Przeprowadzenie w roku 1953 dorocznego spisu rolnego.

UCHWAŁA NR 287
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 18 kwietnia 1953 r.
w sprawie przeprowadzenia w roku 1953 dorocznego spisu rolnego.

W celu usprawnienia akcji spisu powierzchni użytków i zasiewów oraz pogłowia zwierząt gospodarskich, jaki przeprowadzany jest corocznie na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1949 r. w sprawie statystyki produkcji rolnej (Dz. U. Nr 47, poz. 353), jak również w celu przygotowania należytych podstaw do kontroli wyników tego spisu Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Spis powierzchni użytków rolnych i zasiewów oraz pogłowia zwierząt gospodarskich (zwany dalej w skróceniu "spisem") będzie przeprowadzony w okresie od 5 do 10 czerwca 1953 r.
2.
W tym terminie prace spisowe powinny być dokonane z pierwszeństwem przed wszystkimi innymi pracami statystyczno-sprawozdawczymi.
§  2.
1.
Ministerstwo Rolnictwa, a w odniesieniu do obszaru m. st. Warszawy i m. Łodzi oraz miast stanowiących powiaty Ministerstwo Gospodarki Komunalnej skontrolują w terminie do dnia 15 maja 1953 r., czy wszystkie prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych posiadają dane dotyczące powierzchni geograficznej i powierzchni użytków rolnych i innych gruntów, które zostały opracowane w toku działalności Komisji Głównej do Ustalenia Powierzchni Użytków, powołanej przy b. Głównym Urzędzie Pomiarów Kraju zarządzeniem nr 129 Prezesa Rady Ministrów i Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 17 lipca 1951 r. (Monitor Polski Nr A-69, poz. 898, §§ 6 i 7).
2.
Aktualizacja danych, które w międzyczasie mogły ulec zmianie na skutek błędów oraz rozbieżności i różnic w dokumentacji, o której mowa w ust. 1, powinna nastąpić w drodze ponownej kontroli dokonanej przez właściwe organy prezydiów rad narodowych lub przedsiębiorstwa z wyjaśnieniem różnic i uwidocznieniem rzeczywistego stanu rzeczy stosownie do art. 8 ust. 2 dekretu z dnia 24 kwietnia 1952 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 24, poz. 162).
3.
Niezależnie od prac określonych w ust. 1 i 2 Ministerstwo Rolnictwa w czasie od 11 do 30 czerwca 1953 r. dokona kontrolnych pomiarów powierzchni użytków i zasiewów na terenach gromad wskazanych przez Główny Urząd Statystyczny.
§  3.
Spisu w gminach dokonują sołtysi na terenie swoich gromad przy pomocy miejscowego aktywu społecznego, w miastach - rachmistrze spisowi z udziałem aktywu społecznego i młodzieżowego, w gospodarstwach państwowych - kierownicy tych gospodarstw, a w spółdzielniach produkcyjnych - zarządy spółdzielni.
§  4.
1.
Kierownictwo spisem należy do Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Władzami spisowymi w terenie są prezydia wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gminnych rad narodowych.
3.
Władze spisowe działają przez pełnomocników spisowych na województwa, powiaty, miasta, gminy i gromady.
4.
Przy prezydiach powiatowych, miejskich i gminnych rad narodowych działają powoływane przez te prezydia powiatowe, miejskie i gminne komisje spisowe. W skład komisji wchodzą przedstawiciele administracji rolnej, a na szczeblu powiatu również osoby, które wchodziły w skład komisji powiatowych do ustalenia powierzchni użytków rolnych i innych gruntów w związku z pracami Komisji Głównej (§ 2 ust. 1).
§  5.
Organami terenowymi władz spisowych powołanych do wykonania zadań są:
1)
na szczeblu wojewódzkim - wydziały rolnictwa i leśnictwa oraz wydziały statystyki prezydiów wojewódzkich rad narodowych i działy rolnictwa i leśnictwa wojewódzkich komisji planowania gospodarczego;
2)
na szczeblu powiatowym - wydziały rolnictwa i leśnictwa prezydiów powiatowych rad narodowych i statystycy powiatowi;
3)
na szczeblu gminnym - referaty rolne prezydiów gminnych rad narodowych;
4)
na szczeblu gromadzkim - sołtysi.
§  6.
1.
Sposób i terminarz przeprowadzenia czynności spisowych, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1949 r. w sprawie statystyki produkcji rolnej (Dz. U. Nr 47, poz. 353), jak również skład i zasady działania komisji spisowych ustali instrukcja, wydana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za zgodą Prezesa Rady Ministrów, Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrów: Rolnictwa, Państwowych Gospodarstw Rolnych i Leśnictwa.
2.
Za właściwe i terminowe przeprowadzenie akcji spisowej w terenie odpowiedzialne są prezydia rad narodowych, które obowiązują następujące nieprzekraczalne terminy zakończenia prac spisowych na poszczególnych szczeblach:
1)
w gminach - do 18 czerwca 1953 r.;
2)
w powiatach - do 25 czerwca 1953 r.
3.
Prezydia powiatowych rad narodowych mają obowiązek najdalej w dniu 25 czerwca 1953 r. odesłać materiał spisowy do Głównego Urzędu Statystycznego.
4.
Zobowiązuje się Główny Urząd Statystyczny do opracowania pierwszych prowizorycznych wyników spisu w terminie do dnia 20 lipca 1953 r.
§  7.
Zobowiązuje się:
1)
Centralny Urząd Gospodarki Materiałowej - do terminowego zaopatrzenia Głównego Urzędu Statystycznego w odpowiednią ilość papieru niezbędnego na druki do przeprowadzenia akcji spisowej;
2)
Centralny Urząd Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa - do wydania stosownych zarządzeń zabezpieczających terminowe wykonanie druków spisowych w jednej z drukarń w Warszawie.
§  8.
1.
W ramach kwot, posiadanych przez prezydia wojewódzkich rad narodowych w budżetach terenowych na wydatki związane z dorocznym spisem rolnym na rok 1953 (część 15, dział 10, rozdział 8), przeznacza się sumę 750.000 zł na nagrody pieniężne dla organów spisowych wyróżniających się przy spisie.
2.
Upoważnia się Urząd Rady Ministrów (Zespół II) do dokonania podziału kwoty określonej w ust. 1 między poszczególne prezydia rad narodowych według zasad uzgodnionych z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz wszystkim zainteresowanym ministrom i kierownikom urzędów centralnych.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024