Utworzenie katedr podstaw marksizmu-leninizmu w wyższych szkołach artystycznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 13 listopada 1953 r.
w sprawie utworzenia katedr podstaw marksizmu-leninizmu w wyższych szkołach artystycznych.

Na podstawie art. 11 i 12 dekretu z dnia 16 września 1953 r. o szkolnictwie artystycznym (Dz. U. Nr 43, poz. 212) oraz art. 8 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1.
Tworzy się katedry podstaw marksizmu-leninizmu:
1)
w Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie,
2)
w Akademii Sztuk Plastycznych w Krakowie,
3)
w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie,
4)
w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu,
5)
w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu,
6)
w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi,
7)
w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Stalinogrodzie.
§  2.
Katedry wymienione w § 1 obejmują następujące przedmioty ideologiczne:
1)
na kierunkach studiów o pięcioletnim programie nauczania:
a)
na I i II roku studiów - podstawy marksizmu-leninizmu,
b)
na III roku studiów - ekonomię polityczną,
c)
na IV roku studiów - materializm dialektyczny i historyczny,
d)
na pierwszym semestrze V roku studiów - wybrane zagadnienia z estetyki marksistowskiej oraz problemy ruchu kulturalnego w Polsce;
2)
na kierunkach studiów o czteroletnim programie nauczania:
a)
na I i II roku studiów - podstawy marksizmu-leninizmu,
b)
na III roku studiów - materializm dialektyczny i historyczny,
c)
na pierwszym semestrze IV roku studiów - wybrane zagadnienia z estetyki marksistowskiej oraz problemy ruchu kulturalnego w Polsce.
§  3.
Nauczanie przedmiotów ideologicznych (§ 2) prowadzi się w wymiarze 60 godzin wykładów i 30 godzin ćwiczeń rocznie, z wyjątkiem nauczania przedmiotów wymienionych w § 2 pkt 1 lit. d) i pkt 2 lit. c), w których nie przewiduje się ćwiczeń.
§  4.
Studenci wyższych szkół artystycznych obowiązani są uczęszczać na wykłady, uzyskiwać zaliczenia ćwiczeń oraz składać z końcem roku studiów egzamin z przedmiotów ideologicznych. Złożenie egzaminu z wynikiem co najmniej dostatecznym stanowi warunek zaliczenia roku studiów.
§  5.
1.
Katedry podstaw marksizmu-leninizmu zaspokajają potrzeby dydaktyczne zarówno uczelni, w których zostają utworzone, jak i innych wyższych szkół artystycznych, mających siedzibę w tej samej miejscowości, a mianowicie:
1)
katedra wymieniona w § 1 pkt 1 - potrzeby Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie;
2)
katedra wymieniona w § 1 pkt 2 - potrzeby Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Krakowie;
3)
katedra wymieniona w § 1 pkt 3 - potrzeby Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie;
4)
katedra wymieniona w § 1 pkt 4 - potrzeby Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu;
5)
katedra wymieniona w § 1 pkt 5 - potrzeby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu;
6)
katedra wymieniona w § 1 pkt 6 - potrzeby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi oraz Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Łodzi;
7)
katedra wymieniona w § 1 pkt 7 - potrzeby Wydziału Grafiki Propagandowej Akademii Sztuk Plastycznych w Krakowie z siedzibą w Stalinogrodzie.
2.
Do zadań katedr podstaw marksizmu-leninizmu należy ponadto udzielanie pomocy metodologicznej w zakresie szkolenia ideologicznego prowadzonego przez podstawowe organizacje partyjne, koła Związku Młodzieży Polskiej i studenckie koła naukowe, działające przy uczelniach wymienionych w § 1 i § 5 ust. 1, oraz przez związki twórcze, działające w siedzibie tych szkół.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1953 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024