Tryb zatwierdzania rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 marca 1953 r.
w sprawie trybu zatwierdzania rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 4 i 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:

I.

Zatwierdzanie rocznych planów pokrycia dla jednostek objętych lub rozliczających się z budżetem centralnym.

§  1.
Przez użyte w zarządzeniu wyrazy "plany pokrycia" należy rozumieć plany pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953; przez wyraz "Instrukcja" należy rozumieć instrukcję Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1952 r. w sprawie planowania budżetowego nakładów inwestycyjnych objętych planem inwestycyjnym na rok 1953, stanowiącą załącznik nr 2 do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1952 r. w sprawie opracowania projektu budżetu Państwa na rok 1953 (Monitor Polski Nr A-60, poz. 913).
§  2.
Ministerstwo Finansów w terminie do dnia 25 marca 1953 r. prześle zatwierdzone przez Ministra Finansów zbiorcze plany pokrycia wraz z zestawieniami zbiorczymi po jednym egzemplarzu zainteresowanym ministerstwom (urzędom centralnym) i po trzy egzemplarze właściwym centralom banków finansujących inwestycje.
§  3.
1.
Na podstawie zatwierdzonych przez Ministra Finansów zbiorczych planów pokrycia ministerstwa (urzędy centralne) w terminie do dnia 31 marca 1953 r. przekażą zatwierdzone plany pokrycia w 1 egzemplarzu właściwym dysponentom II stopnia. W tymże terminie ministerstwa (urzędy centralne):
1)
zatwierdzą jednostkowe plany pokrycia dla podległych im bezpośrednio inwestorów bezpośrednich oraz dla własnych inwestycji;
2)
zatwierdzą zbiorcze plany pokrycia dla dysponentów II stopnia w zakresie tych rozdziałów budżetowych, które obejmują po kilku dysponentów II stopnia, a dla których Minister Finansów zatwierdził jeden łączny zbiorczy plan pokrycia;
3)
przekażą zatwierdzone w myśl punktów 1 i 2 jednostkowe i zbiorcze plany pokrycia centrali banku finansującego inwestycje w trzech egzemplarzach oraz jednostkom, których te plany dotyczą - w jednym egzemplarzu.
2.
Do zbiorczych planów pokrycia powinny być dołączone wykazy numerów tytułów inwestycyjnych.
3.
W terminie do dnia 31 marca 1953 r. ministerstwa (urzędy centralne) przekażą centralom banków finansujących inwestycje również w trzech egzemplarzach wykazy podległych jednostek, które nie są objęte planowaniem pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 i obowiązane są część amortyzacji przeznaczoną na inwestycje odprowadzić na dochód budżetu z określeniem kwot tej amortyzacji.
§  4.
1.
Na podstawie zatwierdzonych przez dysponentów głównych zbiorczych planów pokrycia dysponenci II stopnia w terminie do dnia 15 kwietnia 1953 r.:
1)
zatwierdzą jednostkowe plany pokrycia finansowego inwestycji na 1953 r. dla podległych im jednostek;
2)
złożą we właściwych dla ich siedziby oddziałach banków finansujących inwestycje po trzy egzemplarze jednostkowych planów pokrycia dla podległych inwestorów bezpośrednich, przesyłając równocześnie po jednym egzemplarzu tych planów zainteresowanym inwestorom bezpośrednim.
2.
Równocześnie dysponenci II stopnia złożą właściwym oddziałom banków finansujących inwestycje:
1)
plany akumulacji amortyzacji scentralizowanej;
2)
zestawienie jednostkowych planów pokrycia według wzorów stanowiących załączniki nr 3 i nr 4 do Instrukcji z uwzględnieniem zmian podanych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 21 listopada 1952 r. w sprawie zasad i trybu aktualizacji rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 (Monitor Polski Nr A-104, poz. 1617);
3)
wykazy podległych jednostek, które nie są objęte planowaniem pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 i obowiązane są część amortyzacji przeznaczoną na inwestycje odprowadzić na dochód budżetu, z określeniem kwot tej amortyzacji.

II.

Zatwierdzanie rocznych planów pokrycia jednostek objętych lub rozliczających się z budżetami terenowymi.

§  5.
Ministerstwo Finansów poda prezydiom wojewódzkich rad narodowych w terminie do dnia 25 marca 1953 r. wysokość wydatków budżetowych na inwestycje (§ 17 klasyfikacji wydatków budżetu Państwa) według części, działów i rozdziałów zbiorczych budżetów województw.
§  6.
1.
Na podstawie danych, o których mowa w § 5, oraz materiałów otrzymanych z właściwych resortów w myśl § 7 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 21 listopada 1952 r. w sprawie zasad i trybu aktualizacji rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 (Monitor Polski Nr A-104, poz. 1617) wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych w terminie do dnia 31 marca 1953 r.:
1)
sporządzą i zatwierdzą obejmujące jednostki finansowane z jednostkowego budżetu wojewódzkiego zbiorcze plany pokrycia dla wydziałów prezydiów wojewódzkich rad narodowych i przekażą je w 1 egzemplarzu zainteresowanym wydziałom i w trzech egzemplarzach właściwemu oddziałowi banku finansującego inwestycje;
2)
sporządzą i prześlą prezydiom powiatowych rad narodowych i prezydiom miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty zestawienia dotyczące ich zbiorczych planów pokrycia sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do Instrukcji; do przesłanych zestawień wydziały finansowe dołączą wykazy numerów tytułów inwestycyjnych, których dotyczą zestawienia.
2.
Wydziały prezydiów wojewódzkich rad narodowych na podstawie planów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, sporządzą i zatwierdzą zbiorcze plany pokrycia wojewódzkich zarządów przedsiębiorstw terenowych rozliczających się z jednostkowym budżetem wojewódzkim i przekażą je w terminie do dnia 5 kwietnia 1953 r. w 1 egzemplarzu wojewódzkim zarządom przedsiębiorstw terenowych i w 3 egzemplarzach właściwemu oddziałowi banku finansującego inwestycje.
§  7.
Na podstawie zestawień, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 2, wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych i miast stanowiących powiaty w terminie do dnia 10 kwietnia 1953 r.:
1)
sporządzą i zatwierdzą zbiorcze plany pokrycia dla wydziałów (oddziałów, referatów) prezydiów powiatowych rad narodowych i miast stanowiących powiaty, przesyłając zatwierdzone plany w jednym egzemplarzu zainteresowanym wydziałom oraz w trzech egzemplarzach właściwym oddziałom banków finansujących inwestycje;
2)
sporządzą i prześlą prezydiom rad narodowych miast nie stanowiących powiatów zestawienia zbiorcze kwot planów pokrycia dotyczące tych prezydiów według wzoru, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 2, oraz wykazy numerów tytułów inwestycyjnych objętych tymi zestawieniami.
§  8.
1.
Na podstawie zatwierdzonych zbiorczych planów pokrycia jednostkowe plany pokrycia inwestycji podległych inwestorów bezpośrednich sporządzą i zatwierdzą:
1)
wydziały prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz wojewódzkie zarządy przedsiębiorstw terenowych rozliczających się z jednostkowym budżetem wojewódzkim - w terminie do dnia 20 kwietnia 1953 r.;
2)
wydziały (oddziały, referaty) prezydiów powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz prezydia rad narodowych miast nie stanowiących powiatów - w terminie do dnia 25 kwietnia 1953 r.
2.
W określonych wyżej terminach wydziały (oddziały, referaty) oraz prezydia wymienione w ust. 1 pkt 1 i pkt 2 prześlą po jednym egzemplarzu jednostkowych planów pokrycia zainteresowanym inwestorom bezpośrednim i po trzy egzemplarze właściwym oddziałom banków finansujących inwestycje.
§  9.
1.
Wydziały (oddziały, referaty) i prezydia, o których mowa w § 8, składając w oddziale banku jednostkowe plany pokrycia, obowiązane są złożyć równocześnie:
1)
zestawienia jednostkowych planów pokrycia według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do Instrukcji oraz
2)
wykazy podległych jednostek, które planowaniem pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 nie są objęte i obowiązane są część amortyzacji przeznaczoną na inwestycje odprowadzić na dochód budżetu, z określeniem kwot tej amortyzacji.
2.
Wojewódzkie zarządy przedsiębiorstw terenowych rozliczających się z jednostkowym budżetem wojewódzkim nie sporządzają wykazów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, natomiast obowiązane są sporządzić i złożyć bankowi plany akumulacji amortyzacji scentralizowanej według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do Instrukcji.
§  10.
Banki finansujące inwestycje:
1)
badają zgodność kwot zatwierdzonych jednostkowych planów pokrycia z obejmującymi je zbiorczymi planami pokrycia;
2)
obowiązane są rozprowadzić prawidłowo sporządzone roczne jednostkowe plany pokrycia do oddziałów właściwych dla finansowania inwestycji w terminie siedmiodniowym od daty złożenia tych planów przez jednostki zatwierdzające;
3)
po dniu 30 kwietnia 1953 r. obowiązane są wstrzymać finansowanie inwestycji inwestorów, dla których nie złożono w banku jednostkowego planu pokrycia.

III.

Przepisy końcowe.

§  11.
Zasady i tryb dokonywania zmian w rocznych planach pokrycia oraz uruchamiania kwartalnych limitów finansowania zostaną ustalone w odrębnych przepisach.
§  12.
Zarządzenie niniejsze nie dotyczy planów pokrycia jednostek spółdzielczych.
§  13.
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 21 listopada 1952 r. w sprawie zasad i trybu aktualizacji oraz wstępnego zatwierdzania rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 (Monitor Polski Nr A-104, poz. 1617) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w tytule skreśla się wyrazy: "oraz wstępnego zatwierdzenia",
2)
skreśla się przepisy objęte §§ 11-17.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 marca 1953 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024