Przekazanie rektorom szkół podległych Ministrowi Szkół Wyższych i Nauki uprawnień władzy naczelnej w zakresie decydowania o potrzebie stosowania dodatkowej normy zaludnienia mieszkań zajmowanych przez niektórych pracowników nauki.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKÓŁ WYŻSZYCH I NAUKI
z dnia 11 października 1951 r.
w sprawie przekazania rektorom szkół podległych Ministrowi Szkół Wyższych i Nauki uprawnień władzy naczelnej w zakresie decydowania o potrzebie stosowania dodatkowej normy zaludnienia mieszkań zajmowanych przez niektórych pracowników nauki.

W związku z zarządzeniem Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 8 marca 1951 r. w sprawie zasad ustalania norm zaludnienia mieszkań (Monitor Polski Nr A-24, poz. 314) zarządza się, co następuje:
§  1.
Uprawnienia władzy naczelnej, wynikające z pkt 13 w związku z pkt 11 i 12 lit. a) zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 8 marca 1951 r. w sprawie zasad ustalania norm zaludnienia mieszkań (Monitor Polski Nr A-24, poz. 314), przekazuje się w zakresie określonym w § 2 niniejszego zarządzenia rektorom szkół podległych bezpośrednio Ministrowi Szkół Wyższych i Nauki, bez prawa dalszego przekazywania tych uprawnień na kierowników podległych im jednostek.
§  2.
Decyzje, wynikające z uprawnień wymienionych w § 1, wydawane być mogą przez rektorów jedynie w stosunku do profesorów, zastępców profesorów i docentów etatowych, którzy zatrudnieni są w szkole na pełnym etacie i nie mają poza szkołą zajęcia ubocznego bądź też wykonują zajęcie uboczne poza szkołą w zakresie jednak nie większym niż 1/2 etatu.
§  3.
Rektor stwierdza potrzebę zastosowania normy dodatkowej przez wystawienie zaświadczenia na podstawie indywidualnego podania zainteresowanego pracownika, wniesionego w związku z posiadaniem mieszkania przekraczającego obowiązujące w danej miejscowości normy zaludnienia, z ubieganiem się o przydział mieszkania lub wszczęciem z urzędu postępowania przez władzę kwaterunkową pierwszej instancji, odwoławczą komisję lokalową lub wojewódzką komisję lokalową.
§  4.
Zaświadczenie, o którym mowa w § 3, zawierać będzie dokładne określenie stanowiska, stopnia służbowego i rodzaju wykonywanej pracy.
§  5.
Wydanie zaświadczenia nastąpić może tylko po uprzednim zbadaniu wszelkich istotnych okoliczności wymienionych w podaniu. O ile w wyniku toczącego się postępowania przed władzą kwaterunkową pierwszej instancji, odwoławczą komisją lokalową lub wojewódzką komisją lokalową ujawnione zostaną okoliczności, świadczące o braku warunków zastosowania normy dodatkowej, pomimo posiadania przez zainteresowanego zaświadczenia, o którym mowa w § 3, na uzasadniony wniosek władzy, przed którą postępowanie się toczy, zgłoszony za pośrednictwem właściwego prezydium wojewódzkiej rady narodowej, decyzje stwierdzające potrzebę zastosowania normy dodatkowej będą rewidowane przez Ministra Szkół Wyższych i Nauki.
§  6.
Pracownicy szkół wyższych, nie wymienieni w § 2, kierują podania o przyznanie dodatkowej normy w przypadkach uzasadnionych obowiązującymi przepisami do Ministra Szkół Wyższych i Nauki za pośrednictwem rektora, który opatruje podania swą opinią. Adiunkci, starsi asystenci i asystenci mogą ubiegać się o normę dodatkową w związku z pracą zawodową w szkole tylko wówczas, jeżeli są zatrudnieni na pełnym etacie i nie korzystają z obniżenia pełnego wymiaru godzin stosownie do § 2 rozporządzenia Ministrów: Szkół Wyższych i Nauki, Zdrowia, Oświaty oraz Kultury i Sztuki z dnia 4 czerwca 1951 r. w sprawie obowiązkowego wymiaru czasu pracy pomocniczych sił naukowych (Dz. U. R. P. Nr 33, poz. 259).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 11 października 1951 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-93.1289

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przekazanie rektorom szkół podległych Ministrowi Szkół Wyższych i Nauki uprawnień władzy naczelnej w zakresie decydowania o potrzebie stosowania dodatkowej normy zaludnienia mieszkań zajmowanych przez niektórych pracowników nauki.
Data aktu: 11/10/1951
Data ogłoszenia: 10/11/1951
Data wejścia w życie: 11/10/1951, 10/11/1951