Zasady i tryb rozliczania wypłat na inwestycje limitowe 1952 r. inwestorów objętych lub rozliczających się z budżetem Państwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 marca 1953 r.
w sprawie zasad i trybu rozliczania wypłat na inwestycje limitowe 1952 r. inwestorów objętych lub rozliczających się z budżetem Państwa.

Na podstawie § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
Przepisy ogólne.
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o środkach własnych, należy rozumieć, że jest mowa:
1)
w zakresie amortyzacji - o środkach planowej lub ponadplanowej amortyzacji indywidualnej i scentralizowanej, która została przekazana do oddziałów banków finansujących inwestycje inwestorów bezpośrednich do dnia 31 grudnia 1952 r.,
2)
w zakresie środków przekazanych przez Naczelną Radę Odbudowy m. st. Warszawy - o środkach, które wpłynęły do banków finansujących inwestycje do dnia 31 grudnia 1952 r. i które nie zostaną przeniesione na rachunki akumulacji środków własnych 1953 r. stosownie do ustaleń § 19 zarządzenia,
3)
w zakresie innych środków własnych - o środkach planowych lub ponadplanowych, które wpłynęły do oddziałów banków finansujących inwestycje inwestorów bezpośrednich do dnia 31 grudnia 1952 r.
§  2.
1.
Wszyscy inwestorzy bezpośredni, objęci lub rozliczający się z budżetem Państwa, są obowiązani uzgodnić z bankami finansującymi inwestycje do dnia 30 kwietnia 1953 r. rachunki inwestycyjne w zakresie wypłat i akumulacji środków własnych - według stanu na dzień 31 grudnia 1952 r. z uwzględnieniem sprostowań dokonanych po tym dniu. Inwestorzy bezpośredni, objęci lub rozliczający się z budżetami miast nie stanowiących powiatów, są obowiązani dokonać tych uzgodnień do dnia 20 kwietnia 1953 r.
2.
Dalsze przepisy zarządzenia nie dotyczą kredytów antycypacyjnych udzielonych przez banki w ciągu 1952 r. i do dnia 31 grudnia 1952 r. nie spłaconych. Jednostki budżetowe powinny wypłaty z tych kredytów przenieść według stanu na dzień 31 grudnia 1952 r. na konto wierzycieli.
3.
Niedopełnienie przez inwestorów bezpośrednich obowiązków określonych w ust. 1 nie wstrzymuje dokonywania przez banki finansujące inwestycje czynności określonych w dalszych przepisach zarządzenia. W tych przypadkach banki specjalne przyjmą do swojej sprawozdawczości stany rachunków odpowiednich inwestorów według zapisów bankowych.
4.
Banki finansujące inwestycje prześlą naczelnym organom administracji państwowej i innym urzędom centralnym do dnia 10 maja 1953 r. wykazy inwestorów objętych lub rozliczających się z budżetem centralnym, którzy nie wykonali obowiązków określonych w ust. 1. Banki finansujące inwestycje prześlą w tymże terminie analogiczne wykazy inwestorów objętych budżetami terenowymi prezydiom właściwych rad narodowych.

Czynności w zakresie inwestorów objętych lub rozliczających się z budżetem centralnym.

§  3.
W terminie do dnia 15 maja 1953 r. banki finansujące inwestycje w zakresie inwestorów objętych lub rozliczających się z budżetem centralnym dokonają następujących czynności:
1)
przeniosą na rachunki zbiorcze centralnych zarządów (jednostek równorzędnych) w ramach poszczególnych rozdziałów budżetowych:
a)
wypłaty środków inwestycyjnych z rachunków inwestorów bezpośrednich będących przedsiębiorstwami działającymi na zasadach rozrachunku gospodarczego, a podporządkowanymi centralnym zarządom (jednostkom równorzędnym);
b)
środki własne akumulowane na rachunkach inwestorów bezpośrednich wymienionych pod lit. a);
c)
pozostałości na rachunkach scentralizowanej amortyzacji, nie przelane na rachunki inwestorów bezpośrednich do dnia 31 grudnia 1952 r.; pozostałości te podlegają przeniesieniu na zbiorczy rachunek środków własnych centralnego zarządu (jednostki równorzędnej), utworzony w ramach rozdziału budżetowego dotyczącego działu Narodowego Planu Gospodarczego, którym jest objęta zasadnicza działalność gospodarcza centralnego zarządu (jednostki równorzędnej);
2)
przeniosą na rachunki zbiorcze właściwych dysponentów II stopnia w ramach poszczególnych rozdziałów budżetowych:
a)
wypłaty środków inwestycyjnych z rachunków inwestorów bezpośrednich, będących jednostkami budżetowymi,
b)
środki własne akumulowane na rachunkach inwestorów bezpośrednich określonych pod lit. a).
§  4.
Po dokonaniu czynności, o których mowa w §§ 2 i 3, banki finansujące inwestycje prześlą do dnia 25 maja 1953 r. w ramach poszczególnych rozdziałów budżetowych:
1)
centralnym zarządom (jednostkom równorzędnym) sprawozdania ze stanów zbiorczych rachunków utworzonych zgodnie z przepisami § 3 dla wypłat i akumulacji środków własnych dotyczących przedsiębiorstw działających na zasadach rozrachunku gospodarczego, sporządzone według wzorów obowiązujących w zakresie wykonywania § 78 ust. 5 przepisów o rachunkowości budżetowej, stanowiących załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1951 r. (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-101, poz. 1477 i z 1953 r. Nr A-21, poz. 273);
2)
naczelnym organom administracji państwowej i innym urzędom centralnym sprawozdania z końcowego stanu rachunków wypłat i środków własnych przedsiębiorstw podległych im bezpośrednio, według wzorów wymienionych w pkt 1.
§  5.
Naczelne organy administracji państwowej i inne urzędy centralne uzgodnią z centralami banków finansujących inwestycje w terminie do dnia 25 czerwca 1953 r. zbiorcze kwoty wypłat i środków własnych dotyczących poszczególnych rozdziałów budżetowych.
§  6.
Jednostki budżetowe w celu dokonania uzgodnień, o których mowa w §§ 2 i 5, sporządzają i składają bankom finansującym inwestycje sprawozdania o wydatkach na inwestycje limitowe według wzoru nr 29, stanowiącego załącznik do powołanych w § 4 pkt 1 przepisów o rachunkowości budżetowej. Banki potwierdzą sumy wykazane w rubrykach 6, 7 i 8 tych sprawozdań zatrzymując jeden egzemplarz dla swoich potrzeb.
§  7.
Po dokonaniu uzgodnień, o których mowa w § 5, centrale banków finansujących inwestycje złożą Ministerstwu Finansów do dnia 15 lipca 1953 r. w układzie szczegółowej klasyfikacji wydatków budżetowych sprawozdania roczne z wykonania planów pokrycia finansowego inwestycji 1952 r. objętych budżetem centralnym, przedstawiające wypłaty, akumulację środków własnych oraz wysokość wypłat obciążających budżet centralny.
§  8.
Po złożeniu sprawozdania określonego w § 7 banki finansujące inwestycje przeprowadzą kompensatę wypłat i środków własnych, zaksięgowanych na rachunkach zbiorczych wymienionych w § 3 lub na rachunkach inwestorów będących przedsiębiorstwami podległymi bezpośrednio naczelnym organom administracji państwowej (innym urzędom centralnym).
§  9.
Po dokonaniu kompensaty określonej w § 8 banki finansujące inwestycje odprowadzą do dnia 31 lipca 1953 r. na rachunek Ministerstwa Finansów - część 12, dział 6 "Przelewy", rozdział 3 "Inne rozliczenia z lat ubiegłych":
1)
nadwyżki kwot zaksięgowanych na zbiorczych rachunkach środków własnych centralnych zarządów (jednostek równorzędnych) i innych dysponentów II stopnia stosownie do przepisów § 3 ponad kwoty zaksięgowane na zbiorczych rachunkach wypłat wymienionych jednostek;
2)
nadwyżki kwot środków własnych figurujących na rachunkach inwestorów bezpośrednich, będących przedsiębiorstwami podległymi bezpośrednio naczelnym organom administracji państwowej i innym urzędom centralnym, ponad kwoty figurujące na ich rachunkach wypłat.
§  10.
1.
Po dokonaniu czynności, o których mowa w poprzednich paragrafach, banki finansujące inwestycje obciążą konto 5200 "Środki budżetu centralnego na inwestycje" sumą wypłat środków budżetowych, ustaloną w drodze kompensaty dokonanej zgodnie z przepisami § 8.
2.
Nie wykorzystane kwoty środków budżetowych budżetu centralnego pozostają w bankach finansujących inwestycje do wykorzystania w roku 1953.
3.
Jeżeli suma wypłat, dokonanych w ramach otwartych kredytów budżetowych, przewyższa stan środków budżetu centralnego, przelanych bankowi finansującemu inwestycje w 1952 r., a figurujących na koncie 5200, bank uzupełni brakującą sumę ze środków budżetu centralnego na inwestycje przelanych bankowi w 1953 r. i dokona w tym celu przeksięgowania z konta 5000 na konto 5200.

Czynności w zakresie inwestorów objętych lub rozliczających się z budżetami terenowymi.

§  11.
1.
W terminie do dnia 10 maja 1953 r. banki finansujące inwestycje przeniosą na rachunki zbiorcze wydziałów prezydiów właściwych rad narodowych, w ramach poszczególnych rozdziałów budżetowych:
1)
wypłaty środków inwestycyjnych z rachunków inwestorów bezpośrednich objętych lub rozliczających się z danym budżetem jednostkowym;
2)
środki własne zakumulowane na rachunkach inwestorów bezpośrednich określonych w pkt 1.
2.
Czynności określone w ust. 1 odnoszące się do inwestorów objętych lub rozliczających się z budżetami miast nie stanowiących powiatów banki finansujące inwestycje wykonają w terminie do dnia 25 kwietnia 1953 r.
§  12.
1.
Po dokonaniu czynności, o których mowa w §§ 2 i 11, banki finansujące inwestycje prześlą do dnia 20 maja 1953 r., w ramach poszczególnych rozdziałów budżetowych, wydziałom prezydiów właściwych rad narodowych według wzorów obowiązujących w zakresie wykonywania § 78 ust. 5 powołanych w § 4 pkt 1 przepisów o rachunkowości budżetowej - sprawozdania ze stanu zbiorczych rachunków utworzonych zgodnie z przepisami § 11 dla wypłat i akumulacji środków własnych, dotyczących przedsiębiorstw działających na zasadach rozrachunku gospodarczego.
2.
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, dotyczące prezydiów miast nie stanowiących powiatów powinny być im przesłane do dnia 30 kwietnia 1953 r.
§  13.
1.
Wydziały prezydiów właściwych rad narodowych uzgodnią z bankami finansującymi inwestycje w terminie do dnia 31 maja 1953 r. rachunki zbiorcze wypłat i środków własnych utworzone zgodnie z przepisami § 11.
2.
Prezydia miast nie stanowiących powiatów dokonają uzgodnień wymienionych w ust. 1 do dnia 10 maja 1953 r.
§  14.
Jednostki budżetowe w celu dokonania uzgodnień, o których mowa w §§ 2 i 13, sporządzają i składają bankom finansującym inwestycje sprawozdania o wydatkach na inwestycje limitowe według wzoru nr 29, stanowiącego załącznik do powołanych w § 4 pkt 1 przepisów o rachunkowości budżetowej. Banki potwierdzą sumy wykazane w rubrykach 6, 7 i 8 tych sprawozdań, zatrzymując jeden egzemplarz dla swoich potrzeb.
§  15.
1.
Po uzgodnieniu rachunków, o których mowa w § 13, banki finansujące inwestycje złożą wydziałom finansowym prezydiów właściwych rad narodowych do dnia 15 czerwca 1953 r. w układzie szczegółowej klasyfikacji wydatków budżetowych sprawozdania roczne z wykonania planów pokrycia finansowego inwestycji 1952 r. objętych budżetami właściwych rad narodowych, zawierające wypłaty, akumulację środków własnych oraz wysokość wypłat obciążających budżet; sprawozdania przeznaczone dla prezydiów miast nie stanowiących powiatów powinny być przez banki złożone do dnia 15 maja 1953 r.
2.
Banki finansujące inwestycje prześlą Ministerstwu Finansów do dnia 15 lipca 1953 r. sporządzone w układzie szczegółowej klasyfikacji wydatków budżetowych zbiorcze sprawozdania roczne z wykonania planów pokrycia finansowego inwestycji 1952 r. jednostek powiązanych z budżetami terenowymi oddzielnie dla każdego województwa. Sprawozdania te obejmą wypłaty, akumulację środków własnych oraz wysokość wypłat obciążających budżet.
§  16.
Po złożeniu sprawozdań, określonych w § 15, banki finansujące inwestycje przeprowadzą kompensatę wypłat i środków własnych, zaksięgowanych na rachunkach zbiorczych wymienionych w § 11.
§  17.
Po dokonaniu kompensaty określonej w § 16 banki finansujące inwestycje odprowadzą do dnia 30 czerwca 1953 r. na rachunek dochodów właściwych budżetów terenowych, dział 6 "Przelewy", rozdział 4 "Inne rozliczenia z lat ubiegłych", nadwyżki kwot, zaksięgowanych stosownie do przepisów § 11 na zbiorczych rachunkach środków własnych wydziałów prezydiów rad narodowych, ponad kwoty zaksięgowane na zbiorczych rachunkach wypłat wymienionych wydziałów. Ponadto banki finansujące inwestycje odprowadzą na rachunek dochodów jednostkowych budżetów wojewódzkich dział 6 "Przelewy", rozdział 4 "Inne rozliczenia z lat ubiegłych", pozostałości scentralizowanej amortyzacji wydziałów prezydiów wojewódzkich rad narodowych nie przelanej na rachunki inwestorów bezpośrednich do dnia 31 grudnia 1952 r.
§  18.
1.
Po dokonaniu czynności, o których mowa w §§ 11-17, banki finansujące inwestycje obciążą konto 5240 "Środki budżetów terenowych na inwestycje" właściwych budżetów jednostkowych sumą wypłat ze środków budżetowych, ustaloną dla danego budżetu jednostkowego w drodze kompensaty dokonanej stosownie do § 16.
2.
Nie wykorzystane kwoty środków budżetów terenowych banki finansujące inwestycje odprowadzą do dnia 15 lipca 1953 r. na dochód budżetu centralnego, na rachunek Ministerstwa Finansów, część 12, dział 6 "Przelewy", rozdział 2 "Zwroty wydatków z lat ubiegłych", zawiadamiając równocześnie wydziały finansowe prezydiów właściwych rad narodowych (prezydiów miast nie stanowiących powiatów).

Rozliczenie środków Naczelnej Rady Odbudowy m. st. Warszawy.

§  19.
1.
W zakresie środków własnych, pochodzących ze środków Naczelnej Rady Odbudowy m. st. Warszawy, banki finansujące inwestycje ustalą do dnia 10 kwietnia 1953 r. wartość robót włączonych do planu inwestycyjnego z pokryciem ze środków Naczelnej Rady Odbudowy m. st. Warszawy i wykonanych rzeczowo do końca grudnia 1952 r., na podstawie oświadczeń inwestorów, podpisanych przez kierownika jednostki organizacyjnej będącej inwestorem oraz głównego księgowego.
2.
Różnica między ustaloną w ten sposób wartością wykonanych robót a kwotą przelaną przez Naczelną Radę Odbudowy m. st. Warszawy podlega przeniesieniu na rachunek środków własnych inwestora bezpośredniego na 1953 r.

Przepisy końcowe.

§  20.
Uchyla się przepis § 10 pkt 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 3 lipca 1952 r. w sprawie trybu akumulacji i rozliczania przeznaczonej na finansowanie inwestycji części amortyzacji środków trwałych przedsiębiorstw państwowych działających według zasad pełnego lub pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr A-64, poz. 992).
§  21.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-33.424

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb rozliczania wypłat na inwestycje limitowe 1952 r. inwestorów objętych lub rozliczających się z budżetem Państwa.
Data aktu: 26/03/1953
Data ogłoszenia: 18/04/1953
Data wejścia w życie: 01/01/1953, 18/04/1953