Rozliczenia banków państwowych z budżetem centralnym z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat.

UCHWAŁA NR 250
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 kwietnia 1953 r.
w sprawie rozliczeń banków państwowych z budżetem centralnym z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
Przepisy niniejszej uchwały stosuje się do banków państwowych, objętych uchwałą Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 1951 r. w sprawie zasad systemu finansowego banków państwowych (Monitor Polski Nr A-4, poz. 44), zwanych w dalszym ciągu niniejszej uchwały "bankami".
§  2.
Banki obowiązane są uiszczać wpłaty z zysku, o których mowa w § 4, na rzecz budżetu centralnego.
§  3.
Wpłaty z zysku powinny być uiszczane na rachunek dochodów budżetowych Wydziału Finansowego Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy w oddziale Narodowego Banku Polskiego.

Rozdział  2.

Zasady i tryb rozliczeń wpłat z zysku.

§  4.
Wpłatę z zysku stanowi część zysku bilansowego pozostała po potrąceniu określonych przez Ministra Finansów kwot przeznaczonych na zasilenie funduszów; statutowego, rezerwowego i specjalnych - niemniej jednak niż 50% osiągniętego zysku.
§  5.
Banki obowiązane są uiszczać:
1)
co kwartał - planowe wpłaty z zysku w wysokości 1/8 części zysku, przewidzianego w zatwierdzonym przez Ministra Finansów budżecie banku na dany rok;
2)
wpłaty z zysku wynikające z rozliczenia rocznego:
a)
wstępne na podstawie sporządzonego bilansu rocznego,
b)
ostateczne na podstawie zatwierdzonego przez Ministra Finansów bilansu rocznego,
§  6.
1.
Banki obowiązane są uiszczać wpłaty planowe (§ 5 pkt 1) w terminie do dnia 30 ostatniego miesiąca każdego kwartału za dany kwartał.
2.
Wstępne rozliczenie wpłat z zysku (§ 5 pkt 2 lit. a) powinno być dokonane w terminie 10 dni od daty sporządzenia bilansu.
3.
Ostateczne rozliczenie wpłat z zysku (§ 5 pkt 2 lit. b) powinno być dokonane w terminie dwutygodniowym po zatwierdzeniu bilansu rocznego.
4.
Za termin sporządzenia bilansu uważa się dzień, w którym bilans został przesłany do zatwierdzania, za termin zaś zatwierdzenia bilansu uważa się dzień, w którym bilans został zatwierdzony.
§  7.
Wpłaty wynikające z rozliczeń, o których mowa w § 6 ust. 2 i 3, powinny być dokonane jednocześnie ze złożeniem rozliczenia.
§  8.
Stwierdzona na podstawie zatwierdzonego bilansu rocznego nadpłata z tytułu wpłat z zysku podlega zaliczeniu na poczet najbliższych wpłat banku z tego tytułu.

Rozdział  3.

Zasady i tryb rozliczeń dotacji.

§  9.
1.
Straty planowe przewidziane w zatwierdzonym przez Ministra Finansów budżecie banku na dany rok podlegają pokryciu z dotacji z budżetu centralnego, przewidzianej na ten okres.
2.
Dotacji udziela się:
1)
za I, II i III kwartał w terminie do dnia 30 pierwszego miesiąca po upływie każdego kwartału - na podstawie składanych Ministerstwu Finansów kwartalnych sprawozdań z wykonania budżetu banku - w wysokości ustalonej w tym sprawozdaniu straty za dany kwartał, z tym jednak że suma wypłaconej dotacji nie może przekroczyć 1/4 części sumy zatwierdzonej rocznej straty planowej, przewidzianej w budżecie banku;
2)
za IV kwartał w terminie do ostatniego dnia tego kwartału - w wysokości 1/3 sumy wypłaconej za trzy poprzednie kwartały.
§  10.
Rozliczenie z otrzymanych dotacji na pokrycie strat (§ 9) następuje na podstawie zatwierdzonego przez Ministra Finansów bilansu rocznego banku w terminie podanym w § 6 ust. 3.
§  11.
1.
Jeżeli z zatwierdzonego bilansu rocznego wynika niższa strata od wypłaconej dotacji, różnica podlega zwrotowi do budżetu centralnego w terminie podanym w § 6 ust. 3 jednocześnie ze złożeniem rozliczenia.
2.
Jeżeli z zatwierdzonego bilansu rocznego wynika strata wyższa od dotacji przewidzianej w budżecie centralnym - dodatkowa dotacja może być udzielona w trybie przepisów o wykonywaniu budżetu Państwa.

Rozdział  4.

Sprawozdawczość i kontrola.

§  12.
1.
Banki obowiązane są przedkładać organowi finansowemu (§ 3) w terminie 15 dni od daty stwierdzenia przez Ministra Finansów budżetu banku zestawienie planowanych na dany rok (z podziałem na kwartały) wpłat z zysku lub dotacji z budżetu centralnego na pokrycie strat, udokumentowane uwzględnionym przez bank odpisem pisma Ministra Finansów, zatwierdzającego budżet banku na dany rok.
2.
W przypadku zmiany wysokości zatwierdzonej w budżecie na dany rok nadwyżki lub straty banki obowiązane są o dokonanej zmianie zawiadomić w terminie dni 10 od daty tej zmiany organ finansowy (§ 3) dołączając uwierzytelniony przez bank odpis pisma Ministra Finansów zatwierdzającego zmianę.
§  13.
1.
Banki obowiązane są w terminach przewidzianych na dokonanie wpłat z zysku (§ 6) przedkładać organowi finansowemu (§ 3) oraz Ministerstwu Finansów deklaracje, wykazując w nich wysokość dokonanej wpłaty oraz podstawę jej obliczenia bądź rozliczenia. Do deklaracji rocznej przedkładanej organowi finansowemu należy ponadto dołączyć poświadczenie Ministerstwa Finansów o wynikającej z zatwierdzonego bilansu rocznego banku ostatecznej nadwyżce za dany rok.
2.
Przepisy ust. 1 mają odpowiednie zastosowanie przy rozliczaniu się z otrzymanych dotacji (§ 9).
§  14.
Minister Finansów ustali obowiązek organu finansowego i innych jednostek w zakresie kontroli banków co do wykonywania niniejszej uchwały oraz ustali wzory zestawień i deklaracji, o których mowa w §§ 12 i 13.

Rozdział  5.

Przepisy szczególne i końcowe.

§  15.
W sprawach nie uregulowanych przepisami niniejszej uchwały mają zastosowanie przepisy dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) i dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 56, poz. 506).
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024