Przyznawanie uprawnień do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 18 kwietnia 1953 r.
w sprawie przyznawania uprawnień do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia.

Na podstawie § 11 uchwały nr 583 Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1952 r. w sprawie dodatkowej powierzchni mieszkalnej (Monitor Polski Nr A-83, poz. 1326) zarządza się, co następuje:
§  1.
Uprawnienie do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia przysługuje:
1)
stałym nosicielom duru brzusznego, durów rzekomych i czerwonki,
2)
osobom, u których stwierdza się stany chorobowe przewlekłe, wymagające izolacji bądź uniemożliwiające wspólne zamieszkanie w jednym pomieszczeniu, o ile ich leczenie w zakładzie opieki zdrowotnej zamkniętej nie jest celowe lub możliwe; dotyczyć to może w szczególności następujących stanów chorobowych:
a)
gruźlica płuc oraz gruźlica jamy ustnej i gardzieli,
b)
choroby skóry, wzbudzające odrazę wśród otoczenia, a w szczególności cuchnące ropienie dużych płatów skóry lub choroby skóry wywołujące w następstwie ubytek w twarzy,
c)
zanikowy nieżyt śluzówki nosa (ozena), połączony z wydzielaniem odrażającej woni,
d)
nietrzymanie kału i moczu,
e)
nowotwory, powodujące wydzielanie odchodów o odrażającej woni,
f)
roztrzeń oskrzeli (bronchoectasis) lub zgorzel płuc, związane z wydalaniem cuchnącej plwociny,
g)
ciężkie choroby psychiczne lub psychonerwice,
h)
choroba umysłowa lub ciężki niedorozwój umysłowy dziecka w rodzinach wielodzietnych,
i)
padaczka z częstymi napadami przy głębokich zaburzeniach w psychice,
j)
porażenia całkowite, powstałe w następstwie wylewów krwawych bądź stwardnienia rozsianego do mózgu, a połączone ze stałym zanieczyszczaniem się,
k)
zwężenie krtani w przypadkach zastosowania rurki tracheotomijnej,
l)
ciężkie postacie dusznicy bolesnej z długotrwałymi atakami bólów dławicowych i niepokoju,
m)
sztuczny odbyt,
n)
przetoki pęcherzowo-pochwowe u kobiet.
§  2.
Powołuje się komisje lekarskie:
1)
przy wydziałach zdrowia prezydiów powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty, dzielnicowych) rad narodowych, zwane dalej "komisjami opiniodawczymi" oraz
2)
przy wydziałach zdrowia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi), zwane dalej "komisjami orzekającymi".
§  3.
1.
W skład komisji opiniodawczej wchodzą: przewodniczący, jego zastępca oraz członkowie, powołani przez wydział zdrowia prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej spośród lekarzy zatrudnionych w zakładach leczniczych podległych temu wydziałowi zdrowia.
2.
Komisja opiniodawcza spełnia swoje czynności w trzyosobowych kompletach, w których skład wchodzą przewodniczący bądź jego zastępca oraz dwaj członkowie, wyznaczeni spośród lekarzy zatrudnionych w przychodni rejonowej bądź ośrodku zdrowia, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o dodatkową powierzchnię mieszkalną. W miarę możności jeden z lekarzy biorących udział w komplecie powinien być specjalistą w zakresie opiniowanych przypadków chorobowych.
§  4.
1.
W skład komisji orzekającej wchodzą przewodniczący, jego zastępca oraz członkowie, powołani przez wydział zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej spośród lekarzy specjalistów II stopnia, wyróżniających się wynikami pracy zawodowej i postawą społeczno-polityczną.
2.
Komisja orzekająca rozpoznaje sprawy w kompletach trzyosobowych pod przewodnictwem przewodniczącego lub jego zastępcy oraz w obecności dwóch członków, z których jeden powinien być specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych, drugi zaś - w zakresie specjalności właściwej dla rozpoznawanego przypadku.
§  5.
1.
Z wnioskiem o przyznanie uprawnień do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia może wystąpić:
1)
osoba określona w § 1, zwana dalej "chorym", bądź jej opiekun albo
2)
osoba zamieszkująca wspólnie z chorym, jeżeli chory nie zamierza wystąpić z wnioskiem.
2.
Wniosek (ust. 1) składa się do komisji opiniodawczej, działającej przy wydziale zdrowia, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania chorego.
3.
Wniosek złożony przez chorego (opiekuna) powinien zawierać jego nazwisko, imię, wiek i adres oraz wskazanie podstawy ubiegania się o dodatkową powierzchnię mieszkalną, a wniosek złożony przez osobę zamieszkującą z chorym - ponadto szczegółowy opis stanu zdrowia chorego.
4.
Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie organu dysponującego mieszkaniem według wzoru, stanowiącego załącznik nr 4 do uchwały nr 583 Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1952 r. (Monitor Polski Nr A-83, poz. 1326).
5.
Do wniosku złożonego przez chorego (opiekuna) należy dołączyć ponadto:
1)
świadectwo o stanie zdrowia, wydane przez lekarza, pod którego opieką chory się znajduje, oraz
2)
wyniki badań pomocniczych, o ile są niezbędne do ustalenia rozpoznania choroby, mającej stanowić podstawę do uzyskania dodatkowej powierzchni mieszkalnej.
§  6.
W przypadku gdy wniosek lub dołączone do niego dowody nie odpowiadają warunkom określonym w § 5 ust. 3-5, przewodniczący komisji opiniodawczej nie później niż w ciągu tygodnia od dnia złożenia wniosku wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia braków.
§  7.
1.
Komisja opiniodawcza wydaje opinie o potrzebie przyznania dodatkowej powierzchni mieszkalnej na podstawie:
1)
dowodów wymienionych w § 5 ust. 4 i ust. 5,
2)
danych o stanie zdrowia chorego, znajdujących się w posiadaniu przychodni rejonowej bądź ośrodka zdrowia, właściwego ze względu na miejsce jego zamieszkania,
3)
wyników badania chorego przez komisję w pełnym składzie, a w przypadku choroby obłożnej przez wyznaczonego członka komisji,
4)
wyników wizji lokalnej mieszkania, dokonanej przez wyznaczonego członka komisji.
2.
Z danych, wymienionych w ust. 1 pkt 2, o ile są istotne dla sprawy, sporządza się wyciągi, a z czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i pkt 4 - krótkie protokoły oraz dołącza się je do akt sprawy.
3.
W przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia chorego komisja wzywa w celu złożenia wyjaśnień lekarza, pod którego opieką chory się znajduje.
4.
Komisja może wydać opinię negatywną bez zbadania chorego i dokonania wizji lokalnej, jeżeli z treści wniosku i załączonych do niego dowodów wynika, że wniosek jest oczywiście bezzasadny.
§  8.
1.
Opinia komisji opiniodawczej powinna być sporządzona według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia i jest poufna.
2.
Komisja opiniodawcza przesyła swoją opinię wraz z aktami do komisji orzekającej nie później niż w ciągu jednego miesiąca od dnia złożenia wniosku bądź uzupełnienia jego braków (§ 6).
§  9.
1.
Komisja orzekająca wydaje orzeczenie o przyznaniu bądź odmowie uprawnień do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia według wzoru, stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia, w oparciu o opinię komisji opiniodawczej, po zapoznaniu się z aktami sprawy.
2.
Jeżeli przyczyny uzasadniające przyznanie dodatkowej powierzchni mieszkalnej mogą ustąpić, komisja orzekająca określa termin ważności orzeczenia.
3.
W przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia chorego komisja orzekająca może zażądać uzupełnienia opinii bądź dostarczenia dodatkowych wyników badań pomocniczych.
4.
Komisja orzekająca nie później niż w ciągu miesiąca od dnia otrzymania opinii bądź danych, o których mowa w ust. 3, doręcza orzeczenie choremu (opiekunowi), a w przypadku złożenia wniosku przez osobę zamieszkującą wspólnie z chorym - organowi dysponującemu mieszkaniem.
5.
Odpis orzeczenia wraz z aktami przechowuje się w wydziale zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  10.
Za udział w poszczególnych posiedzeniach komisji opiniodawczych i orzekających przysługuje przewodniczącemu komisji oraz jego zastępcy wynagrodzenie w wysokości 50 zł, a członkom komisji - w wysokości 38 zł.
§  11.
Lokal i obsługę biurową zapewniają komisjom właściwe wydziały zdrowia.
§  12.
Uprawnienia do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia, przyznane na podstawie przepisów dotychczasowych, tracą ważność z upływem 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Komisja Opiniodawcza przy Wydziale Zdrowia Prezydium Powiatowej (Miejskiej, Dzielnicowej) Rady Narodowej

w .........................................

Nr ..........

...................., dnia .................... 195... r.

Poufne

Komisja Orzekająca przy Wydziale Zdrowia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w ....................

OPINIA

Komisja Opiniodawcza w składzie:

przewodniczący ..................................................................................................

członkowie ...................................................................................................................................

lekarze Przychodni Rejonowej (Ośrodka Zdrowia) w ................................ stwierdza, iż ob.

......................................................................................................................

(nazwisko i imię)

......................................................................................................................................................

(data urodzenia) (zamieszkały (a)

............................................................................................... legitymujący się dowodem

(stan cywilny) .................... (zawód)

osobistym (kartą meldunkową*)) nr ...................., wydanym przez ...................., cierpi na ........................................................

(wymienić schorzenie)

W związku z tym Komisja Opiniodawcza na podstawie § 1 pkt .......... lit. .......... oraz §§ 7 i 8 zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 kwietnia 1953 r. w sprawie przyznawania uprawnień do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia (Monitor Polski Nr A-38, poz. 476) zgłasza wniosek o przyznanie - odmówienie przyznania*) ob. ................................ uprawnień do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia na okres do dnia ....................*).

Uzasadnienie:

.....................................................................................................................

................................................................................................................

Załącznik: akta

Przewodniczący:

...............................

Członkowie:

..............................

..........................

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Komisja Orzekająca przy Wydziale Zdrowia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w .............................

......................... dnia .................... 195... r.

ORZECZENIE

Komisja Orzekająca w składzie:

przewodniczący .........................................................................................................................

członkowie ......................................................................................................

na podstawie § 1 pkt .......... lit. .......... oraz § 9 ust. 1 i 2*) zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 kwietnia 1953 r. w sprawie przyznawania uprawnień do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia (Monitor Polski Nr A-38, poz. 476):

I.

stwierdza, że ob. ......................................................................................................................

(nazwisko i imię) (data urodzenia)

zamieszkały (a) ............................................................................................................. cierpi na

(stan cywilny) (zawód)

......................................................................................................................

(wymienić schorzenie)

II.

przyznaje - odmawia przyznania*) ob. ................................ uprawnienia do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia na okres do dnia ...........................*).

Uzasadnienie:

......................................................................................................................

.................................................................................................................

Przewodniczący:

.....................................

Członkowie:

.....................................

................................

*) Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-38.476

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przyznawanie uprawnień do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia.
Data aktu: 18/04/1953
Data ogłoszenia: 30/04/1953
Data wejścia w życie: 30/04/1953