Sporządzanie zestawień dla ustalenia wysokości dodatkowych kosztów robót budowlano-montażowych, wykonywanych w okresie zimowym 1952/53 r. i w grudniu 1953 r.

ZARZĄDZENIE Nr 13
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 31 stycznia 1953 r.
w sprawie sporządzania zestawień dla ustalenia wysokości dodatkowych kosztów robót budowlano-montażowych, wykonywanych w okresie zimowym 1952/53 r. i w grudniu 1953 r.

Na podstawie uchwały nr 1088 Prezydium Rządu z dnia 28 listopada 1952 r. w sprawie budownictwa zimowego (Monitor Polski Nr A-103, poz. 1608) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się załączoną instrukcję o sporządzaniu zestawień dla ustalenia wysokości dodatkowych kosztów robót budowlano-montażowych, wykonywanych w okresie zimowym 1952/53 r. i w grudniu 1953 r., jako obowiązującą dla wszystkich inwestorów i biur projektów.
§  2.
Jednocześnie zobowiązuje się ministrów, sprawujących nadzór nad podległymi im biurami projektów, do włączenia kosztów robót zimowych do kosztorysów generalnych.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA O SPORZĄDZANIU ZESTAWIEŃ DlA USTALENIA WYSOKOŚCI DODATKOWYCH KOSZTÓW ROBÓT BUDOWLANO-MONTAżOWYCH, WYKONYWANYCH W OKRESIE ZIMOWYM 1952/53 I W GRUDNIU 1953 R.

§ 1.
Za okres zimowy 1952/53 r. stosownie do § 6 ust. 2 uchwały nr 1088 Prezydium Rządu z dnia 28 listopada 1952 r. w sprawie budownictwa zimowego (Monitor Polski Nr A-103, poz. 1608) uważa się czas od 1 stycznia 1953 r. do 31 marca 1953 r.
§  2.
Dodatkowe koszty z tytułu wykonywania robót w okresie zimowym powinny być ujęte w formie zestawienia kosztów dla każdego obiektu, zajmującego w planie sytuacyjnym zakładu wyodrębnione miejsce, oraz w formie zbiorczego zestawienia dla wszystkich obiektów i robót danej budowy.
§  3.
Zestawienia kosztów dla planu inwestycyjnego na 1953 r. należy sporządzać wyłącznie dla robót zaplanowanych do wykonania w okresie od 1 stycznia 1953 r. do 31 marca 1953 r. oraz od 1 grudnia 1953 r. do 31 grudnia 1953 r.
§  4.
Zestawienia kosztów dla poszczególnych obiektów bądź robót należy sporządzić według wzoru podanego w załączeniu (wzór nr 1).
§  5.
Zbiorcze zestawienia kosztów należy sporządzać według wzoru podanego w załączeniu (wzór nr 2).
§  6.
W skład dodatkowych kosztów wchodzą:
1)
koszty wynikające z amortyzacji środków trwałych przedsiębiorstw wykonawczych, do których zalicza się:
a)
urządzenia do czasowego ogrzewania pomieszczeń,
b)
urządzenia do podgrzewania wody i kruszywa,
c)
urządzenia do elektrycznego nagrzewania elementów konstrukcyjnych bezpośrednio po ich wykonaniu,
d)
płyty izolacyjne i inne zabezpieczenia od śniegu i mrozu,
e)
przenośne cieplaki,
f)
specjalne taczki ocieplane,
g)
dodatkowe instalacje elektryczne i wodociągowe dla robót zimowych,
h)
specjalne urządzenia przeciwpożarowe,
i)
inne urządzenia mające charakter środków trwałych;
2)
koszty wynikające z zużycia przedmiotów nietrwałych, materiałów budowlanych i innych kosztów, w szczególności związanych z:
a)
ogrzewaniem pomieszczeń,
b)
podgrzewaniem wody i kruszywa,
c)
ogrzewaniem elementów konstrukcyjnych po ich wykonaniu,
d)
ochroną przed mrozem świeżo wykonanych elementów budowlanych,
e)
składaniem cieplaków z gotowych elementów,
f)
wykonaniem dodatkowych instalacji wodociągowych i elektrycznych,
g)
zabezpieczeniem instalacji od mrozu,
h)
innymi robotami związanymi z przygotowaniem placu do robót zimowych,
i)
pomieszczeniami dla ogrzewania robotników,
j)
obudową wind, silników, mieszarek, betoniarek itp.,
k)
większym zużyciem materiałów budowlanych i pomocniczych oraz związaną z tym robocizną niż to wynika z norm,
l)
uprzątaniem śniegu, posypywaniem piaskiem oblodzonych dróg, pomostów itp.,
m)
zaopatrzeniem pracowników, nie wymienionych w odpowiednich układach zbiorowych pracy, w ciepłą odzież,
n)
pozostałymi materiałami i robotami pomocniczymi;
3)
koszty z tytułu naturalnego zmniejszenia wydajności pracy, jeżeli wynikają one z norm pracy specjalnie przystosowanych do wykonawstwa w warunkach zimowych.
§  7.
Z braku norm kosztorysowych na roboty budowlano-montażowe wykonywane w okresie zimowym 1952/53 r. przy ustalaniu zwiększonych z tego tytułu kosztów należy posługiwać się resortowymi tabelami wskaźników, ustalonymi i zatwierdzonymi przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  8.
Zestawienia kosztów dla poszczególnych obiektów oraz zbiorcze zestawienia kosztów wchodzą w skład I części kosztorysu generalnego.
§  9.
1.
Obliczenie kosztów sprowadza się do:
1)
ustalenia na podstawie uzgodnionych harmonogramów wykonawstwa oraz kosztorysów szczegółowych, wchodzących w skład kosztorysu generalnego, rodzajów i ilości robót przewidzianych do wykonania w okresie zimowym od 1 stycznia 1953 r. do 31 marca 1953 r. i od 1 grudnia 1953 r. do 31 grudnia 1953 r. według rozbicia na scalone elementy budowy bądź asortymenty robót, przyjęte w resortowych tabelach wskaźników;
2)
ustalenia na podstawie kosztorysów kwot przewidzianych na realizację tych robót w ciągu całego roku;
3)
ustalenia kwot kosztorysowych dla części asortymentów robót przeznaczonych do wykonania w warunkach zimowych według rozbicia na okresy od 1 stycznia 1953 r. do 31 marca 1953 r. i od 1 grudnia 1953 r. do 31 grudnia 1953 r.;
4)
przyjęcia z resortowych tabel wskaźnikowych odpowiednich współczynników podrożenia oraz
5)
wzajemnego przemnożenia, co w wyniku na powiększone kwoty kosztorysowe z tytułu wykonywania robót w okresie zimowym według rozbicia na okresy od 1 stycznia 1953 r. do 31 marca 1953 r. i od 1 grudnia 1953 r. do 31 grudnia 1953 r.
2.
Dla zilustrowania techniki sporządzania tych zestawień podano we wzorze nr 1 odpowiedni przykład liczbowy.
§  10.
Do otrzymanych w ten sposób sum nie wolno doliczać żadnych narzutów.

Wzór nr 1

ZESTAWIENIE Nr .......... ZWIĘKSZONYCH KOSZTÓW ROBÓT W OKRESIE ZIMOWYM 1952/53 R. I W GRUDNIU 1953 R.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór nr 2

ZBIORCZE ZESTAWIENIE ZWIĘKSZONYCH KOSZTÓW ROBÓT W OKRESIE ZIMOWYM 1952/53 R. I W GRUDNIU 1953 R.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-15.212

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sporządzanie zestawień dla ustalenia wysokości dodatkowych kosztów robót budowlano-montażowych, wykonywanych w okresie zimowym 1952/53 r. i w grudniu 1953 r.
Data aktu: 31/01/1953
Data ogłoszenia: 19/02/1953
Data wejścia w życie: 19/02/1953