Studenci III roku studiów I stopnia w szkołach uniwersyteckich.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 5 lutego 1953 r.
w sprawie studentów III roku studiów I stopnia w szkołach uniwersyteckich.

Na podstawie art. 23 i w związku z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wobec różnic programowych między studiami I stopnia i studiami jednolitymi nie stosuje się do studentów III roku studiów I stopnia na tych wydziałach szkół uniwersyteckich, na których w 1952 r. na I i II roku wprowadzono studia jednolite, przepisu § 52 regulaminu studiów pierwszego stopnia i studiów jednolitych w szkołach wyższych w tej części, w której przewiduje on możność powtarzania roku lub w razie nieuzyskania zaliczenia semestru nieparzystego - powtarzania poprzedniego semestru parzystego.
§  2.
1.
Jeżeli student nie zgłosił się w sesji zimowej do egzaminów, nie uzyskał zaliczeń lub otrzymał ocenę niedostateczną z liczby przedmiotów uniemożliwiającej dopuszczenie do egzaminów poprawkowych bądź uzyskał ocenę niedostateczną z egzaminu poprawkowego, wówczas dziekan udziela studentowi urlopu na okres semestru parzystego z wyjątkiem przypadków skreślenia studenta z uczelni wskutek wyraźnego łamania dyscypliny studiów lub lekceważącego stosunku do nauki (§ 52 regulaminu studiów pierwszego stopnia i studiów jednolitych w szkołach wyższych).
2.
Student, który uzyskał urlop na okres semestru parzystego, może otrzymać zezwolenie na pracę zarobkową na okres do 1 października tego roku, w którym uzyskał urlop.
3.
Dziekan wyda na żądanie studentowi, który otrzymał urlop, odpowiednie zaświadczenie.
§  3.
Studenci wymienieni w § 2, jak również studenci III roku, którzy w letniej sesji egzaminacyjnej nie uzyskają zaliczenia semestru parzystego z przyczyn wymienionych w § 2 ust. 1, będą mogli powtarzać III rok studiów I stopnia według dawnego programu i uzyskać dyplom ukończenia studiów I stopnia na wyznaczonych wydziałach szkół uniwersyteckich.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 5 lutego 1953 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024