Zabezpieczanie i zgłaszanie min, niewypałów, porzuconej amunicji oraz innych przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych z okresu działań wojennych.

ZARZĄDZENIE NR 38
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 21 marca 1953 r.
w sprawie zabezpieczania i zgłaszania min, niewypałów, porzuconej amunicji oraz innych przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych z okresu działań wojennych.

W wyniku manipulowania znalezionymi pociskami, minami, niewypałami itp. przedmiotami wybuchowymi zdarzają się jeszcze liczne wypadki śmierci lub kalectwa, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
W celu zapobieżenia wypadkom powstałym na skutek eksplozji tych przedmiotów konieczne jest ścisłe współdziałanie organów administracji państwowej i ludności cywilnej z jednostkami wojskowymi zajmującymi się rozminowaniem terenów, udzielanie pomocy tym jednostkom oraz natychmiastowe zawiadamianie właściwych organów o każdym fakcie znalezienia tych przedmiotów.

W związku z powyższym zarządza się, co następuje:

1. Prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz dyrekcje okręgowe szkolenia zawodowego przeprowadzą za pośrednictwem kierownictw szkół i nauczycielstwa szeroką akcję uświadamiającą wśród młodzieży, mającą na celu pouczenie jej o skutkach lekkomyślnego obchodzenia się z wszelkiego rodzaju znalezioną amunicją, pociskami, niewypałami itp. przedmiotami wybuchowymi i niebezpiecznymi oraz o obowiązku niezwłocznego zgłaszania do najbliższego posterunku Milicji Obywatelskiej lub prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej przypadków znalezienia tych przedmiotów w terenie.

2. Jednostki podległe Ministrom: Budownictwa Miast i Osiedli, Rolnictwa, Leśnictwa, Państwowych Gospodarstw Rolnych i innym zainteresowanym ministrom obowiązane są zawiadamiać najbliższe organy Milicji Obywatelskiej lub prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych o znalezieniu w terenie, np. w toku prac rozbiórkowych, melioracyjnych, podczas orki, wykopów itp. albo podczas zbiórki złomu, wszelkiego rodzaju min, niewypałów itp. przedmiotów oraz o istnieniu terenów zaminowanych bądź zanieczyszczonych amunicją.

3. Prezydia rad narodowych wszystkich szczebli obowiązane są do:

a) wydania we własnym zakresie zarządzeń nakładających na jednostki gospodarki uspołecznionej i ludność obowiązek natychmiastowego zawiadamiania prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej lub najbliższego posterunku Milicji Obywatelskiej o fakcie znalezienia w terenie min, pocisków, niewypałów itp. przedmiotów;

b) przeprowadzania, zwłaszcza wśród ludności wiejskiej, akcji uświadamiającej analogicznej do określonej w ust. 1; akcja ta powinna być przeprowadzana podczas zebrań gromadzkich.

4. Prezydia rad narodowych wszystkich szczebli oraz organy Milicji Obywatelskiej obowiązane są do:

a) zabezpieczania znajdujących się w terenie a znalezionych przez ludność, młodzież lub jednostki gospodarki uspołecznionej min, niewypałów itp. przedmiotów oraz terenów zaminowanych lub zanieczyszczonych amunicją do czasu unieszkodliwienia tych przedmiotów i rozminowania terenów;

b) zawiadamiania właściwych organów wojskowych o faktach znalezienia min, niewypałów itp. przedmiotów, o istnieniu terenów zaminowanych lub zanieczyszczonych amunicją oraz o nieszczęśliwych wypadkach (śmierci, ranienia, oparzenia), powstałych wskutek wybuchu tych min, niewypałów itp. przedmiotów.

5. Prezydia rad narodowych wszystkich szczebli, organy Milicji Obywatelskiej oraz jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane są do udzielania organom wojskowym wyznaczonym do unieszkodliwiania min, niewypałów itp. przedmiotów lub do rozminowywania terenów wszelkich ułatwień w pracy oraz do dostarczania tym organom na ich żądanie środków transportowych, sprzętu lub siły roboczej potrzebnej do zaorania terenów po ich rozminowaniu lub do innych prac pomocniczych.

6. Minister Obrony Narodowej ustali szczegółowy tryb postępowania w sprawie zabezpieczania przez prezydia rad narodowych, organy Milicji Obywatelskiej i jednostki gospodarki uspołecznionej znalezionych min, niewypałów itp. przedmiotów lub terenów zaminowanych, jak również określi władze wojskowe właściwe do przyjmowania zawiadomień i wykazów oraz do unieszkodliwienia tych przedmiotów i do rozminowania terenów.

7. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-30.379

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zabezpieczanie i zgłaszanie min, niewypałów, porzuconej amunicji oraz innych przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych z okresu działań wojennych.
Data aktu: 21/03/1953
Data ogłoszenia: 09/04/1953
Data wejścia w życie: 09/04/1953