Ograniczenie stosowania wyrobów ze stali walcowanej.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 7 listopada 1953 r.
w sprawie ograniczenia stosowania wyrobów ze stali walcowanej.

Na podstawie art. 1 i 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się z dniem 1 stycznia 1954 r. zakaz używania wyrobów ze stali walcowanej na cele wymienione w wykazie stanowiącym załącznik do zarządzenia.
§  2.
1.
Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej może udzielić zezwolenia na używanie wyrobów ze stali walcowanej na cele wymienione w załączniku do zarządzenia, o ile przemawiają za tym ważne względy gospodarcze.
2.
W celu uzyskania zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, jednostki gospodarki uspołecznionej mogą kierować do Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej uzasadnione wnioski, za zgodą ministra, któremu podlegają.
3.
Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej wydaje zezwolenie po zasięgnięciu opinii Komisji do Spraw Racjonalnej Gospodarki Stalą, powołanej zarządzeniem nr 234 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 25 sierpnia 1953 r. (Biuletyn PKPG nr 30, poz. 126).
§  3.
Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej może dokonywać zmian w wykazie, o którym mowa w § 1.
§  4.
1.
Ministrowie, którym podlegają przedsiębiorstwa produkujące wyroby ze stali walcowanej lub stosujące takie wyroby przy produkcji, zarządzą opracowanie przez właściwe centralne zarządy (jednostki równorzędne) szczegółowych wykazów artykułów, przedmiotów i urządzeń, do których stosowanie stali walcowanej powinno być zabronione.
2.
Wykazy, o których mowa w ust. 1, powinny obejmować artykuły, przedmioty i urządzenia wyrabiane stale w danym resorcie.
3.
Właściwi ministrowie zatwierdzą wykazy, o których mowa w ust. 1, i prześlą je w terminie do dnia 31 grudnia 1953 r. Prezesowi Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej dla wykorzystania przy dokonywaniu zmian w wykazie stanowiącym załącznik do zarządzenia (§ 3).
§  5.
Właściwi ministrowie mogą dokonywać zmian w wykazach, o których mowa w § 4.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ ARTYKUŁÓW, PRZEDMIOTÓW I URZĄDZEŃ, DO KTÓRYCH STOSOWANIE STALI WALCOWANEJ JEST ZABRONIONE

I.

Pomieszczenia:

1)
budki wartownicze (strażnicze),
2)
kabiny telefoniczne,
3)
ustępy publiczne,
4)
garaże,
5)
domki w ogródkach oraz altany,
6)
kioski,
7)
szopy,
8)
magazyny,
9)
silosy na paszę, zboże itp.,
10)
poczekalnie,
11)
przechowalnie rowerów (stojaki).

II.

Przedmioty i części w budownictwie:

1)
słupy oświetleniowe i kandelabry oprócz elementów utrzymujących latarnie i latarki,
2)
maszty na flagi,
3)
stojaki na flagi,
4)
uchwyty do flag, z wyłączeniem uchwytów zewnętrznych do flag domowych oraz uchwytów stanowiących element architektoniczny,
5)
żaluzje,
6)
parapety okienne,
7)
wycieraczki do nóg,
8)
pokrycia dachów, z wyjątkiem rynien,
9)
poręcze, z wyjątkiem poręczy mostów, pieców przemysłowych, maszyn i aparatów oraz schodów w budynkach zabytkowych i przy schodach prefabrykowanych w budownictwie miejskim,
10)
kraty, z wyjątkiem krat ochronnych do okien i drzwi na parterze i w suterenach, do okien wystawowych, do zabezpieczenia pomieszczeń kasowych, krat w więzieniach oraz krat ochronnych do maszyn i aparatów,
11)
ogrodzenia trawników i ogrodów,
12)
ogrodzenia grobów,
13)
słupy do drogowskazów, przystanków i znaków drogowych, z wyjątkiem kolejowych słupów sygnalizacyjnych,
14)
słupy ogrodzeniowe i płoty.

III.

Różne artykuły i wyroby:

1)
żłoby na paszę,
2)
regały, z wyjątkiem regałów na stal,
3)
pralki i płyty do pralek,
4)
wieszaki do ubrań, z wyjątkiem wieszaków trwałych w miejscach publicznych,
5)
skrzynki do piasku.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-104.1401

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ograniczenie stosowania wyrobów ze stali walcowanej.
Data aktu: 07/11/1953
Data ogłoszenia: 21/11/1953
Data wejścia w życie: 21/11/1953