Gospodarowanie surowcami wtórnymi wyrobów ogniotrwałych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HUTNICTWA
z dnia 10 listopada 1953 r.
w sprawie gospodarowania surowcami wtórnymi wyrobów ogniotrwałych.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 1 i 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) oraz § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 czerwca 1953 r. w sprawie przekazania Ministrowi Hutnictwa uprawnień do wydawania przepisów w sprawie ujawniania i upłynniania zbędnych i nadmiernych zapasów materiałów ogniotrwałych w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej oraz gospodarowania surowcami wtórnymi wyrobów ogniotrwałych (Monitor Polski Nr A-61, poz. 746) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy surowców wtórnych wyrobów ogniotrwałych szamotowych o ogniotrwałości odpowiadającej normie sS 27 i powyżej, krzemionkowych, magnezytowych, chromomagnezytowych, boksytowych, grafitowych, karborundowych oraz kwasoodpornych, zwanych dalej "surowcami wtórnymi wyrobów ogniotrwałych".
2.
Surowcami wtórnymi wyrobów ogniotrwałych w rozumieniu niniejszego zarządzenia są:
1)
zużyte, zniszczone lub uszkodzone wyroby ogniotrwałe, które po przeprowadzeniu przez posiadacza odpowiedniej segregacji zostały uznane za nie nadające się do dalszego używania (złom);
2)
wyroby ogniotrwałe, które w trybie ustalonym odrębnymi przepisami zostały zakwalifikowane jako złom.
§  2.
Gospodarowanie na terenie całego państwa surowcami wtórnymi wyrobów ogniotrwałych w zakresie skupu i zaopatrywania jednostek państwowych i spółdzielczych powierza się na zasadzie wyłączności przedsiębiorstwu państwowemu "Przedsiębiorstwo Złomu Materiałów Ogniotrwałych", zwanemu dalej "Przedsiębiorstwem Złomu".
§  3.
Osoby fizyczne i prawne będące w posiadaniu surowców wtórnych wyrobów ogniotrwałych w związku z prowadzeniem przez nie przedsiębiorstwa obowiązane są zabezpieczyć te surowce przed zniszczeniem oraz pomieszaniem gatunków i po nagromadzeniu w ilościach określonych w § 4 zaofiarować do zbiórki.
§  4.
Zaofiarowaniu podlegają:
1)
surowce wtórne wyrobów szamotowych, krzemionkowych, magnezytowych i kwasoodpornych w ilości powyżej 10 ton;
2)
surowce wtórne wyrobów chromomagnezytowych, boksytowych, grafitowych, karborundowych w ilości powyżej 0,5 tony.
§  5.
1.
Zaofiarowanie powinno nastąpić w ciągu miesiąca po nagromadzeniu surowców wtórnych wyrobów ogniotrwałych w ilości określonej w § 4.
2.
Zaofiarowania dokonuje się przez zawiadomienie Przedsiębiorstwa Złomu o ilości nagromadzonych surowców wtórnych wyrobów ogniotrwałych, z równoczesnym przesłaniem na koszt tego przedsiębiorstwa po 2 kg próbek każdego rodzaju tych surowców celem ustalenia stopnia przydatności gospodarczej odpadków.
3.
Zaofiarowane surowce wtórne wyrobów ogniotrwałych należy przesłać na żądanie Przedsiębiorstwa Złomu i na koszt tego przedsiębiorstwa w terminie i pod adresem przez nie wskazanym.
§  6.
1.
Surowce wtórne wyrobów ogniotrwałych szamotowych, krzemionkowych, magnezytowych i chromomagnezytowych powinny być przed przesłaniem ich Przedsiębiorstwu Złomu oczyszczone z materiałów obcych, szlaki i innych zanieczyszczeń, a surowce wtórne wyrobów ogniotrwałych boksytowych, grafitowych i karborundowych oraz wyrobów ogniotrwałych kwasoodpornych - z materiałów obcych.
2.
Przedsiębiorstwo Złomu może w przypadkach gospodarczo uzasadnionych zwolnić posiadaczy od obowiązku wysłania i oczyszczenia surowców wtórnych wyrobów ogniotrwałych i wykonać je we własnym zakresie.
§  7.
Przedsiębiorstwo Złomu nabywa surowce wtórne wyrobów ogniotrwałych po obowiązujących cenach.
§  8.
Obowiązek przewidziany w § 3 i § 5 ust. 3 wygasa, gdy Przedsiębiorstwo Złomu zawiadomi posiadacza, że zaofiarowanych surowców wtórnych wyrobów ogniotrwałych nie nabędzie, lub w terminie dwumiesięcznym nie udzieli odpowiedzi na zaofiarowanie.
§  9. 1
1.
Przedsiębiorstwu Złomu przysługuje prawo przeprowadzania kontroli całokształtu gospodarki surowcami wtórnymi materiałów ogniotrwałych w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej, które są posiadaczami tych materiałów, a w szczególności w zakresie ujawniania zapasów, wykonania obowiązku zaofiarowania (§ 4) oraz właściwego gromadzenia i magazynowania.
2.
Uprawnienie wymienione w ust. 1 Przedsiębiorstwo Złomu wykonuje za pośrednictwem swoich pracowników imiennie upoważnianych przez dyrektora przedsiębiorstwa do przeprowadzania kontroli.
§  10. 2
Z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia tracą moc dotychczasowe przepisy o gospodarowaniu złomem wyrobów ogniotrwałych, stosownie do art. 13 ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. (Dz. U. Nr 44, poz. 301).
§  11. 3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 13 sierpnia 1954 r. (M.P.54.A-81.944) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 sierpnia 1954 r.
2 § 10 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 13 sierpnia 1954 r. (M.P.54.A-81.944) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 sierpnia 1954 r.
3 § 11 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 13 sierpnia 1954 r. (M.P.54.A-81.944) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 sierpnia 1954 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-108.1448

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Gospodarowanie surowcami wtórnymi wyrobów ogniotrwałych.
Data aktu: 10/11/1953
Data ogłoszenia: 05/12/1953
Data wejścia w życie: 05/12/1953