Finansowanie inwestycji nie scentralizowanych limitowych w roku 1953.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 13 grudnia 1952 r.
w sprawie finansowania inwestycji nie scentralizowanych limitowych w roku 1953.

Na podstawie § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:

I.

Finansowanie inwestycji nie scentralizowanych limitowych jednostek państwowych.

§  1.
Inwestycje nie scentralizowane limitowe jednostek budżetowych finansowane są przez Narodowy Bank Polski. Inwestycje nie scentralizowane limitowe państwowych jednostek na rozrachunku gospodarczym finansowane są przez banki finansujące gospodarkę eksploatacyjną tychże jednostek.
§  2.
1.
Środki finansowe na inwestycje nie scentralizowane limitowe jednostek budżetowych i jednostek na rozrachunku gospodarczym planowane są w § 16 budżetu centralnego i budżetów terenowych.
2.
Dysponenci kredytów budżetowych przekazują otwarte lub przekazane im kredyty budżetowe dysponentom niższego stopnia bądź też wykorzystują je bezpośrednio na własne inwestycje lub przelewają je jako dotacje na inwestycje nie scentralizowane limitowe bezpośrednio podległych jednostek na rozrachunku gospodarczym.
§  3.
1.
Kredyty budżetowe na inwestycje nie scentralizowane limitowe, ich otwieranie, przekazywanie, jak też wykorzystanie Narodowy Bank Polski ewidencjonować będzie odrębnie od kredytów i wydatków na inne cele.
2.
Postanowienia ust. 1 nie dotyczą jednostek budżetowych objętych budżetami terenowymi.
3.
Dotacje przelane na inwestycje nie scentralizowane limitowe jednostek na rozrachunku gospodarczym i wykorzystanie dotacji banki ewidencjonować będą na odrębnych rachunkach, otwartych na jednostkę działającą na pełnym lub pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym.
§  4.
1.
Kredyty budżetowe na nie scentralizowane inwestycje limitowe otwierane będą przez organa finansowe raz na kwartał, przed rozpoczęciem kwartału.
2.
W zakresie otwierania i przekazywania kredytów budżetowych na inwestycje nie scentralizowane limitowe, jak też w zakresie przesunięć otwartych lub przekazanych kredytów mają zastosowanie przepisy o wykonywaniu budżetu Państwa.
3.
Dysponenci, którym otwarto lub przekazano kredyty budżetowe, są obowiązani do terminowego i prawidłowego rozdziału środków na rzecz jednostek podległych w rozmiarach zapewniających wykonanie programu rzeczowego w danym kwartale. Wymienieni dysponenci są uprawnieni do sukcesywnego rozprowadzania środków na podległe jednostki.
§  5.
1.
Dotacje dla jednostek na rozrachunku gospodarczym będą przez dysponentów kredytów budżetowych przelewane na początku każdego kwartału na specjalne rachunki inwestorów bezpośrednich w bankach finansujących gospodarkę eksploatacyjną odpowiednich jednostek. W razie uzasadnionej potrzeby dysponent kredytów może w ramach otwartych lub przekazanych mu kredytów dokonać dalszego przelewu dotacji. Łączna suma przelanych w ciągu roku inwestorowi bezpośredniemu dotacji nie może przekroczyć kwoty rocznego limitu inwestycyjnego netto, ustalonego w planie rzeczowo-finansowym inwestycji nie scentralizowanych limitowych inwestora bezpośredniego.
2.
Dysponent kredytów budżetowych może zarządzić zwrot (na wznowienie kredytów) przelanych dotacji w przypadku stwierdzenia, że na rachunkach podległych mu jednostek na rozrachunku gospodarczym gromadzone są środki przekraczające aktualne potrzeby dotowanej jednostki.
3.
Jednostki na rozrachunku gospodarczym składają co miesiąc, nie później niż dnia 7 następnego miesiąca, dysponentom kredytów budżetowych, od których otrzymały dotację na nie scentralizowane inwestycje limitowe, dane cyfrowe wykazujące na ostatni dzień miesiąca sprawozdawczego ogólną sumę otrzymanych od początku roku dotacji, stan wypłat oraz stan wolnych środków pozostających na rachunku. Dane cyfrowe, o których mowa, stanowią podstawę dla dysponentów kredytów budżetowych do regulowania wysokości dotacji na inwestycje nie scentralizowane limitowe bezpośrednio podległych jednostek na rozrachunku gospodarczym w ramach zatwierdzonych dla nich rocznych limitów.
§  6.
Kredyty na nie scentralizowane inwestycje limitowe wygasają z dniem 31 grudnia 1953 r. Nie wykorzystane do dnia 31 grudnia 1953 r. środki na bankowych rachunkach jednostek na rozrachunku gospodarczym banki przeleją w dniu 31 grudnia 1953 r. do Narodowego Banku Polskiego na rachunki dysponentów kredytów budżetowych jako zwrot udzielonej z tych rachunków dotacji.
§  7.
1.
Plany rzeczowo-finansowe inwestycji nie scentralizowanych limitowych, opatrzone klauzulą zatwierdzenia, składa we właściwym oddziale banku inwestor bezpośredni.
2.
Plany rzeczowo-finansowe inwestycji nie scentralizowanych limitowych są sporządzane i zatwierdzane zgodnie z przepisami zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 11 lipca 1952 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu planowania, zatwierdzania i realizacji inwestycji nie scentralizowanych limitowych (Monitor Polski Nr A-65, poz. 1000).
3.
Opatrzony klauzulą zatwierdzenia plan rzeczowo-finansowy nie scentralizowanych inwestycji limitowych i załączony do niego plan nakładów inwestycyjnych na maszyny, narzędzia i inwentarz, sporządzony zgodnie z wymaganiami instrukcji Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego Nr 94 o sporządzaniu planu nakładów inwestycyjnych na maszyny, urządzenia, narzędzia i inwentarz na rok 1953, stanowi dokumentację inwestycyjną w zakresie zakupu maszyn, urządzeń technicznych, narzędzi i inwentarza.
§  8.
1.
Zmiany kredytów budżetowych na nie scentralizowane inwestycje limitowe są dokonywane w przypadkach i w trybie określonych w przepisach o wykonywaniu budżetu Państwa.
2.
Przenoszenie kredytów przewidzianych na sfinansowanie nie scentralizowanych inwestycji limitowych na inne cele i odwrotnie jest niedopuszczalne.
3.
Zwiększenie kredytów budżetowych na inwestycje nie scentralizowane limitowe poszczególnych jednostek może być dokonywane wyłącznie w drodze zmniejszenia kredytów budżetowych na inwestycje nie scentralizowane limitowe innych jednostek oraz w drodze przeniesień ze środków rezerwowych i kredytów dodatkowych uchwalonych przez Prezydium Rządu.
4.
W przypadku zmiany rocznego kredytu budżetowego (dotacji) inwestora bezpośredniego inwestor jest obowiązany złożyć w banku aktualny plan rzeczowo-finansowy inwestycji nie scentralizowanych limitowych, obejmujący dokonane zmiany i opatrzony klauzulą zatwierdzenia.

II.

Finansowanie inwestycji nie scentralizowanych limitowych jednostek organizacyjnych spółdzielczości.

§  9.
1.
Inwestycje nie scentralizowane limitowe jednostek organizacyjnych spółdzielczości finansowane są przez banki finansujące ich działalność eksploatacyjną.
2.
Inwestycje nie scentralizowane limitowe jednostek organizacyjnych spółdzielczości finansowane będą na podstawie planów rzeczowo-finansowych sporządzonych i zatwierdzonych w trybie ustalonym zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 11 lipca 1952 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu planowania, zatwierdzania i realizacji inwestycji nie scentralizowanych limitowych (Monitor Polski Nr A-65, poz. 1000). Planów rzeczowo-finansowych jednostek organizacyjnych spółdzielczości nie należy opatrywać stwierdzeniem powiązania z budżetem, przewidzianym w załączniku do powołanego wyżej zarządzenia.
§  10.
Inwestycje nie scentralizowane limitowe jednostek organizacyjnych spółdzielczości finansowane są z pożyczek funduszu inwestycyjnego właściwej centrali spółdzielni (spółdzielni nie zrzeszonej). W razie niewystarczalności części funduszu inwestycyjnego, która w myśl instrukcji Ministra Finansów z dnia 17 lipca 1952 r. w sprawie planowania pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 przez centrale spółdzielni, związki spółdzielni i spółdzielnie ma być przeznaczona na sfinansowanie inwestycji nie scentralizowanych limitowych, centrala spółdzielni (spółdzielnia nie zrzeszona) wystąpi do Banku Inwestycyjnego z wnioskiem o stosowną zmianę procentowego podziału funduszu inwestycyjnego, umożliwiającą sfinansowanie całości inwestycji nie scentralizowanych limitowych ze środków tego funduszu.
§  11.
1.
Oddziały okręgowe central spółdzielni (związki branżowe) sporządzą i złożą we właściwych centralach spółdzielni w terminie do dnia 31 grudnia 1952 r. zbiorcze zestawienie inwestycji nie scentralizowanych limitowych, podające dla każdego inwestora bezpośredniego wartość limitu netto.
2.
Centrale spółdzielni (spółdzielnie nie zrzeszone) na podstawie sporządzonego przez siebie zbiorczego zestawienia w układzie według oddziałów okręgowych (związków branżowych, oddziałów spółdzielni) dokonają rozdziału przeznaczonej na sfinansowanie inwestycji nie scentralizowanych limitowych części funduszu inwestycyjnego pomiędzy poszczególne oddziały okręgowe (związki branżowe, oddziały spółdzielni) w wysokości odpowiadającej limitom inwestycyjnym netto.
3.
Zestawienie kwot rozdzielonych w myśl ust. 2 łącznie z planem akumulacji i podziału funduszu inwestycyjnego, zatwierdzonym przez władze naczelne sprawujące nadzór państwowy nad działalnością poszczególnych central spółdzielni (spółdzielni nie zrzeszonych), centrale spółdzielni (spółdzielnie nie zrzeszone) składają w centrali banku finansującego inwestycje.
§  12.
1.
Środki na finansowanie inwestycji nie scentralizowanych limitowych w ramach kwot ustalonych w zestawieniach, o których mowa w § 11 ust. 3, centrale spółdzielni (spółdzielnie nie zrzeszone) przelewają na rachunki właściwych oddziałów okręgowych (związków branżowych, oddziałów spółdzielni) w oddziałach banków finansujących działalność eksploatacyjną jednostek spółdzielczych. Oddziały okręgowe (związki branżowe) przelewają z kolei przekazane im środki na rachunki inwestorów bezpośrednich.
2.
Środki na sfinansowanie inwestycji nie scentralizowanych limitowych powinny być przelewane na rachunki inwestorów bezpośrednich w kwotach i terminach zapewniających wykonanie planów rzeczowo-finansowych inwestycji nie scentralizowanych limitowych w zasadzie nie częściej niż raz na miesiąc. Łączna suma przelanych na rachunek inwestora bezpośredniego środków nie może przekroczyć kwoty limitu rocznego, ustalonego w planie rzeczowo-finansowym inwestycji nie scentralizowanych limitowych.
3.
W przypadkach gdy tempo realizacji inwestycji nie scentralizowanych limitowych wymaga wcześniejszego uruchomienia środków, aniżeli pozwala na to planowy przebieg akumulacji funduszu inwestycyjnego, bank finansujący inwestycje na wniosek centrali spółdzielni (spółdzielni nie zrzeszonej) może udzielić jej kredytu bankowego na poczet zaplanowanej na dany rok akumulacji funduszu inwestycyjnego. Kredyt bankowy wymaga zabezpieczenia w formie skryptu dłużnego, według wzoru ustalonego przez bank finansujący inwestycje. Kredyt podlega spłacie w miarę wpływów na rachunek funduszu inwestycyjnego, najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym został udzielony.

III.

Przepisy ogólne.

§  13.
1.
Banki dokonywać będą wypłat na nie scentralizowane inwestycje limitowe jednostek budżetowych objętych budżetem centralnym oraz jednostek na rozrachunku gospodarczym rozliczających się z budżetem centralnym i budżetami terenowymi, jak też jednostek organizacyjnych spółdzielczości do wysokości środków przelanych lub kredytów budżetowych przekazanych na ten cel inwestorowi bezpośredniemu.
2.
Zamówienia i zlecenia na dostawy i usługi, realizowane w ramach planu rzeczowo-finansowego inwestycji nie scentralizowanych limitowych, jak też faktury, żądania zapłaty i inne dokumenty podlegające pokryciu ze środków na inwestycje nie scentralizowane limitowe powinny być opatrzone wyraźnym napisem: "Inwestycje nie scentralizowane".
3.
Inwestor bezpośredni jest odpowiedzialny za dokonywanie zamówień i nakładów na inwestycje nie scentralizowane limitowe w pełnej zgodności z zatwierdzonym planem rzeczowo-finansowym nie scentralizowanych inwestycji limitowych i do pokrywania nakładów na inwestycje nie scentralizowane limitowe wyłącznie środkami na ten cel przeznaczonymi.
4.
Zaliczki ze środków na inwestycje nie scentralizowane limitowe mogą być udzielane w przypadkach i na warunkach ustalonych dla zaliczek wypłacanych ze środków na inwestycje scentralizowane.
§  14.
1.
Zobowiązania z tytułu dostaw przedmiotów o wartości jednostkowej od 300 do 900 zł, efektywnie wykonanych w 1952 r., lecz do dnia 31 grudnia 1952 r. nie rozliczonych, podlegają po dniu 1 stycznia 1953 r. pokryciu:
1)
o ile płatnikiem jest jednostka budżetowa - ze środków na inwestycje nie scentralizowane limitowe roku 1953;
2)
o ile płatnikiem jest jednostka na rozrachunku gospodarczym - ze środków obrotowych danej jednostki.
2.
Postanowienia ust. 1 nie dotyczą przypadków, gdy dostawa bez względu na wartość jednostkową przedmiotów, według obowiązujących w 1952 r. przepisów, uznana była za nakład inwestycyjny (pierwsze wyposażenie); zobowiązania z tego rodzaju dostaw podlegają opłaceniu ze środków inwestora na inwestycje scentralizowane.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-1.19

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Finansowanie inwestycji nie scentralizowanych limitowych w roku 1953.
Data aktu: 13/12/1952
Data ogłoszenia: 14/01/1953
Data wejścia w życie: 14/01/1953