Księgowanie wymiany pojazdów samochodowych.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 października 1951 r.
w sprawie księgowania wymiany pojazdów samochodowych.

W nawiązaniu do przepisów § 12 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 2 kwietnia 1951 r. w sprawie finansowania wydatków na zakup pojazdów samochodowych i przeznaczenia środków uzyskanych ze sprzedaży pojazdów w gospodarce uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-75, poz. 1034) wyjaśnia się, że transakcje, o których mowa w powołanym paragrafie, powinny być księgowane w następujący sposób:
1)
Oddanie samochodu do remontu należy traktować jako likwidację obiektu majątku trwałego. W związku z tym wartość inwentarzową samochodu i wartość jego umorzenia przenosi się z rachunku środków trwałych i rachunku umorzenia środków trwałych na rachunek likwidacji środków trwałych (Wn 01, Ma 00 oraz Wn 07, Ma 91). Wartość samochodu sprzedanego, ustaloną w protokole sprzedaży samochodu właściwemu przedsiębiorstwu państwowemu, powołanemu do dokonywania wymiany samochodów, księguje się na dobro rachunku likwidacji środków trwałych (Ma 01) w ciężar rachunku rozliczeniowego tego przedsiębiorstwa (Wn 174). Wynik likwidacji (zysk lub stratę), wyrażony saldem rachunku 01, przenosi się odpowiednio na zwiększenie (Ma 081) lub zmniejszenie (Wn 082) funduszu własnego.

W związku z przeznaczeniem sumy należnej za zlikwidowany samochód na częściowe pokrycie należności za samochód wyremontowany sumę należną od przedsiębiorstwa dokonującego wymiany samochodów (ustaloną w protokole sprzedaży samochodu) księguje się na dobro rachunku "innych funduszów na kapitalne remonty" (Ma 1883) w ciężar rachunku zmniejszenia funduszu własnego (Wn 082). Jednocześnie przelać należy z rachunku operacyjnego (1100) na rachunek kapitalnych remontów (1122) kwotę równą przekazanej na inne fundusze na kapitalne remonty (sumę należności od przedsiębiorstwa dokonującego wymiany samochodów za zlikwidowany samochód). Sumą przelaną za zlikwidowany samochód przez przedsiębiorstwo dokonujące wymiany samochodów uznaje się to przedsiębiorstwo na rachunku rozliczeniowym (Ma 174), obciążając rachunek operacyjny (Wn 1100).

2)
Transakcje, związane z otrzymaniem (zakupem) wyremontowanego samochodu, księgować należy analogicznie do remontu kapitalnego. Kwota faktury za wyremontowany samochód obciąża rachunek kapitalnych remontów (Wn 04) na dobro konta przedsiębiorstwa dokonującego wymiany samochodów (Ma 147). Przelew należności na rzecz przedsiębiorstwa dokonującego wymiany samochodów księguje się w ciężar konta tego przedsiębiorstwa (Wn 147) na dobro rachunku środków na kapitalne remonty (Ma 1122).
3)
Przyjmując zakupiony wyremontowany samochód w skład środków trwałych, należy ustalić jego wartość początkową (inwentarzową), którą księguje się w ciężar rachunku środków trwałych (Wn 00) i na dobro rachunku zwiększenia funduszu własnego (Ma 081); równocześnie należy ustalić wysokość dotychczasowego umorzenia samochodu wyremontowanego, księgując je w ciężar zmniejszenia funduszu własnego (Wn 082) na dobro rachunku umorzenia wartości środków trwałych (Ma 07).

Ustaleń tych dokonuje się przyjmując założenie, że wartość figurująca w fakturze przedsiębiorstwa dokonującego wymiany samochodów jest wartością netto, a zatem jest saldem wynikającym z szacunkowo ustalonej wartości początkowej samochodu oraz jego umorzenia.

Wartość początkową samochodu oblicza się według wzoru:

gdzie:

x = wartość początkowa samochodu wyremontowanego,

a = wartość netto samochodu wyremontowanego (kwota faktury przedsiębiorstwa dokonującego wymiany samochodów),

b = stopień zużycia samochodu wyremontowanego wyrażony w procentach (przyjmuje się, że samochód ulega całkowitemu umorzeniu po dokonaniu przebiegu ustalonego przez Ministerstwo Transportu Drogowego i Lotniczego dla poszczególnych typów samochodów).

Wysokość umorzenia samochodu wyremontowanego oblicza się według wzoru:

y = x - a

gdzie:

y = wysokość umorzenia samochodu wyremontowanego,

a = wartość netto samochodu wyremontowanego (kwota faktury przedsiębiorstwa dokonującego wymiany samochodów),

x = wartość początkowa samochodu wyremontowanego ustalona jak wyżej.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-93.1293

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Księgowanie wymiany pojazdów samochodowych.
Data aktu: 27/10/1951
Data ogłoszenia: 10/11/1951
Data wejścia w życie: 10/11/1951