Organizacja praktycznego nauczania języków obcych w szkołach wyższych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 2 lutego 1953 r.
w sprawie organizacji praktycznego nauczania języków obcych w szkołach wyższych.

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1.
W celu ujednolicenia organizacji i podniesienia poziomu praktycznej nauki języków obcych oraz osiągnięcia takich wyników nauczania, które umożliwiłyby studentom swobodne korzystanie z literatury fachowej w językach obcych, wprowadza się następującą organizację praktycznej nauki języków.

I.

Zasady organizacji nauczania języków obcych.

§  2.
Naukę języków obcych w szkołach wyższych prowadzi się na studium specjalnym praktycznej nauki języków obcych, nazywanym dalej w skróceniu "studium". W skład studium wchodzą wszyscy nauczyciele języków obcych w danej szkole wyższej z wyjątkiem nauczycieli języków obcych prowadzących na wydziałach filologicznych naukę języka obcego stanowiącego przedmiot danych studiów filologicznych.
§  3.
Studium podlega bezpośrednio rektorowi lub prorektorowi do spraw nauczania.
§  4.
Pracami studium i jego administracją kieruje kierownik studium mianowany na wniosek rektora przez Ministra Szkolnictwa Wyższego.
§  5.
1.
Studium dzieli się na zespoły. Zespół grupuje wszystkich nauczycieli danego języka.
2.
W szkołach wyższych, w których wykładany jest tylko jeden język obcy, nie tworzy się studium, lecz zespół nauczycieli języków obcych. W przypadkach tych przepisy §§ 10 i 11 mają odpowiednie zastosowanie do zespołu.
§  6.
Spośród członków zespołu rektor lub prorektor do spraw nauczania wyznacza kierownika zespołu na wniosek kierownika studium.
§  7.
Studium praktycznej nauki języków obcych i zespoły językowe współpracują z odpowiednimi katedrami filologii w tych uczelniach, w których one istnieją.
§  8.
Dziekan wydziału sprawuje nadzór nad pracą nauczycieli języków obcych, prowadzących zajęcia na danym wydziale.

II.

Zadania i środki działania studium.

§  9.
Zadaniem studium jest prowadzenie nauki języków obcych, usprawnianie oraz podnoszenie poziomu nauczania i wyników praktycznej nauki języków.
§  10.
Do osiągnięcia celów wymienionych w § 9 zmierza studium w szczególności przez: organizowanie pracy nad doskonaleniem metod nauczania, organizowanie pracy nad podnoszeniem naukowo-dydaktycznych kwalifikacji nauczycieli języków obcych, organizowanie i popieranie współpracy oraz wymiany doświadczeń pedagogicznych z katedrami filologicznymi oraz pomiędzy zespołami językowymi i studiami, organizowanie hospitacji zajęć połączonych z dyskusjami dydaktycznymi, organizowanie dyskusji nad metodycznymi założeniami podręczników i organizowanie środków pomocy studentom w ich systematycznej pracy własnej.

III.

Kierownik studium.

§  11.
1.
Kierownik studium opracowuje w porozumieniu z kierownikami zespołów i dziekanami plan pracy studium, przedstawia go do zatwierdzenia prorektorowi do spraw nauczania i czuwa nad jego wykonaniem, koordynuje pracę zespołów i organizuje pracę nad dokształcaniem i doskonaleniem naukowym nauczycieli języków obcych, ustala i organizuje formy wymiany doświadczeń pedagogicznych.
2.
Kierownik studium reprezentuje studium wobec władz uczelni i współpracuje z dziekanami wydziałów w zakresie organizacji nauczania języków obcych.

IV.

Zadania i środki działania zespołów językowych.

§  12.
Zadaniem zespołu nauczycieli języka obcego jest prowadzenie nauki języka obcego, usprawnienie oraz podniesienie poziomu nauczania i wyników praktycznej nauki danego języka.
§  13.
Do osiągnięcia celów wymienionych w § 12 zmierza zespół w szczególności przez: organizowanie stałych konsultacji oraz innych form pomocy dydaktycznej dla studentów, prowadzenie instruktarzu dla nauczycieli, analizowanie wyników osiągniętych w nauczaniu i wyciąganie wniosków, inicjowanie i organizowanie oceny przydatności podręczników i skryptów, stawianie wniosków zmierzających do zapewnienia warunków potrzebnych do realizacji programów nauczania (zaopatrzenie nauczycieli i studentów w odpowiednie teksty itp.), opracowywanie projektu planu pracy w oparciu o plan studiów.
§  14.
W celu zebrania i udostępnienia literatury potrzebnej do pracy dydaktycznej oraz dla studiującej młodzieży zespół prowadzi podręczną bibliotekę (podręczniki, skrypty, książki z obowiązującej lektury itp.).

V.

Kierownik zespołu językowego.

§  15.
1.
Kierownik zespołu opracowuje wraz z całym zespołem terminarz i podział pracy w zakresie wykonania programu nauczania danego języka, czuwa nad wykonaniem planu, czuwa nad przebiegiem i sprawnością nauki języków obcych.
2.
Kierownik zespołu organizuje formy pracy zespołowej nauczycieli w zakresie dydaktyki i wymiany doświadczeń oraz hospituje ćwiczenia prowadzone przez nauczycieli zespołu.
3.
Do kierownika zespołu należy prowadzenie instruktarzu dla nauczycieli języka oraz organizowanie form pomocy dydaktycznej dla studentów.
4.
Kierownik zespołu organizuje pracę nad przygotowaniem materiałów i pomocy szkolnych dostosowanych do programów z uwzględnieniem kierunków i specjalizacji studiów.
5.
Kierownik zespołu stawia wnioski w sprawie zatrudnienia nauczycieli języków obcych.

VI.

Przepisy końcowe.

§  16.
Kwalifikacje wymagane od nauczycieli języków obcych określają odrębne przepisy.
§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024