
W przypadku gdy zapotrzebowanie przedsiębiorstwa przekracza kwoty kwartalnego bezosobowego funduszu płac, wypłata przekroczenia może być dokonana tylko w ramach kwot zaplanowanych przez to przedsiębiorstwo w planie rocznym za zgodą jednostki zatwierdzającej plan.
§  7.
1.
Zezwolenia legalizujące przekroczenia kwartalnych planów funduszu płac powinny zawierać przyczyny powstania stwierdzonych przekroczeń oraz środki zaradcze zmierzające do likwidacji źródeł ich powstania.
2.
Zezwolenia legalizujące przekroczenia kwartalnych planów funduszu płac otrzymują do wiadomości:
1)
wydane na podstawie przepisów § 4 ust. 1 - resortowy wiceprezes Rady Ministrów, Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Minister Finansów;
2)
wydane na podstawie przepisów § 4 ust. 2 - Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Minister Finansów.
§  8.
Banki specjalne obowiązane są ściśle przestrzegać ustalonych w odpowiednich przepisach terminów dokonywania wypłat na fundusz płac.
§  9.
Właściwi ministrowie mogą przenieść udzielone im w niniejszej uchwale uprawnienia jedynie na podsekretarzy stanu, a w ministerstwach, w których nie powołano podsekretarzy stanu - na dyrektorów generalnych.
§  10.
Tryb i szczegółowe przepisy wykonawcze do postanowień niniejszej uchwały oraz wzory planistyczno-sprawozdawcze, jak również szczegółowy tryb bankowej kontroli funduszu płac regulują instrukcje banków specjalnych, zatwierdzone przez Ministra Finansów.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów oraz Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1953 r.
1 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 ust. 2 uchwały nr 502 z dnia 14 sierpnia 1956 r. w sprawie przekazania ministrom niektórych uprawnień zastrzeżonych Prezesowi Rady Ministrów i resortowym wiceprezesom Rady Ministrów (M.P.56.69.848) z dniem 24 sierpnia 1956 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-41.494

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady wydawania przez banki specjalne środków na fundusz płac przedsiębiorstwom wykonawstwa inwestycyjnego oraz zasady i tryb kontroli bankowej.
Data aktu: 18/04/1953
Data ogłoszenia: 09/05/1953
Data wejścia w życie: 01/07/1953