Dobór kandydatów z zakładów pracy i spółdzielni produkcyjnych na dwuletnie studia przygotowawcze do szkół wyższych.

UCHWAŁA NR 160
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 25 lutego 1953 r.
w sprawie doboru kandydatów z zakładów pracy i spółdzielni produkcyjnych na dwuletnie studia przygotowawcze do szkół wyższych.

Zadaniem studiów przygotowawczych jest przygotowanie do studiów wyższych - zwłaszcza technicznych, agromechanicznych i rolnych - wybijających się, najzdolniejszych i przodujących w pracy zawodowej i społecznej młodych robotników i chłopów, wykazujących chęć i zamiłowanie do nauki.
Podstawowym terenem doboru kandydatów do studiów przygotowawczych powinny być zakłady przemysłowe, przede wszystkim przodujące wielkie zakłady, spółdzielnie produkcyjne, a także państwowe ośrodki maszynowe i państwowe gospodarstwa rolne.

Spośród młodzieży wiejskiej pierwszeństwo przy kwalifikowaniu do studiów przygotowawczych mają kandydaci ze spółdzielni produkcyjnych.

Celem należytego przeprowadzenia doboru kandydatów Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

§  1.
Młodych robotników ubiegających się o przyjęcie na studia przygotowawcze do szkół wyższych i odpowiadających warunkom określonym we wstępie do niniejszej uchwały kwalifikuje jako kandydatów na studium przygotowawcze kierownik zakładu przemysłowego bądź państwowego ośrodka maszynowego lub państwowego gospodarstwa rolnego, na wniosek zarządu zakładowego Związku Młodzieży Polskiej lub rady zakładowej; młodych chłopów ze spółdzielni produkcyjnych kwalifikuje jako kandydatów na studium przygotowawcze zarząd spółdzielni. Kwalifikować należy jedynie tę młodzież, która sama pragnie zdobyć wyższe wykształcenie i ubiega się o uzyskanie możliwości studiów.
§  2.
Kandydaci do studium przygotowawczego do szkół wyższych muszą odpowiadać następującym warunkom:
1)
wykazać się co najmniej dwuletnią przodującą pracą w produkcji,
2)
wyróżniać się postawą obywatelską oraz aktywną pracą społeczną,
3)
posiadać wiadomości w zakresie 7 klas szkoły podstawowej,
4)
posiadać wiek od 18 do 26 lat.
§  3.
1.
Kierownik zakładu pracy (zarząd spółdzielni produkcyjnej) jest odpowiedzialny za właściwe zakwalifikowanie kandydatów na studium przygotowawcze i za ich zaopiniowanie.
2.
Kierownik zakładu pracy (zarząd spółdzielni produkcyjnej) przesyła wniosek wraz z opinią własną, opinią Związku Młodzieży Polskiej i rady zakładowej oraz dokumenty zakwalifikowanych kandydatów do właściwej wojewódzkiej komisji kwalifikacyjnej (§ 4).
§  4.
1.
Przewodniczących wojewódzkich komisji kwalifikacyjnych powołuje Minister Szkolnictwa Wyższego. Przewodniczący ci organizują komisje w składzie przewidzianym przez instrukcję wydaną przez Ministra Szkolnictwa Wyższego.
2.
Wojewódzkie komisje kwalifikacyjne rozpatrują nadesłane wnioski i opinie oraz zatwierdzają kandydatów na kurs selekcyjny do studium przygotowawczego.
§  5.
Kierownik zakładu pracy zobowiązany jest do:
1)
udzielenia kandydatom udającym się na kurs selekcyjny bezpłatnego urlopu na okres potwierdzony zaświadczeniem terenowo właściwego kierownika studium przygotowawczego,
2)
umożliwienia kandydatom wykorzystania należnego im ustawowo urlopu wypoczynkowego w terminie do 1 sierpnia,
3)
zabezpieczenia kandydatom w okresie kursu selekcyjnego prawa do ubezpieczeń społecznych,
4)
rozwiązania stosunku pracy z dniem rozpoczęcia roku szkolnego na studiach przygotowawczych z kandydatami przyjętymi na studia przygotowawcze.
§  6.
Zakłady przemysłowe, spółdzielnie produkcyjne, państwowe ośrodki maszynowe i państwowe gospodarstwa rolne, których pracownicy (członkowie) będą przyjęci do studium przygotowawczego, a następnie ukończą szkołę wyższą, mają w ramach planowego rozdziału absolwentów pierwszeństwo w uzyskaniu skierowania ich do pracy w tym samym zakładzie (spółdzielni produkcyjnej lub właściwym dla niej państwowym ośrodku maszynowym), chyba że absolwent szkoły wyższej ze względu na szczególne uzdolnienia skierowany będzie do pracy naukowej.
§  7.
Kierownicy studiów przygotowawczych będą informować periodycznie, a poza tym w szczególnych przypadkach, kierowników zakładów pracy i zarządy spółdzielni produkcyjnych o postępach w nauce wysuniętych przez nich kandydatów, o ukończeniu studiów przygotowawczych, wyborze specjalności i przyjęciu do szkół wyższych.
§  8.
Zobowiązuje się Ministra Szkolnictwa Wyższego do wydania broszury, przeznaczonej dla spółdzielni produkcyjnych, popularyzującej istotę i zadania studiów przygotowawczych jako jednej z form pomocy Państwa Ludowego dla spółdzielczości produkcyjnej.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Szkolnictwa Wyższego i innym zainteresowanym ministrom.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-22.275

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Dobór kandydatów z zakładów pracy i spółdzielni produkcyjnych na dwuletnie studia przygotowawcze do szkół wyższych.
Data aktu: 25/02/1953
Data ogłoszenia: 06/03/1953
Data wejścia w życie: 06/03/1953