Dyscyplina w zakresie działalności inwestycyjnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 25 września 1951 r.
w sprawie dyscypliny w zakresie działalności inwestycyjnej.

Na podstawie § 16 uchwały Nr 27 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie dyscypliny w zakresie działalności inwestycyjnej, objętej planami inwestycyjnymi, począwszy od planu inwestycyjnego na rok 1951 (Monitor Polski Nr A-8, poz. 124) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wszystkie jednostki organizacyjne służb inwestycyjnych objęte planem centralnym i podległe Ministrowi Zdrowia jak również wydziały zdrowia prezydiów rad narodowych objęte planami terenowymi zobowiązane są ściśle stosować zasady dyscypliny rzeczowej i finansowej realizacji planów inwestycyjnych, a w szczególności zasady zawarte w uchwale Nr 27 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie dyscypliny w zakresie działalności inwestycyjnej, objętej planami inwestycyjnymi począwszy od planu inwestycyjnego na rok 1951 (Monitor Polski Nr A-8, poz. 124), zwanej w dalszym ciągu "uchwałą", i instrukcji Ministra Finansów z dnia 23 stycznia 1951 r. w sprawie finansowania i bankowej kontroli inwestycji objętych planem inwestycyjnym na rok 1951 wraz z późniejszymi zmianami oraz w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
Naruszenie zasad dyscypliny inwestycyjnej stanowi w szczególności:
1)
angażowanie środków inwestycyjnych na roboty, usługi lub dostawy niezgodne z programem rzeczowym planu inwestycyjnego lub ponad limit finansowy właściwego składnika tytułu, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w § 3 uchwały;
2)
zlecenie wykonania dokumentacji technicznej bez zatwierdzonego założenia projektu;
3)
dokonywanie zamówień z terminem dostaw późniejszym niż przewidziany w harmonogramie wykonania inwestycji;
4)
dokonywanie zamówień bez określenia ceny dostaw na zasadzie cennika lub cen opartych na wstępnej kalkulacji, a gdy chodzi o dobra z importu - na warunkach innych niż ogólne warunki dostaw towarów z importu;
5)
rozpoczynanie robót, prowadzonych systemem gospodarczym, przed otwarciem wypłat, bez umowy lub bez zlecenia wewnętrznego udzielonego na piśmie, bez wyceny na podstawie stosowanych kosztorysów albo bez stwierdzenia głównego (starszego) księgowego, że zlecenie mieści się w ramach limitów finansowych inwestora;
6)
wykonywanie robót prowadzonych systemem gospodarczym w rozmiarach przekraczających program rzeczowy lub limit finansowy wskazany w otwarciu wypłat;
7)
zaniedbanie ograniczenia rzeczowego zakresu planowanej inwestycji w przypadkach niemożności uzyskania środków dodatkowych na jej sfinansowanie;
8)
zaniedbanie obowiązku zawiadomienia inwestorów nadrzędnych o przewidzianym niewykorzystaniu środków inwestycyjnych;
9)
zaniedbanie obowiązku bieżącego przesyłania do banku finansującego odpisów wszelkich umów, zleceń i zamówień (w tym i dodatkowych), podlegających zapłacie ze środków inwestycyjnych;
10)
nieterminowe przedkładanie bankowi finansującemu dokumentacji prawnej i technicznej, dokumentów ustalających wysokość zadań oszczędnościowych oraz dokumentów stwierdzających wykonanie tych zadań w etapie projektowania;
11)
używanie zaliczek ze środków inwestycyjnych niezgodnie z celem, na który zostały wypłacone, oraz nieterminowe ich rozliczanie;
12)
zaniedbanie obowiązku terminowego sprawdzenia faktur (rachunków) przedłożonych do zapłaty i dopuszczanie do zastępczego dysponowania środkami inwestycyjnymi przez bank;
13)
zaniedbanie obowiązku terminowego sprawdzenia rachunków przejściowych;
14)
zaniedbanie obowiązków w zakresie sprawozdawczości inwestycyjnej, a w tym zaniedbanie ścisłego przestrzegania terminów sprawozdawczości;
15)
zaniedbanie obowiązku dostarczania wykonawcy dokumentacji technicznej w terminach przewidzianych umową;
16)
zaniedbanie innych obowiązków wynikających z przepisów szczególnych.
§  3.
W przypadku stwierdzenia naruszenia dyscypliny inwestycyjnej decyzję o zastosowaniu sankcji podejmuje kierownictwo danej jednostki inwestycyjnej lub wykonawczej zgodnie z przepisami § 13 uchwały:
1)
w stosunku do pracowników w jednostkach objętych planami terenowymi na szczeblu:
a)
inwestora głównego - prezydium powiatowej rady narodowej,
b)
inwestora naczelnego - prezydium wojewódzkiej rady narodowej;
2)
w stosunku do pracowników w jednostkach objętych planami centralnymi:
a)
w akademiach medycznych - dyrektorzy administracyjni,
b)
w stosunku do pracowników aparatu centralnego - Minister Zdrowia.
§  4.
Decyzja powinna być wydana w ciągu 7 dni od daty stwierdzenia faktu naruszenia dyscypliny inwestycyjnej.
§  5.
Przy stosowaniu sankcji przewidzianych w § 12 ust. 1 uchwały kierownictwo jednostki inwestycyjnej powinno się kierować stopniem winy pracownika odpowiedzialnego za złamanie dyscypliny inwestycyjnej.
§  6.
Decyzje powinny zawierać uzasadnienie, ustalające dokładnie podstawę decyzji faktyczną i prawną ze wskazaniem dowodów, na których się oparto, i okoliczności wziętych pod uwagę przy wyborze sankcji. Przed nałożeniem sankcji należy dać obwinionemu pracownikowi możność złożenia wyjaśnień.
§  7.
Odpis decyzji z uzasadnieniem doręcza się za pokwitowaniem obwinionemu pracownikowi z pouczeniem o przysługującym mu prawie odwołania się do władzy nadrzędnej w terminie 7-dniowym od dnia doręczenia odpisu decyzji.
§  8.
1.
Odpisy decyzji z uzasadnieniem przesyłają kierownictwa jednostek inwestycyjnych, określone w § 3 pkt 1 lit. b) i pkt 2 lit. a), Ministerstwu Zdrowia (Departament Planowania), a kierownictwa jednostek inwestycyjnych, określone w § 3 pkt 1 lit. a) - prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Władze, określone w ust. 1, mogą zmienić decyzję kierownictwa jednostki inwestycyjnej.
3.
Decyzje wydane przez Ministra Zdrowia, decyzje wydane w II instancji oraz decyzje, od których nie złożono w terminie odwołania, są ostateczne.
§  9.
Wykonanie decyzji orzekających sankcje przewidziane w § 12 ust. 1 lit. c) i d) uchwały może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu decyzji przez władzę nadrzędną określoną w § 8.
§  10.
Kierownictwo jednostki inwestycyjnej, występujące z wnioskiem o wszczęcie postępowania karnego w przypadkach określonych w § 12 ust. 2 uchwały, obowiązane jest powiadomić o tym władzę nadrzędną (§ 8).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 25 września 1951 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-96.1343

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dyscyplina w zakresie działalności inwestycyjnej.
Data aktu: 25/09/1951
Data ogłoszenia: 29/11/1951
Data wejścia w życie: 25/09/1951, 29/11/1951