Warunki zajmowania budynków i lokali przez przedstawicielstwa dyplomatyczne i cudzoziemski personel tych przedstawicielstw oraz przez urzędy konsularne i personel tych urzędów, posiadający obywatelstwo kraju wysyłającego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 17 marca 1953 r.
w sprawie warunków zajmowania budynków i lokali przez przedstawicielstwa dyplomatyczne i cudzoziemski personel tych przedstawicielstw oraz przez urzędy konsularne i personel tych urzędów, posiadający obywatelstwo kraju wysyłającego.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 6 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o publicznej gospodarce lokalami (Dz. U. z 1950 r. Nr 36, poz. 343) zarządza się, co następuje:
§  1.
Budynki oraz lokale mieszkalne i użytkowe, zajmowane przez przedstawicielstwa dyplomatyczne i cudzoziemski personel tych przedstawicielstw oraz przez urzędy konsularne i personel tych urzędów, posiadający obywatelstwo kraju wysyłającego, przydzielone w trybie i na warunkach określonych w niniejszym zarządzeniu, są wyłączone spod przepisów dekretu o publicznej gospodarce lokalami.
§  2.
Budynki i lokale, o których mowa w § 1, przydzielane są przez Ministerstwo Gospodarki Komunalnej na wniosek przedstawicielstw, urzędów lub osób, wymienionych w § 1, skierowany za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
§  3.
Przydział następuje na piśmie, które doręcza się interesowanym za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
§  4.
Przydziały są imienne i przydzielony budynek lub lokal nie może być przedmiotem zamiany, dzierżawy lub najmu (poddzierżawy lub podnajmu).
§  5. 1
Przedstawicielstwa, urzędy lub osoby, na rzecz których nastąpił przydział, opłacają czynsz najmu lub dzierżawy zgodnie z przepisami dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali (Dz. U. z 1953 r. Nr 35, poz. 152, z 1956 r. Nr 17, poz. 92 i z 1958 r. Nr 35, poz. 155), przy czym wysokość czynszu za lokale mieszkalne ustalana jest według tabeli nr 1 stanowiącej załącznik do ustawy z dnia 6 czerwca 1958 r. o zmianie dekretu o najmie lokali (Dz. U. Nr 35, poz. 155), a wysokość czynszu za lokale użytkowe według tabel nr 7-14 stanowiących załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1957 r. w sprawie czynszów za lokale użytkowe i wpłat na Fundusz Gospodarki Mieszkaniowej (Dz. U. Nr 48, poz. 229)
§  6.
Przedstawicielstwa, urzędy lub osoby wymienione w § 1, które zamierzają zwolnić przydzielony im budynek lub lokal, powinny zawiadomić o tym Ministerstwo Gospodarki Komunalnej za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, podając w zawiadomieniu datę zwolnienia budynku (lokalu).
§  7.
Ministerstwo Gospodarki Komunalnej wyda przedstawicielstwom, urzędom i osobom wymienionym w § 1 przydziały na zajmowane przez nie przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia budynki i lokale na podstawie wniosków złożonych w trybie przewidzianym w § 2.
§  8.
1.
Czynsz uiszczony przed ogłoszeniem niniejszego zarządzenia z góry za określony okres najmu bądź dzierżawy budynku lub lokalu, określonego w § 7, zostaje uznany jako dokonanie zapłaty za powyższy okres pod warunkiem przedłożenia Ministerstwu Gospodarki Komunalnej za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych dowodów, stwierdzających dokonanie zapłaty.
2.
Czynsz bieżący i czynsze zaległe za budynki i lokale określone w § 7 ustala się na podstawie § 5.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem pierwszym miesiąca następującego po ogłoszeniu.
1 § 5 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 30 czerwca 1958 r. (M.P.58.52.309) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 lipca 1958 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-37.467

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Warunki zajmowania budynków i lokali przez przedstawicielstwa dyplomatyczne i cudzoziemski personel tych przedstawicielstw oraz przez urzędy konsularne i personel tych urzędów, posiadający obywatelstwo kraju wysyłającego.
Data aktu: 17/03/1953
Data ogłoszenia: 29/04/1953
Data wejścia w życie: 01/05/1953