Tryb oraz sposób rozliczania różnic budżetowych powstających przy sprzedaży cegły w 1954 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 19 grudnia 1953 r.
w sprawie trybu oraz sposobu rozliczania różnic budżetowych powstających przy sprzedaży cegły w 1954 r.

Na podstawie § 4 uchwały nr 658 Rady Ministrów z dnia 12 września 1953 r. w sprawie wytycznych dla ustalenia cen zbytu cegły na 1954 r. oraz w sprawie rozliczeń różnic między cenami zbytu a cenami płaconymi za cegłę w roku 1954 przez niektóre jednostki gospodarki uspołecznionej, § 11 ust. 1 uchwały nr 877 Prezydium Rządu z dnia 12 grudnia 1951 r. w sprawie zasad rozliczeń za dostawy, usługi i roboty między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-103, poz. 1500) oraz § 64 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa (Monitor Polski Nr A-53, poz. 592) zarządza się, co następuje:
§  1.
Celem zabezpieczenia w budżecie centralnym na 1954 rok odpowiednich kredytów budżetowych na pokrycie ujemnych różnic budżetowych powstających z różnicy między cenami zbytu cegły obowiązującymi w 1954 r. a cenami płaconymi za cegłę w 1954 r. przez odbiorców określonych w § 3 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 15 września 1953 r. w sprawie cen zbytu na cegłę (Biuletyn PKPG Nr 32, poz. 141) ministerstwa, którym podlegają cegielnie państwowe, oraz Ministerstwo Budownictwa Miast i Osiedli również w odniesieniu do Pełnomocnika Akcji Robót Rozbiórkowych zaplanują w bilansach dochodów i wydatków na 1954 r. różnice budżetowe ujemne w trybie niniejszego zarządzenia i w sposób przewidziany zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 lipca 1953 r. w sprawie opracowania resortowych projektów budżetu centralnego i projektów budżetów terenowych na rok 1954 (wraz z instrukcjami).
§  2.
Ministerstwa, o których mowa w § 1, a Ministerstwo Budownictwa Miast i Osiedli również w odniesieniu do Pełnomocnika Akcji Robót Rozbiórkowych wykorzystują kredyty na pokrycie ujemnych różnic budżetowych w trybie przewidzianym obowiązującymi przepisami o wykonywaniu budżetu państwa z uwzględnieniem przepisów niniejszego zarządzenia.
§  3.
1.
Cegielnie państwowe oraz Pełnomocnik Akcji Robót Rozbiórkowych fakturują w 1954 r. cegłę sprzedawaną jednostkom gospodarki uspołecznionej, wymienionym w załączniku do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 24 sierpnia 1953 r. w sprawie różnic budżetowych przy sprzedaży artykułów budowlanych i drewna (Monitor Polski Nr A-91, poz. 1235), po cenach zbytu obowiązujących w 1953 r. W fakturach wykazywać należy również wartość dostarczanej cegły, obliczoną według ceny określonej w § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 15 września 1953 r. w sprawie cen zbytu na cegłę (Biuletyn PKPG Nr 32, poz. 141), zmienionego zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 6 listopada 1953 r., z zaznaczeniem "według cen 1954 r."
2.
Na podstawie faktury, o której mowa w ust. 1, cegielnie państwowe oraz Pełnomocnik Akcji Robót Rozbiórkowych wystawiają akceptowe żądania zapłaty opiewające tylko na kwotę obliczoną według cen obowiązujących w 1953 r. (ust. 1) i składają je łącznie z kopią faktury w banku dla siebie właściwym. Płatnikami akceptowego żądania zapłaty opiewającego na kwotę faktury wykazaną według cen obowiązujących w 1953 r. są odbiorcy cegły.
§  4.
1.
Kredyty budżetowe na pokrycie ujemnych różnic budżetowych będą otwierane przez Ministerstwo Finansów na wniosek ministerstw, o których mowa w § 1, na pierwsze dwa miesiące każdego kwartału z góry w wysokości 2/3 planowanej dotacji kwartalnej i na trzeci miesiąc każdego kwartału z góry w wysokości 1/3 planowanej dotacji kwartalnej.
2.
Ministerstwa, o których mowa w § 1, z wyjątkiem Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła oraz Ministerstwa Budownictwa Miast i Osiedli tylko w odniesieniu do Pełnomocnika Akcji Robót Rozbiórkowych, przekazują kwoty otwartych kredytów budżetowych podległym jednostkom budżetowym, które nadzorują cegielnie państwowe.
3.
Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła przekazuje kwoty otwartych kredytów budżetowych wojewódzkim zarządom przemysłu terenowego materiałów budowlanych na specjalny rachunek "Różnice budżetowe przy sprzedaży cegły".
§  5.
1.
W celu uzyskania różnicy budżetowej określonej w § 1 cegielnie państwowe równocześnie z wystawieniem faktury i akceptowego żądania zapłaty wystawiają zestawienia różnic cen między cenami cegły obowiązującymi w 1954 r. a cenami płaconymi zgodnie z § 3 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 15 września 1953 r. w sprawie cen zbytu na cegłę i na podstawie tego zestawienia sporządzają bezakceptowe żądania zapłaty opiewające na jednostki budżetowe wymienione w § 4 ust. 2 (nadzorujące cegielnie państwowe).
2.
Pełnomocnik Akcji Robót Rozbiórkowych sporządza bezakceptowe żądania zapłaty opiewające na Ministerstwo Budownictwa Miast i Osiedli.
3.
Państwowe cegielnie przemysłu terenowego sporządzają bezakceptowe żądania zapłaty opiewające na wojewódzkie zarządy przemysłu terenowego materiałów budowlanych. Bank płatnika pokrywa bezakceptowe żądania zapłaty z tytułu różnic cen przy sprzedaży cegły w ciężar specjalnego rachunku "Różnice budżetowe przy sprzedaży cegły".
4.
Zestawienie różnic cen oraz 1 kopia (dodatkowa) faktury, o której mowa w § 3 ust. 1, stanowią załącznik do bezakceptowego żądania zapłaty.
§  6.
Zagadnienie kontroli, ewidencji oraz sprawozdawczości ujemnych różnic budżetowych zostanie uregulowane odrębną instrukcją Ministra Finansów.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-116.1502

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb oraz sposób rozliczania różnic budżetowych powstających przy sprzedaży cegły w 1954 r.
Data aktu: 19/12/1953
Data ogłoszenia: 30/12/1953
Data wejścia w życie: 30/12/1953